Медицина: час писати звіти

0

Олександр Біленький

14 лютого голова Антимонопольного комітету Василь Цушко заявив, що ринок медикаментів зосередився в руках 4 компаній. За словами чиновника, «дах» цих фірм у тих людей, які близькі або управляють медичною темою в країні. Вони – шановні люди».

На жаль, з уст Цушка фраза про «шанованих людей», які «кришують фармакологію», звучить радше як гордість за своїх колег, ніж як осуд. Хіба що, цих «шановних» публічно попередили – їх час може закінчитися. Адже числівники зі словом «моно» («монополізація») не дуже логічно ув’язуються із «чотирма» компаніями.

На цій же зустрічі Цушко переказав усю історію малого та середнього бізнесу в Україні: «АМКУ з аптекарями і оптовиками впоралося. Але, коли ми заглибилися, то дізналися що 70% – це імпорт, виявили зв’язок великих постачальників-імпортерів з нашими дистриб’юторами… Основний їх прибуток вивозиться в офшори».

Інтерес держави (групи осіб, яка має доступ і контроль над бюджетом) до медичного бізнесу за останній рік можна чітко простежити за хронологією офіційних повідомлень сайтів Кабміну та Президента.

Дати, тільки дати

У грудні 2011 року в Україні було заборонено продаж медичних препаратів поштою і через будь-які заклади (окрім аптечних).

7 березня 2012 року на розширеному засіданні уряду Янукович доручив Кабінету Міністрів України поступово запровадити європейський підхід до державного регулювання вартості ліків шляхом застосування референтних цін. Микола Азаров тоді прокоментував це так: «Коли ми займаємося контролем якості товарів — це не адміністративне втручання в справи бізнесу, а безпека і здоров’я наших людей».

18 квітня 2012 року у своєму виступі Азаров виступив за продаж ліків лише за рецептами. Але цей виступ цікавий тим, що була названа ціна питання – українці щороку витрачають на ліки понад 20 мільярдів гривень (слова міністра). Для порівняння, щодня громадяни України від 3 до 10 мільйонів гривень витрачають на хабарі.

У травні 2012 року інтерес до медичної сфери проявила РНБОУ. «Ціни на ліки у роздрібній торгівлі перевищують у десятки разів закупівельну ціну, що обумовлено наявністю декількох посередницьких структур від виробника до споживача. Якість лікарських засобів, що ввозяться в Україну, у багатьох випадках не відповідає міжнародним та державним стандартам». Це – слова Андрія Клюєва із офіційної заяви. Примітно, що це було сказано тоді, коли Клюєв змінив на посаді Раїсу Богатирьову, яка, в свою чергу стала Міністром охорони здоров’я.

4 липня 2012 року Верховна Рада прийняла закон про введення ліцензування імпорту ліків, наявність ліцензій необхідна з березня 2013 року.

У серпні 2012 року було виявлено, що МОЗ закуповує ліки для хворих на ВІЛ за вищими цінами, ніж це роблять благодійні організації.

У вересні 2012 року наслідки нововведень відчули на собі хворі на ВІЛ – допомогу для них було піднято в п’ять разів – до 117 гривень.

11 лютого 2013 року Кабмін уповноважив Держліки ліцензувати імпорт лікарських засобів.

14 лютого 2013 року Цушко сказав, що АМКУ почав розслідувати ринок медпрепаратів, то виявив, що 70% завозиться з-за кордону. За його словами, ціна на медикаменти формується не в аптеці, а на кордоні, – цитують «Українські новини».

Що взяти із дат

По-перше, на імпорт ліків накладено обмеження. При тому, що в Держреєстрі зареєстровано 13 721 лікарський засіб, з них – 9824 закордонного походження. Як буде видаватися сертифікат якості? Не знаю як ви, але автор статті переконаний, що вітчизняні структури дуже ревно перевіряють якість ліків, значно краще, ніж їх закордонні колеги.

По-друге, дрібні фармакологічні підприємства (інтернет-аптеки) знищено. Це означає, що в скорому майбутньому їх місце займуть структури, близькі до влади, адже це перспективний і прибутковий бізнес.

По-третє, зі збільшенням переліку рецептурних ліків розширено тіньовий сегмент фармакологічної сфери. Уже зараз лікарі підторговують якісними ліками. Що буде після ускладнення дозвільної системи – неважко здогадатися. Як і можна уявити, куди потече тіньовий потік.

Що змінилося за рік?

Коло замкнулося. Цушко сказав те ж, що 9 місяців тому Клюєв, але з однією різницею. У виступі Клюєва «посередників» було «декілька», а в Цушка – чітко чотири.

Усе вищеназване приведе до підвищення цін на імпортні ліки та зниження якості вітчизняних ліків (на жаль, фармакологам теж потрібно буде відбивати витрати за рахунок звичайних людей).Як казав Цушко, «АМКУ з аптекарями і оптовиками впоралося».

За логікою процесу, на початку березня влада отримає красивий звіт про виконання протоколу розширеного засідання Кабміну від 7 березня 2012 року, а чітко «чотири» компанії будуть робити усе можливе (ділитися, тобто), щоб їх бізнеси не забрав син Януковича на прізвисько Стоматолог. Або інші наближені.

Як казав рік тому Микола Азаров, «коли ми займаємося контролем якості товарів — це не адміністративне втручання в справи бізнесу, а безпека і здоров’я наших людей».

На жаль, ми з вами не входимо в категорію «наших людей» Азарова.
Loading...Залишити коментар