Після виборів українцям перекрили доступ до доступного житла

0

1326307554_img_0622Перед парламентськими виборами Янукович пафосно обіцяв кредити на квартири під 2-3 відсотки для всіх бажаючих. Насправді, як випливає із урядових розпоряджень, на них змогли претендувати лише громадяни із досить високим офіційним рівнем річного доходу (у середньому не менше 55 тисяч гривень на рік на сім’ю із трьох чоловік) та ще й при наявності коштів на первинний внесок (25% вартості житла з можливістю збільшення). Крім того, позичальник обов’язково має стояти на обліку у квартирній черзі.

За умовами кредитування, є обмеження по квадратурі. Сім’я з двох осіб може взяти кредит лише на однокімнатну квартиру площею не більше 40 кв. м. Якщо членів сім’ї більше, тоді кредитована площа може бути збільшена до 58 “квадратів”. Перевищення норми вартості житла допускається лише на 25%, але така різниця оплачується самим позичальником.

Насмішкою виглядає і максимальна вартість квадратного метра житла, під яке виділяється компенсація. Для Києва, за розрахунками уряду, вона становить 7 тис. гривень, для Київської області та обласних центрів – 5 тис., для інших населених пунктів – 4 тис. грн. При тому, що в реальному житті знайти квартири за таку ціну неможливо. Пропозиції від забудовника зараз значно перевищують ціну, закладену в соціальних обіцянках.

Вже перший місяць реалізації програми пільгового кредитування купівлі житла виявив масу проблем. По-перше, скоротилося число тих, кому уряд обіцяє дешеву іпотеку. Якщо в квітні Азаров заявляв про 35 тис сімей, які отримають житло, то в травні він знизив планку до 30 тис., але до до 14 червня видано лише 40 кредитів.

По-друге, кількість заявок від бажаючих отримати дешеву іпотеку вже вдвічі перевищує житловий фонд, запропонований забудовниками. Причому, частина з них знаходиться в проблемних об’єктах, які не добудовуються і є ризик, що вони не будуть введені в експлуатацію. Цей факт особисто визнає департамент реалізації держпрограм і розвитку житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

Третьою проблемою виявився низький поріг вартості 1 кв. м житла – від 4 тис (у регіонах) до 7 тис гривень (в Києві), який можуть запропонувати деякі забудовники. До того ж, незважаючи на те що в держбюджеті 2012 року передбачено виділення 1 млрд гривень на компенсацію 13% з 16-процентної ставки кредиту, гривневий ресурс для видачі іпотеки банки повинні шукати самі, але вони таким бажанням не горять.

Програмою кредитування займався сумнозвісний Фонд сприяння молодіжному будівництву, який донині займався молодіжними кредитами на житло. Ця держустанова «прославилась» тотальною корупцією. Як свідчать її клієнти, за право отримати жадану пільгову позику чиновники Фонду вимагали з молодих людей від п’яти до десяти тисяч доларів. Важко уявити скільки тисяч треба було дати «на лапу», аби отримати пільговий кредит.

І банкіри, і ріелтери до парламентських виборів прогнозували, що брати ці кредити, це все одно, що грати у «російську рулетку». Коштів, виділених на компенсацію різниці за відсотками мало вистачити максимум до кінця минулого року. За прогнозами експертів, вже у січні цього року всім позичальникам цих «пільгових» кредитів з великою ймовірністю довелось би сплачувати іпотеку за ринковими цінами – не менше 16%. Тих, хто відмовиться, банки змушені будуть виселяти з квартир, які залишатимуться в заставі банку на весь час дії іпотеки.

Вже перший місяць реалізації програми пільгового кредитування купівлі житла виявив масу проблем. По-перше, скоротилося число тих, кому уряд обіцяє дешеву іпотеку. Якщо в квітні Азаров заявляв про 35 тис. сімей, які отримають житло, то в травні він знизив планку до 30 тис., але до до 14 червня видано лише 40 кредитів.

По-друге, кількість заявок від бажаючих отримати дешеву іпотеку вже вдвічі перевищує житловий фонд, запропонований забудовниками. Причому, частина з них знаходиться в проблемних об’єктах, які не добудовуються і є ризик, що вони не будуть введені в експлуатацію. Цей факт особисто визнає департамент реалізації держпрограм і розвитку житлового будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.

Виявилось, що експерти, котрі передбачали коллапс ініціатив, були дуже близькі до істини. Єдина програма, яка нібито ще вціліла станом на грудень 2012 року була програма доступного житла. Проте й вона довго не протрималася і вже два місяці, як не працює.

Видача держіпотеки була призупинена, оскільки розрахунок норм житлоплощі, на яку видається кредит (від 40 кв. м на 1-2 чол до 76 кв. м на трьох і більше), діяв лише до 1 січня 2013 року.

За інформацією Мінрегіонбуду, відповідну постанову уряду про норми пільгового кредитування на 2013 рік вони вже давно як підготували та передали до Кабміну – ще в грудні минулого року. Чому вона досі не затверджена – уряд не повідомляє, годуючи обіцянками, що зазначене питання от-от розглянуть, при цьому не зазнаючи жодних конкретних строків.

Єдина цифра, якою прикривається чинна влада, обіцяючи, що програма державної іпотеки буде поновлена, це – 300 мільйонів гривень, що закладені в цьогорічному бюджеті на компенсацію відсотків «дешевих кредитів». Проте, як свідчать факти, станом на сьогодні «президентська іпотека» існує тільки на папері і проблему забезпечення українців житлом по суті не вирішує.

Скористатися «іпотекою Януковича» встигли лише три тисячі українців, а потребують житла понад півтора мільйона українців.
Loading...Залишити коментар