5 причин, чому вибори в Каталонії будуть наступною гарячою точкою в Європі - Перший Соціальний

5 причин, чому вибори в Каталонії будуть наступною гарячою точкою в Європі

0

220 копия

Минулого тижня Артур Мас, президент каталонського уряду, оголосив про дострокові вибори 27 вересня як заміну для референдуму про незалежність, який іспанський уряд проводив три роки, відкидаючи його рішення. Об’єднаний список, який називається Junts pel Sí (Разом для «Так»), зібрав різні політичні партії та громадські і суспільні організації з метою зібрати в наступному парламенті більшість, яка б виступала за незалежність краю.

  1. Напруга зростає роками

Нинішню кризу між Каталонією та Іспанською державою можна простежити, повернувшись до 2010 року, коли Конституційний суд Іспанії значно урізав статут автономії, затверджений каталонськими виборцями на референдумі 2006 року. Постанова Конституційного суду викликала масові акції протесту, в яких брали участь 1,1 млн людей в Барселоні, і показала, що іспанська Конституція епохи пост-Франко не може примиритися з каталонським бажанням самоврядування. Незалежно від того, хто керуватиме після вересневих виборів, обмежена автономія Каталонії буде продовжувати генерувати напругу, доки широке самоврядування не буде досягнуте всередині або за межами Іспанії.

2.Прихильники незалежності активізуються

Прагнення незалежності президента Каталонії Артура Маса демонструє занепад режиму епохи пост-Франко. Партія Маса, Демократична конвергенція Каталонії (The Democratic Convergence of Catalonia (CDC)), була учасником переходу до демократії і майже постійно керує Каталонією протягом останніх 35 років в коаліції з Демократичним об’єднанням Каталонії (The Democratic Union of Catalonia (UDC)), християнсько-демократичною партією.

CDC ризикувала втратити свій електорат повністю, не слідуючи пристрасті до незалежності, яку несуть майже 2 мільйони людей на вулицях протягом останніх трьох років. Без істотних поступок від Мадрида або поразки на виборах за незалежність, Мас не має вибору, окрім як продовжувати боротьбу в коаліції Junts pel Sí з Республіканською Лівою партією Каталонії (The Republican Left of Catalonia (ERC)) та інших силами – прихильниками незалежності.

3.Правляча партія Іспанії не має наміру наближатись до де-ескалації конфлікту

Правляча Народна партія Іспанії (Popular Party (PP)) є останньою серед тих, на кого можна розраховувати в питанні де-ескалації напруги у стосунках з Каталонією. Ніби перебуваючи в опозиції, PP оскаржила конституційність статуту Каталонської автономії 2006 року і не висловлює ніякого каяття з того приводу, що втрачено зв’язок з каталонцями. По факту, з моменту приходу до влади в 2011 році, PP тільки розпалює напругу, відмовляючись вести подальші переговори з каталонською автономією та декларує необхідність «іспанізувати» каталонських студентів, аби вони більше відчували себе іспанцями, грубо заграючи з наполяганнями правого крила, яке стверджує, що каталонці закликають до сепаратизму.

Щодо загальних іспанських виборів пізно восени, які послідують після Каталонських виборів, то, ймовірно, правляча партія буде протистояти партії уряду Каталонії, котра виступає, нібито, за незалежність, але може призупинити свій шлях до автономії, позиціонуючи себе, як партія, що захищає священну єдність іспанської нації.

4.Радикальні ліві можуть тримати баланс сил

Радикальні ліві кандидати з Народної єдності (Popular Unity (CUP)) пропонуватимуть альтернативний про-незалежний вибір в одному з пропонованих Junts pel Sí. Ряд опитувань свідчить, що CUP може збільшити кількість своїх депутатів від 3 до цілих 13 разом з партією, що користується зі своєї послідовно лівої і войовничої політики за незалежність. Потенційна про-незалежна більшість, котра залежить від CUP, може змусити більш помірковані елементи в Junts pel Sí нагнітати протистояння з іспанською державою, оголосивши Каталонську республіку і/або установчий процес складання плану Конституції.

5.Каталонська незалежність матиме наслідки далеко за межами Іспанії

Іспанія є четвертою за величиною країною в Єврозоні, а Каталонія формує 16% населення Іспанії та 19% її ВВП. Каталонська незалежність є кризою буття для Іспанської держави і тому кризою буття для Європи.

Поглиблюють кризу дві найбільші партії Країни Басків – права Націоналістична партія (Basque Nationalist Party (PNV)) і ліва «Країна басків – об’єднаймося» (EH Bildu) – які дивляться на події дуже зблизька та висловлюють солідарність з каталонським народом в їхній боротьбі за самовизначення. І хоча восени відбудуться загальні вибори в Португалії, Іспанії та, можливо, Греції, каталонські вибори ризикують стати найбільш вагомою подією в Європі.

Девід Ферейра

Переклад: Ганна Єрмак, для «Страйку»

Джерело
Loading...Залишити коментар