Ахметов і Путін перетасовують донецьку колоду?

1

putin-vs-ahmetov

Днями в низці ЗМІ з’явилось повідомлення про те, що голову самопроголошеної «ДНР» Олександра Захарченка було взято під арешт. В посиланнях на повідомлення в соцмережах стверджується, що Захарченко утримується у своїй квартирі в Донецьку однією з груп «ополчення ДНР» за наказом кураторів із Москви. Стверджується, що затримання голови республіки спричинено зникненням партії зброї, надісланої з РФ.

19 грудня цю інформацію підтвердив голова громадської ініціативи “Права справа” Дмитро Снєгірьов, повідомивши, що також затримано і очільника самопроголошеної «ЛНР» Ігора Плотницького. За його даними причиною арешти лідера «ЛНР» була спроба взяти під контроль канал контрабанди пального, що вважається власністю сім’ї Януковича. Якщо ця інформація відповідає дійсності, то вона в черговий раз демонструє розходження між місцевими ватажками сепаратистів та їх російськими покровителями.

Олександр Захарченко став першим головою «ДНР» 4 листопада 2014 року. Перед ним функції її очільника виконував його тезка Олександр Бородай – московський гастролер-політолог. Наївно було б вважати, що політичні кола і в цілому населення Донецьку якось особливо, а тим паче відкрито проявляло обурення ставлеником з РФ, проте, розмови у владних кулуарах «ДНР» вочевидь співпали з планами Кремля і на сцені з’явився уродженець Донбасу Олександр Захарченко. Варто розглянути більш детально ким він був і як він досягнув вершин влади «ДНР».

Свій шлях вгору майбутній голова «ДНР» почав з бізнесу у вугільній сфері, паралельно будуючи політичну кар’єру в донецькому відділенні ГО «Оплот», що відома своїм проросійським характером та участю в збройному виступі весною 2014 року. За непідтвердженими даними перебував у складі міліції, що цілком логічно поєднується з навчанням в Донецькому юридичному університеті МВС України та міліцейським минулим лідера «Оплоту» Євгенія Жиліна.

Новим етапом політичної кар’єри Олександра Захарченка стали проросійські протести на сході України, під час яких він з групою озброєних «оплотівців» зайняв будівлю донецької державної адміністрації. Основною їхньою вимогою було проведення місцевого референдуму про статус області. При цьому Захарченко заявив про те, що вони недовіряють Партії Регіонів, але вимагав прийняти законопроект регіонала Олександра Бобкова. Цікаво, що за інформацією російського видання «Нова газета» саме Бобков є засновником ГО «Оплот» спільно з екс-урядовцем Сергієм Арбузовим. З переростанням заколоту на сході у війну майбутній очільник «ДНР» став командиром батальйону «Оплот» (дітищем однойменної організації), а також очолював силові органи «ДНР».

Помилково було б вважати, що нова влада могла не враховувати інтереси фінансового господаря Донбасу — Рината Ахметова. Одна з версій говорить про те, що Захарченко є черговою людиною Ахметова, який купив своєму ставленику посаду очільника «ДНР». І така версія викликає все більше зацікавлення, якщо проаналізувати низку фактів. В кінці травня 2014 року батальйон «Оплот» взяв під охорону резиденцію Ахметова в Донецьку. Учасників чергового проросійського мітингу в центрі міста чекала неприємна несподіванка, коли вони вирішили «завітати в гості» до господаря краю і зустріли там озброєних бійців Захарченка. Місцеві прихильники ідеї про розкуркулення олігархів вже тоді зрозуміли, що нічого хорошого з цього не вийде.

Наведені факти все більше підтверджують прямий зв’язок між Ахметовим та новим політичним лідером «ДНР». Достатньо подивитись яким чином Захарченко зі своїми бойовиками вчинили захоплення донецької міської ради, не чіпаючи міських депутатів і не змінюючи дійових осіб, офіційно заявивши, що вони лиш беруть будівлю під охорону. Більше того, домовленість була досягнута з нинішнім українським губернатором Тарутою, який тоді заявив, що «Оплот» лише допомагає в підтриманні порядку. Випередивши всі інші групи, які могли вчинити щось подібне з кривавим результатом, Захарченко спрямував протест у потрібне місцевій еліті русло, наперед визначаючи політичний сценарій в бунтівному регіоні.

Далі була вже згадана охорона резиденції Ахметова, ще один удар на випередження, коли фактично була анонсована економічна політика в «ДНР», що полягала у збереженні старої олігархічної системи. Влада економічного господаря регіону була захищена, а на арену вийшов новий політичний лідер, який лише закріпив вплив першого. Деякі журнальні публікації стверджують, що вся ця гра з самого початку здійснювалась під наглядом довіреної людини президента Путіна — Владислава Суркова, який, власне, і санкціонував затвердження Захарченка на посту голови «ДНР». Проте, вочевидь старі-нові господарі краю не врахували інтересів центру в Кремлі, тому зараз їх політично-економічний дует було порушено. Питання про те чи був це спільний прорахунок, або ж Олександр Захарченко вирішив вести власну несанкціоновану гру — лишається відкритим.

Максим Оверко
Loading...1 коментар

  1. vlad-donbass on

    ахметка еще тот шулер. будучи каталой и наперсточником гастролировал по союзу и в частности в сочи и москве где по не проверенным слухам был подцеплен кгб а затем преемником фсб. парень вышел сухим из переделок 90-х и постой парнишка далеко не интеллектуал как ходарковский и другие интеллектуалы и бывшие партайгеноссе, быстро прибрал бизнесс в донбассе вместе с отальным корешом ставленником фсб небезызвестным завгаром виктор федоровичем и вместе они нецелились на украину чтобы затем сдать володке путину. и уже почти что получилось если бы не майдан. теперь вова путин хочет чтобы ахметка прибрал к рукам запорожскую область что бы сдать володке для сухопутного коридора в крым. донбасс он уже сдал теперь черед за запорожьем

Залишити коментар