Дефолт та його наслідки - Перший Соціальний

Дефолт та його наслідки

1

242 копия

Всю свою каденцію Уряд Яценюка лякав українців дефолтом. Підвищуючи тарифи та податки, заморожуючи зарплати і пенсії, він виправдовував свої дії тим, що рятує Україну від дефолту. Неодноразово Арсеній Петрович заявляв, що дефолту не допустить, також наголошував, що недопущення дефолту є головним здобутком Уряду. Проте, дефолт таки настав. В зв’язку з цією подією, варто розглянути які наслідки чекають на Україну та зрозуміти мотивацію дій Уряду.

Відновимо хронологію подій. 17 вересня Верховна Рада приймає пакет законів щодо реструктуризації боргу. Частина депутатів обурюється її умовами. Каменем спотикання стали інструменти відновлення вартості (value recovery instruments), які повинні компенсувати втрати власникам облігацій та прив’язані до темпів зростання ВВП. За ними Україна має сплатити суму в кілька разів більшу ніж сума списання. Це призведе до зростання державного боргу і серйозних проблем для України у майбутньому. Проте, невдовзі, без обговорення, всі законопроекти приймаються одразу в остаточному читанні конституційною більшістю голосів. Досить дивна одностайність для таких законопроектів. В своє виправдання депутати заявляють що врятували Україну від дефолту та фінансового колапсу. 22 вересні Кабмін опублікував розпорядження про початок процедури реструктуризації боргу та призупинення здійснення платежів по погашенню та обслуговуванню держборгу на період до 1 грудня. 23 вересня Україна пропустила термін погашення облігацій на суму 500 млн.доларів. В той же день Міжнародна асоціація свопів і деривативів ISDA одноголосно визнала факт дефолту України. В жовтні ця асоціація має здійснити страхові виплати тим інвесторам, хто застрахував ризик дефолту, а взамін отримає українські облігації. Наступного дня Міжнародне рейтингове агентство S&P знизило кредитний рейтинг України до рівня SD, що означає вибірковий дефолт.

Ряд урядовців та експертів стверджують, що цей дефолт має технічний характер, все домовлено, реструктуризація боргу відбудеться успішно, боргове навантаження зменшиться, а економіка почне розвиватися. Проте, такі заяви не відповідають дійсності. Дефолт України не є технічним. Технічний дефолт це затримка в оплаті, яка була викликана технічними причинами, як то збій в операційній системі банку, невірно вказані реквізити, зміна дати валютування, тощо. У випадку технічного дефолту помилки за кілька днів виправляються, платіж здійснюється, страховий випадок не настає, а кредитний рейтинг не знижується. Даний дефолт викликаний неплатоспроможністю України та визнаний міжнародними організаціями як вибірковий, оскільки поки що стосується лише частини боргу. Проте, інші позичальники також, за певних умов, можуть отримати право вимагати дострокового погашення боргів.

Викликає сумніви й успішна реструктуризація боргу. Ряд фондів вже заявили про свою незгоду з реструктуризацією і погрожують заблокувати процес. Серед них фігурує, зокрема, фонд Aurelius Capital Management , відомий тим, що свого часу не погодився на реструктуризацію боргу Аргентини, виграв суд та стягнув борг, що призвело до ще одного дефолту Аргентини. Цей фонд став інвестором України зовсім нещодавно, дешево скупивши українські облігації, коли в червні 2015р. їх ціна становила менш ніж 40% від номіналу. Представляє інтереси незгодних інвесторів юридична фірма Shearman&Sterling, яка відома тим, що виграла позов акціонерів Юкосу проти Росії в Гаагському арбітражі. Згадані компанії здатні попсувати нерви будь-якому позичальнику. Крім того, серед кредиторів України можуть з’явитися нові імена, адже українські облігації в останній момент можуть змінити своїх власників. Отже, реструктуризація не пройде без проблем і сюрпризів. Всі інвестори, які не погодяться на умови реструктуризації, будуть позиватися до України в міжнародних судах та стягувати борги. Цей процес розтягнеться на роки, проте гроші доведеться повертати, а імідж України суттєво постраждає.

Окремо слід виділити борг перед Росією в розмірі 3 млрд.доларів ,термін сплати по якому спливає в грудні цього року. Він теж включений Урядом до реструктуризації. Проте, Росія вимагає погашення. Є велика імовірність, що попри гарні для інвесторів умови реструктуризації, Росія відмовиться їх прийняти через політичні мотиви. Це означатиме для України новий дефолт та судові процеси. Російський борг може викликати великі проблеми, оскільки за своєю суттю є державним на відміну від комерційного боргу приватних інвестфондів. Згідно до своїх внутрішніх положень МВФ не співпрацює з країнами, які допустили дефолт по державним боргам. Отже, існує імовірність, що програма фінансування МВФ буде зупинена, а разом з нею будуть заморожені кредити Україні від Світового банку, ЄБРР та інших фінансових установ.

Таким чином, Уряд не врятував Україну від фінансового колапсу, а лише його наблизив. Борг України суттєво виріс, є ризики судових позовів та втрати останніх джерел фінансування. Виникає логічне запитання: «Для чого була потрібна така реструктуризація?» Міністр фінансів Яресько, яка є головним ідеологом реструктуризації, тривалий час працювала в інвестиційному бізнесі, зокрема, очолювала фонд Horizon Capital. Вона не могла не розуміти до яких наслідків може призвести подібна реструктуризація. Чому, наприклад, в червні поточного року, коли ціна українських облігацій впала до рівня 35-40% від номіналу, Україна ,маючи понад 10 млрд.доларів валютних резервів, не викупила бодай частину свого боргу? В результаті, борг було б скорочено без усякої компенсації, не було б  дефолту та судових процесів. Ряд інвесторів скористалися нагодою і непогано заробили на українських облігаціях. Зокрема, фахівці відзначають Альфа банк, який заробив понад 300 млн.доларів, купивши облігації за їх мінімальною вартістю, і продавши, коли угода про реструктуризацію була досягнута. Провести таку операцію без інсайдерської інформації про хід переговорів було би неможливо. Схоже на те, що люди ,наближені до влади, використовують важке економічне становище країни для особистого збагачення.

В цьому контексті стає зрозумілим одностайне голосування депутатів за невигідні для України умови реструктуризації боргу, а також використання інструментів відновлення вартості. Відомо, що інвестори були готові піти на більш тривале відтермінування сплати боргу та зниження відсоткової ставки, проте опиралися списанню боргу. Саме українська сторона наполягла на списанні боргу та запропонувала інструменти відновлення вартості в якості компенсації. Прогнозується, що на початку вартість одного такого інструменту становитиме 3 центи, проте за умови розвитку України, вартість цих інструментів зросте в тисячі разів. Це буде інструмент для спекуляцій та колосального збагачення наближених до влади структур. В США за використання інсайдерської інформації при торгівлі на фондовому ринку винуватців чекають довгі роки ув’язнення. Проте, в Україні кримінальна відповідальність в подібних випадках не застосовується, що дозволяє чиновникам та їх довіреним особам збагачуватись на оборудках з державним боргом України. Це стосується як зовнішнього, так і внутрішнього боргу.

Україна продовжує нарощувати свій державний борг. Станом на 1.07.2015р. зовнішній держборг досяг 42,5 млрд.доларів. Всі ці гроші проїдені та розкрадені. Лише на сплату відсотків держава змушена витрачати до 2 млрд.доларів. на рік. Джерелом погашення боргу та сплати відсотків може виступати позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами. Проте, воно, як правило, дефіцитне. Тому, Україна, щоб розрахуватися за старими кредитами та сплачувати відсотки, бере все нові кредити, а сума боргу неухильно зростає. Кредитори, які дбають виключно про власне збагачення, вимагають від України бездефіцитний бюджет, збільшення податків та комунальних тарифів, скасування пільг, замороження зарплат і пенсій, закриття шкіл та лікарень. Це веде до зубожіння народу та занепаду економіки. Для того щоб вибратися з цієї халепи, стати на шлях економічного зростання та підвищення рівня життя народу, Україна повинна розв’язати проблему державного борг. Для цього необхідно відмовитись від практики нарощування боргу, перекрити канали відтоку капіталу, зупинити обслуговування боргу та домогтися від кредиторів реструктуризації боргу на умовах які б відповідали національним інтересам України. Ті, хто на догоду кредиторам, нищить українську економіку та набиває власні кишені за рахунок держави і народу, мають понести суворе покарання.

Петро Остапенко, для «Страйку»
Loading...1 коментар

  1. Федірків Микола Миколайович on

    Стаття ні про що. Реструктуризація це завжди добре. а автор стверджує що зле.

Залишити коментар