Новий Трудовий кодекс - це зашморг на шиї українських робітників - Перший Соціальний

Новий Трудовий кодекс – це зашморг на шиї українських робітників

8

Ще в далекому 2008 році українські депутати, в тому числі і регіонали, намагались втрутитись в трудове законодавство. Досі в пошукових системах можна знайти інтерв’ю навіть Павла Розенка, який розмальовував зміни у Трудовий Кодекс як панацею для працюючих українців.

Однак, і в 2008, і в 2010 році цей законопроект обурив суспільство, зокрема профспілковців. Як завжди, депутати користувались підміною понять і видавали порушення прав робітників за благо для них.

«Відповідальність роботодавця передбачено в чотирьох статтях. Виписані ці статті розмазано, і нечітко. А відповідальність працівника перед роботодавцем розписано в 20 статтях!», – коментував тоді голова Конфедерації профспілок.

Сьогодні на вулиці 2017 рік. Вже 3 роки українці стоять перед цією ж загрозою рабства, однак вже з авторства Володимира Гройсмана, Людмили Денісової, Михайла Папієва та Степана Кубіва. Нагадаємо, що зовсім недавно Гройсман висловився на захист заводу Фуджикура, що на Львівщині, де права профспілки та робітників порушувались. Принаймні, про це писали місцеві ЗМІ. Володимир Гройсман заявив, що не дозволить жодному контролюючому органу перевіряти роботу заводу. Звучить як прояв солідарності, що не є дивним, адже очільник уряду виходець із бізнес-кіл. Як і його товариш, Петро Порошенко.

Зараз протестна хвиля навколо «рабського трудового кодексу» розвивається вже вдруге. Вперше це був 2015 рік, коли у листопаді того року законопроект пройшов перше читання. Тоді більшість незалежних експертів, міжнародні організації та українська громадськість, зокрема профспілки, критично висловились щодо даного проекту ТК.

На даний момент, ситуація знову загострюється, адже 15 березня на засіданні Комітету з питань соціальної політики новий ТК було рекомендовано до остаточного прийняття.

Які можуть бути наслідки?

«З п’ятдесяти дев’яти рекомендацій Міжнародної організації праці про невідповідність проекту Трудового кодексу 37 Конвенціям і Рекомендаціям, двадцять дві так і залишилися не врахованими. Зокрема, такі важливі, як недопущення дискримінації жінок, неповнолітніх; недопустимість використання праці, як товару; зловживання правами роботодавців та ін.», – аналізує Андрій Павловський, український політик та експерт із соціальної політики.

Перша загроза для українських робітників, яку зазначають всі ті, хто досліджував дане питання – збільшення так званої влади роботодавця над робітником. Якщо зараз трудові відносини регулюються відповідними нормативними актами та законами, то із впровадженими поправками роботодавець сам може розробляти свої внутрішні норми, затверджувати їх і т.д. Це, у свою чергу, дозволить не укладати колективних договорів і  послаблює позиції робітників.

Попри всі похвали нового ТК, що висвітлюється у ЗМІ, є ще низка важливих нюансів. Зокрема, нівелюється роль профспілок. Для деяких читачів, які вважають, що професійні спілки – це пережиток Радянського Союзу, хочеться згадати масовий профспілковий рух у сучасних Франції, Греції, Англії, Німеччини та інших країн. Хоч даний інструмент захисну працівників не є досконалим, однак все ж деякі гарантії збереження прав він надає. І поки по всій Європі з певною періодичністю на вулиці виходять профспілки, в Україні це явище хочуть знищити.

Якщо зараз звільнення працівника повинно проходити погодження професійної спілки, до якої він входить, то згодом цей вплив значно зменшується. Аналогічна ситуація із надурочними годинами, коли дозвіл профспілки на роботу поза межами робочого дня чи у вихідні дні зовсім не обов’язковий.

Наступне – додаткове навантаження, яке не оплачується. Якщо на суб’єктивну думку роботодавця, працівник має мало своїх професійних обов’язків, він може змусити людину виконувати додаткову роботу, яка, не мусить входити в перечень того, що зобов’язувався робити працівник, прийшовши на робоче місце. Згідно статті 32 законопроекту нового ТК, до вже укладеного договору між роботодавцем та працівником можуть дописуватись додаткові умови.

Це вже не говорячи про строкові договори, які, знову ж таки, ставлять працівника у не зовсім вигідне становище.

«Міжнародна організація праці наголошує не тому, що строкові трудові договори повинні йти як виключення, а не як правило. Бо якщо будуть строкові договори, то це означає, що працівник фактично залежить від роботодавця, від того, як він до нього ставиться, не тільки від професійних навичок, але також від якихось суб’єктивних відношень між працівником та роботодавцем», – резюмує Олена Михальченко в ефірі Громадського.

Крім того, Михальченко зазначила, що попри спроби влади цим новим Трудовим Кодексом привабити в Україну інвесторів, все відбуватиметься зовсім навпаки. Як влучно підкреслила юристка, в Україні дуже гостро стоїть проблема тіньового ринку праці, що, по суті, заганяє українців в кріпацтво. Наші можновладці ж вирішили замість того, щоб побороти дану проблему, легалізувати її. Таким чином втрачається найменший шанс на відтворення здорового клімату в сфері працевлаштування, що перетворить Україну на країну рабів та «бомжів». Хоча влучнішим буде слово «кріпак», адже саме такі аналогії створюються при прочитанні законопроекту авторства пана Гройсмана.

Василина Бойко, спеціально для «Страйк»
Loading...8 Comments

  1. Тупое население Украины должно понять, что лучше нынешнего КЗпП Укаины для работников нет, за исключением олигархических правок внесенных в него. Трудовой кодекс это Рабский кодекс. Смерть – олигархам -капиталистам! Народ будем дальше гнать тупняка на пздц. Ну не только нам, но и в конце концов тем же олигархам, но перед этим они попьют у нас кровушки. Считаю после этого надо будет ввести что то типа СМЕРША и уничтожать их куда бы они не съеб.лись.

  2. Антижда on

    Це Європа, або жидівське засилля! В Голандії, українці на теплицях працюють по 16 годин, і цей жидяра, пропонує відмовитися від правил, котрі обмежують робітника, але ніяк не торкаються працедавача… Їм, жидам, потрібно зробити з українських батраків, рабів! Для цього, спочатку, треба створити братовбивчу війну! Вони самі на себе наклали людський гнів, хоча ми розуміємо, що люди для них тварини.

  3. Хай спробують, пенделя давно не получали, так получат по полной…

  4. хмельницький on

    Трудящим України вже давно пора б перейти до рішучої ЕКОНОМІЧНОЇ боротьби з жидівсько-комсомольсько- кримінальною мафією, що творить геноцид українського народу так як жидо-большовики у 1932-1933 роках творили Голодомор ! Тоді жид Хатаєвич цинічно говорив, – ми боролися з українцями, вони втратили три мільйони ось так ми показали українцям, хто тут хазяїн! Тепер вальцмани, гройсмани, яценюки, гонтарєви-сатановські, турчинови , ложкини , бурбаки , ляшки також знищують українців тарифами, цінами, торгівлею кров’ю українців, наживаючи при цьому мільярди доларів ! Тому політична боротьба , коли мафія за 25 років узурпувала владу, коли , гвалтуючи Конституцію, ця банда створила майновий ценз для кандидатів у нардепи, коли банда , гвалтуючи Конституцію і Закон України що хоче, то і робить з ЦВК, політична боротьба у таких умовах приречена на поразку. Недаром же мафія готує каналізацію народного невдоволення у дострокові вибори. А ось страйкова боротьба проти цієї банди має перспективу, бо для трудящого народу вона нічого не буде коштувати матеріально, а для банди це буде дошкульно… А ЗАГАЛЬНИЙ СТРАЙК МОЖЕ ЗМЕСТИ З УКРАЇНИ ЦЮ НАВОЛОЧ, ЩО 25 РОКІВ, ЯК КЛОПИ П’Є КРОВ З УКРАЇНЦІВ ! Що дала народу “революція гідності ” !? Народ став біднішим у 4 рази, а жиди у рази збільшили свої статки ! Гройсман за рік у прем’єрах у 10 разів (!!!) збільшив свої статки !!! У 10 РАЗІВ !!! Ото вам і “революція гідності” ! Банда вальцманів з бандою янеків домовились скинути Пахана, який осточортів всім і замініли Пахана на Баригу ! Ото і вся “революція”, прийшли нові бандити наживатися. Тому потрібна економічна, страйкова боротьба проти цієї наволочі ! СЛАВА УКРАЇНІ ! ГЕРОЯМ СЛАВА !!! БАНДУ ГЕТЬ !

Залишити коментар