Практика подолання протестів в країнах Європи та Україні — досвід правоохоронців - Перший Соціальний

Практика подолання протестів в країнах Європи та Україні — досвід правоохоронців

0

mil

Коли в країні в силу тих чи інших причин починаються протести, повстає питання вирішення даної проблеми задля повернення країни до нормального стану. Питання припинення так званого повстання гостро стоїть сьогодні в Україні. Багато конкретних дій вітчизняної міліції та інших силових структур гостро критикуються та сприймаються як злочин проти прав людини. Актуальним питанням на сьогодні залишається досвід подолання протестів у Європі. Аргумент, що у країнах ЄС демонстрації долаються більш гуманним способом ніж у нас, або ж таким самим чином, звучать від обох  сторін конфлікту в українському суспільстві. Звернувшись до досвіду залучення правоохоронних органів під час подолання протестів у країнах ЄС, спробуємо з’ясувати все-таки на якому боці правда.

Греція

 Якщо ми подивимось на практику Греції під час протестів 2010 року, то побачимо, що певні елементи поведінки правоохоронців схожі до елементів поведінки вітчизняних силовиків. І в Україні і в Греції під час масових протестів використовували сльозогінний газ, шумові та світлові гранати. Під час демонстрацій 5 травня 2010 року в Афінах три особи померли через пожежу в одному з банків міста. Відомо, що  будівля зайнялась в результаті підпалу протестантами. Поліція Афін використовувала згадані вище засоби лише у відповідь на реальну загрозу захоплення державних установ, таких як Парламент та актів вандалізму, що охопили грецьку столицю. Під час цих протестів, місцева поліція вела себе стриманіше, аніж українські правоохоронці минулого місяця – ні гумові кулі, а ні інші більш жорсткі заходи не використовувались. Тим не менше, роком пізніше, у 2011, протестуючі греки стали жертвами невиваженої поліцейської брутальності. Такі захисники прав людини, як Міжнародна Амністія, висловили своє занепокоєння з приводу непропорційного використання сили по відношенню до здебільшого мирних протестантів. Серед причин занепокоєння називали побиття демонстрантів та надмірне використання сльозогінного газу.

39177300

Іспанія

У 2011 році протести почали наростати і в Іспанії. Переважно мирні демонстранти виступали з політичними вимогами. І в даному випадку, сутичок з поліцією не уникли. Також відбулась зачистка площі Пуерта дель Соль, де розташовувались 150 демонстрантів. Варто зазначити, що під час зачистки двох осіб було заарештовано і один з демонстрантів отримав легкі травми. Зачистка призвела до поширення протестів, але незважаючи навіть на те, що Прем’єр Міністр назвав протести “нелегітимними”, поліції був даний наказ утриматись від жодних дій по відношенню до протестантів. Тим не моенше, через певний час сутички з поліцією продовжились та закінчились отриманням легких травм у 121 протестанта, найважчою з яких був перелом руки.

1

Франція

Франція – ще одна країна, де протести відбуваються відносно часто та в якій вже, фактично, склалась певна традиція розв’язання даних ситуацій. Перш за усе, варто зауважити, що протести у Франції переважно не мирні – крім страйків, демонстранти часто вдаються до таких тактик, як підпал автомобілів та окупації будівель. Візьмемо, наприклад,  демонстрації студентів у 2006 році щодо законів, які обмежували захист праці молодої особи. Через ускладнення ситуації в результаті актів вандалізму, поліція була змушена застосувати сльозогінний газ та затримати декілька тисяч протестантів. Варто зазначити, що з близько 4500 затриманих судові провадження були відкриті лише по відношенню до 635 індивідів. Серед затриманих були й випадкові люди, такі як літній чоловік, що виходив з магазину та громадянин США, що перебував на території Франції в якості туриста. Самі затримання теж не завжди відбувались в адекватний спосіб. Було відкрито судову справу проти одного з департаментів поліції, через брутальне поводження під час затримання, що призвело до тяжкого стану затриманого, який впав в кому на декілька тижнів.

2

Як можемо зауважити, перевищення повноважень та брутальність правоохоронних органів може спостерігатись під час  демонстрацій будь-де. Постає питання лише в масштабі такого феномену. В країнах Європи такі випадки теж спостерігаються, але, зазвичай, судова система передбачає покарання та відповідальність за таку  поведінку. Самі ж випадки перевищення повноважень також далеко не такі часті, як в Україні. Переважно, демонстрації закінчуються без людських жертв і кількість засуджених залежить лише від доказів вини.

На жаль, недавні події в Україні показали, що вітчизняні правоохоронці ще потребують навчитись певній культурі поведінки і під час затримання і під час охорони порядку на акціях протесту. Кількість потерпілих  під час демонстрацій в Україні та в країнах Європи говорить сама за себе. Використання гумових куль, тоді як є інші методи стримування демонстрантів, говорить не лише про непрофесіоналізм, але й про звичайну неповагу до особистості. Лише реформи, які включають введення гарантованої відповідальності, за надмірне використання сили та перевиховання українських правоохоронців можуть наблизити нас до вирішення проблеми міліції у нас.

Юлія Велла-Стасів, для Страйку
Loading...Залишити коментар