Тотальна недовіра українців - Перший Соціальний

Тотальна недовіра українців

2

23

За весь час існування сучасної української держави, рівень недовіри до політиків та і державних установ був досить високим. У цьому і полягає особливість нашого суспільства. Здавалось би, така ментальність повинна була б породити прискіпливість українців до політики та виховувати дисциплінованих чиновників.

Парадокс у тому, що сталось зовсім навпаки, оскільки недовіра в суспільстві переросла у байдужість, чим і користаються всі бажаючі, підкидаючи українцям популістські гасла.

Проте, зараз хочеться поговорити більше про динаміку недовіри/довіри до влади загалом і навести кілька цифр для розуміння ситуації.

Зі слів Ірини Бекешкіної, відомої української соціологині, рівень довіри до партій в Україні рекордно впав. Недовіра перевершила показники 2013 року – передмайданний період.

«Отож реально зараз немає такої партії, яка була б в очах населення лідером. У свій час вони були. Була “Наша Україна”, яка розглядалася людьми як партія, яка остаточно переможе комуністів. Потім великі очікування були стосовно “Партії регіонів”, за них були готові голосувати 30%, за “Батьківщину” – близько 25%. Було два потужних лідера, які між собою змагалися на виборах. На останніх виборах так підтримували “Блок Петра Порошенко” і “Народний фронт”, які разом отримали 40%. А зараз такого немає. Зараз криза партійного будівництва – одна з ключових проблем українського суспільства. Але вона не усвідомлюється навіть експертами, тому що коли говоримо про найбільш актуальні проблеми, то насамперед називається проблема корупції», – розповідає Бекешкіна в інтерв’ю українському виданню «Апостроф».

Така ж ситуація, згідно опитувань Центру Разумкова і щодо державних та соціальних інституцій.

Згідно досліджень Центру, динаміка недовіри до певних інституцій росте і росте, порівняно із тим же 2015 роком.

Так, у часовій динаміці показників можна помітити явне зростання недовіри до практично усіх органів та гілок влади. До прикладу, показник недовіри до президента України сильно піднявся: із 25,2% респондентів, які зовсім не довіряли президенту у березні 2015 року до 39,4% листопада 2016 року.

Куди гірша ситуація із довірою до Верховної Ради України: 30,9% зовсім не довіряли депутатам у березні 2015 року, а вже в листопаді наступного року показники перевищили 50%. Це, у свою чергу, може лише підтвердити твердження Ірини Бекешкіної про кризу партійної системи, оскільки всім відомо про принципи роботи Верховної Ради і роль провідних політичних партій у цій роботі. Для справедливості, мушу зазначити, що у дослідженні Центру Разумкова є окрема графа про політичні партії: у березні 2015 року 34,8% опитуваних висловлювали свою категоричну недовіру до партій, натомість восени 2016 року відсоток виріс – 44,5%.

Таке ж зростання недовіри властиве до уряду України, прокуратури, судів, Національної гвардії , НАБУ та навіть реформованої поліції.

Що цікаво, що впав рівень недовіри(тобто збільшилась довіра) до таких інституцій як волонтери (з 11,2% до 9%), громадські організації, хоч і явний спад активістської діяльності (з 16,6% до 12,9%), профспілок (з 26,6% до 25,7%) –  це хоч і незначне покращення довіри, але все ж таки дає надії думати про передчасні висновки щодо атрофованості даної структури, добровольчі батальйони (з 17,3% до 14,8%).

Детально дізнатись про результати дослідження можна тут, де зазначені і інші відповіді респондентів, зокрема «скоріше не довіряю» чи «скоріше довіряю», що дає змогу побачити картину у повному вигляді.

Попри це, суть залишається незмінною – українці перебувають у політичній кризі, куди їх загнали самі ж політики. Погодьтесь, що куди зручніше бавитись у політичні ігри між собою та боротись за не надто прискіпливий електорат, ніж витрачати свої сили на дотримання обов’язків та відповідальності перед своїм народом.

Дані опитування все ж дають надію на зміну політичного вектору у суспільстві – низова ініціатива та створення громадянського суспільства. Поки до цього далеко і все залежить від самих нас, наскільки ми будемо готові переродити свою політичну байдужість та зневіру у щось більш якісне. Хтось колись писав, що українцям слід свою ментальну недовіру перетворити у критичне мислення, викорінивши при цьому байдужість. При цьому, навряд обійдеться все без крові та жертв. Тим більше, що згідно слів соціологів, мирних «майданів» більше не буде. Можливо нам з вами треба дійти до крайньої точки кипіння, спалити у вогні старі, нав’язані  устави та нарешті стати тими, ким ми є – вільним, рівноправним українським народом.

Василина Бойко, спеціально для «Страйку»
Loading...2 Comments

  1. Беня on

    Та ты шо? Тебе это тотально украинцы сказали? Или из Москвы темник пришёл?

  2. Збруч on

    Українцям пора відмовитися від “політичної боротьби” у яку їх щоразу заганяють мерзотники -політики… 25 років та мерзота-злочинці , яка називає себе “політикумом” , заставляє українців танцювати на “граблях політичної боротьби” , аби українці НЕ ВИСТУПИЛИ НА ЕКОНОМІЧНУ БОРОТЬБУ ПРОТИ ОЛІГАРХАТУ ! ТІльки економічна боротьба народу проти мафії порошенка-гройсмана-яценюка та їхніх хохлів -поплічників зможе заставити цю банду перестати грабувати нарід України, перестати наживатися на крові українських солдат, перестати творити тарифний і ціновий геноцид українського народу з метою наживи цієї мафії за рахунок народу! Тільки ЗАГАЛЬНИЙ СТРАЙК ЗМОЖЕ ЗМЕСТИ ЦЮ БАНДУ ЗІ СВОЇХ КРІСЕЛ І ДАТИ ДЕРЖАВІ УКРАЇНА ШАНС ВИЖИТИ, БО ІНАКШЕ ЦЯ ЄВРЕЙСЬКО-КОМСОМОЛЬСКО-КРИМІНАЛЬНА БАНДА ЗНИЩИТЬ ДЕРЖАВУ УКРАЇНА ! БАНДУ ГЕТЬ !

Залишити коментар