У нас відібрали майбутнє - Перший Соціальний

У нас відібрали майбутнє

2

227 копия

Уряд відрапортував про надзвичайне досягнення – угоду з кредиторами укладено, дефолту уникли, 20% держборгу України буде списано. Вже лунають заяви про спрямування зекономлених коштів на виплату зарплат і пенсій, про новий етап в розвитку української економіки. Проте, насправді, досягнута угода заганяє Україну в боргову кабалу, ставить хрест на її економічному зростанні та надіях нашого народу на краще життя.

Попри заяви про уникнення дефолту, укладання угоди з кредиторами щодо реструктуризації боргу і є дефолт. Згідно до проспекту емісії облігацій, Україна зобов’язувалась сплатити борг на конкретну дату. Досягнута угода передбачає, що оплата в ці терміни не відбудеться, більш того, частина боргу списується, отже, інвестори не отримають вкладених коштів. Одразу після оголошення про угоду з кредиторами, міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило суверенний рейтинг України до рівня «С», що означає – дефолт неминучий. Безпосередньо дефолт настане при обміні старих облігацій на нові – вже іншого номіналу й інших термінів погашення. Тоді міжнародні рейтингові агенції присвоять Україні рейтинги «RD» або «SD», що означає обмежений або вибірковий дефлот. Тривалий час керівництво України лякало людей дефолтом і хвалилося, що рятує країну від нього. Тож коли дефолт став невідворотнім, вони намагаються всіляко його приховати. Король виявився голим.

В самому дефолті нічого надзвичайного немає. Він був абсолютно прогнозованим. Україна має біля 70 млрд.доларів державного та гарантованого державою зовнішнього боргу. Погасити його немає чим ні зараз, ні у віддаленій перспективі. Щороку Україна витрачає понад 3 млрд.доларів лише на сплату відсотків по ньому. Гасити борг та сплачувати відсотки країна може за рахунок позитивного сальдо зовнішньої торгівлі товарами та послугами. Нажаль, сальдо ,за винятком окремих років, в Україні стабільно негативне. Тож, як правило, вона розплачується за кредити та відсотки, новими кредитами. Система державних фінансів України нагадує фінансову піраміду, яка рано чи пізно збанкрутує. Іноземні кредитори вже давно не довіряють Україні. Протягом кількох років вона не може залучати гроші на міжнародних фінансових ринках. Кредити від міжнародних фінансових установ, які вдалося залучити останнім часом – результат політичних угод.

Але повернемося до самої реструктуризації. Згідно до повідомлень п.Яресько, під реструктуризацію підпали облігації України на суму приблизно 19 млрд.доларів. З цієї суми має бути списано 3,6 млрд.доларів. Решта продовжено на 4 роки. При цьому відсоткова ставка збільшується з 7,22% до 7,75% річних. Неважко порахувати, що продовження терміну погашення облігацій і збільшення ставки купону призведе до того, що Україна додатково сплатить кредиторам 4,8 млрд.доларів, що перевищує на 1,2 млрд.доларів суму так званого списання. Замість економії коштів, Україна збільшує виплати. Єдиним позитивним моментом є продовження позики на 4 роки. Але це не вирішує проблему державного боргу, а лише переносить проблему на пізніший термін. Ставка в розмірі 7,75% є надзвичайно високою. Нагадаємо, що облікова ставка ФРС США та ЦБ ЄС становить 0,25%. Така ж приблизно ставка міжбанківського ринку та банківських депозитів в США та ЄС. Отже, для інвесторів ставка 7,75% є більш ніж привабливою. А для України, вона є величезною проблемою, яка спустошує бюджет і нагромаджує державний борг.

Проте, угода з кредиторами містить набагато більшу загрозу. Україна зобов’язалася компенсувати інвесторам ,так зване списання, доходами в майбутньому. Так, протягом 20 років з 2021р. по 2040р. Україна має додатково сплачувати кредиторам частку приросту ВВП. Нагадаємо, що після реструктуризації, облігації мають погаситися в період з 2019р. по 2027р. Отже, сам борг має бути вже сплачено, а Україна продовжуватиме платити по ньому. Якщо річний приріст ВВП країни становитиме від 3% до 4%, то сума оплати складе 15% приросту. Якщо ж перевищуватиме 4%, то сплачувати доведеться вже 40% приросту. Оплата починається коли ВВП України перевищить 125,4 млрд.доларів. В абсолютних цифрах це означає: при зростанні від 3% до 4%, Україна з початку має сплачувати щороку приблизно 188 млн.доларів ,а по мірі зростання економіки ця сума може сягнути 412 млн.доларів на рік. А в цілому за 20 років досягти 6 млрд.доларів. Якщо ж приріст ВВП буде 5% на рік, то додатково доведеться сплачувати від 501 млн. доларів до 1330 млн.доларів щорічно. За 20 років Україна має сплатити 18,3 млрд.доларів за кожний відсоток приросту ВВП понад 4%. Наведені цифри в багато разів перевищують суму так званого списання. Чи не зависока ціна за відстрочення погашення боргу на 4 роки?

Деякі чиновники вже встигли заявити, що, мовляв, нічого страшного не має, бо приріст ВВП України не досягне 3% річних в найближчі 25 років, і нічого кредиторам ми не заплатимо. Тобто, Уряд не збирається розвивати економіку, виходити з кризи та підвищувати рівень життя. Нагадаємо, що за 2013р.ВВП України склав 1505,5 млрд.грн., що за тодішнім курсом становило 188,2 млрд.доларів. Згідно до прогнозів п.Яресько за 2015р. ВВП має скласти 84,3 млрд.доларів. Щоб повернутися на рівень хоча б 2013р. при темпі зростання 3% на рік доведеться чекати 27 років. Щоб мати перспективу, наша країна має збільшувати ВВП на 6-7% щороку. Але за це доведеться сплатити кредиторам десятки мільярдів доларів. Уряд і кредитори прирекли нашу країну на бідність та жалюгідне існування на довгі роки, вони позбавили наших дітей і онуків надії на краще життя. Народ має вжити всіх заходів щоби не допустити реалізацію цієї злочинної угоди.

Треба бути чесними самими перед собою. Україна – держава-банкрут. Вона не спроможна сплачувати по боргах. Дефолт – невідворотній. Його треба провести максимально організовано, не допустити подальшої девальвації гривні та краху фінансової системи, банкрутства підприємств і банків. Необхідно розробити відповідний комплекс заходів. Від кредиторів слід вимагати списання щонайменше половини державного боргу без будь-якої компенсації. Решта має бути відстрочена на 50 – 100 років зі сплатою 1-2% річних. На час переговорів з кредиторами слід ввести мораторій на сплату основної суми та відсотків державного боргу. В іншому разі нас чекають нові дефолти, крах фінансової системи та зубожіння народу.

Петро Остапенко, для «Страйку»
Loading...2 Comments

  1. Фсьё прапало! Бобик здох! Веревку и мыло приносить самостоятельно или власти обеспечат? Однако аффтары подобных анализов и “предложений” без своего куска хлеба, жирно помазанного маслом и посыпанного икрой, не останутся.

Залишити коментар