«У Туреччині буде громадянська війна»: Ласкаво просимо до Cizre, «центру курдського опору» - Перший Соціальний

«У Туреччині буде громадянська війна»: Ласкаво просимо до Cizre, «центру курдського опору»

0

218 копия

У Cizre вирито траншеї. Декілька кроків у ширину і з’єднані насипами землі та розламаних будівельних матеріалів, вони стали блокувати дороги в цьому курдському анклаві у південно-східній Туреччині після того як Анкара розпочала інтенсивну повітряну кампанію проти забороненої Робітничої партії Курдистану (РПК) в липні.

Діти граються на них у світлий час доби. Але вночі, коли наближається поліція, вони патрулюються ватагами озброєної молоді, які намагаються відбити ці офіційні вторгнення у запеклих сутичках, що залишили по собі принаймні одного загиблого та багатьох поранених.

Cizre провело рік на околиці війни. Нічим не примітне місто з населенням трохи більше 100 тисяч мешканців простяглося на берегах ріки Тигр, приблизно за 30 миль від перехрестя, де Туреччина перетинається зі спустошеними війною Сирією та Іраком, та насильство постійно блукає понад національними кордонами. Наразі, цикл авіаударів та поновлених атак РПК на турецьких військових загрожує поверненням до тридесятилітньої боротьби поміж двома сторонами, що забрала понад 40 тисяч життів. І тут місцеві мешканці відчувають себе ніби в самому центрі боротьби.

«Є приказка, «якщо буде мир, то він почнеться із Cizre, і якщо буде війна, то вона теж звідти розпочнеться»», співмер міста, 28-річна Лейла Імрет розповіла VICE News нещодавно. «І ми можемо сказати, що маємо громадянську війну у нас в Туреччині». Імрет, чий батько був убитий силами безпеки коли їй було 5 та яка виросла у Німеччині, характеризує свою округу як центр спротиву президентові Реджепу Таїпу Ердогану та його Партії справедливості та розвитку (ПСР).

Це очевидно навіть без траншей. Сірі стіни міста розписані незліченними абревіатурами курдських бойових груп: PKK (РПК), її парасолькова організація КСК, молодіжне крило YDG-H, сирійські колеги YPG, та «Апо», посилання на засновника і лідера РПК (РКК) Абдулу Оджалана. Присутність поліції в самому місті мінімальна, незважаючи на те що влада просить про підкріплення з навколишнього регіону, а ті патрулювання  що є, проводяться лише конвоями бронемашин.

фото 1

Члени сім’ї вбитого підлітка Хасана Нерсе сходять на барикаду під час траурної процесії у Cizre. Фото Джона Бека.

Авіаудари розпочалися 24 липня після того як бійці РПК вбили 2 офіцерів поліції у відповідь на підрив бомби смертницею у прикордонному місті Suruc, в ході якого загинуло 33 прокурдських активіст(к)и. Смертниця була натренована так званою Ісламською державою, але курди звинувачують сили безпеки у недбалості або таємній змові з нападниками, і стверджують, що вбиті офіцери співпрацювали з джихадистами.

Авіаудари є частиною подвійної “війни проти терору», оголошеної як проти РПК так і проти ІД, але поки що зосередженої майже виключно на курдських бійцях. Організація, яку Туреччина, а також США, розглядають як терористичну внаслідок її історії атак на цивільні та військові цілі, з часу початку авіанальотів здійснила серію нападів на військових та поліцейських, убивши декількох.

Історія заворушень та підтримки РПК у Cizre сягає десятиліть. Під час найлютішої повстанської боротьби у 1990-их десятки були вбиті у частих вуличних сутичках.

 «Коли стає гаряче – втручаються хлопці зі зброєю. Кожен несе відповідальність»

Визначальна угода про припинення вогню 2013 року принесла крихкий мир переважно курдському південному сходу Туреччини та гарантувала більше прав народові, що довго страждав від заборон на використання рідної мови та культури. Але Cizre було однією з точок, де тріщини у мирному процесі проявилися вперше.

Коли Ісламська держава прагнула захопити сирійсько-курдський прикордонний анклав Kobane в YPG у жовтні 2014, то Анкара споглядала, помітно не бажаючи допомагати, від чого турецькі курди повстали. Сутички поміж прихильниками YPG, послідовниками курдської ісламістської Партії вільної справи (Hüda-Par) та силами безпеки забрали щонайменше 35 життів.

YDG-H згодом оголосила про встановлення автономії у Cizre, спорудивши траншеї та встановивши пропускні пункти, оглядаючи машини і людей від смеркання до світанку. Напруга зросла знову з настанням зими, коли декілька молодих людей загинуло в сутичках, включно з двома дітьми – 14-річний Уміт Курт і 12-річний Ніхат Казанхан, які ймовірно загинули від рук поліції в січні цього року.

Оджалан згодом закликав до спокою в Cizre у посланні, яке вважають націленим на молодіжне крило YDG-H. Вони відступили і розібрали укріплення. Групі легко вербувати новобранців у зубожілому місті завдяки незначним можливостям працевлаштування та жорстокій поліції, яка «загрібає» багатьох молодих людей за ймовірні зв’язки з КСК, часто штовхаючи їх цим на шлях боротьби.

ФОТО 2

«Хай живе спротив Кобане», графіті на стіні в Cizre. Фото Джона Бека.

18-річний хлопець, що попросив називати його за псевдонімом «Shorishger [революціонер, революційний] Ботан[i]» узяв VICE News на нічне патрулювання району Cizre, за який відповідальна його група.

Група підлітків у масках та в різнокольорових кедах з пістолетами (револьверами) засунутими в штани спускаються погано освітленими вуличками, помереженими отворами від куль у стінах. По черзі перебігаючи через дороги, де є навчені поліцейські стрільці та перетинаючи пласкі дахи за допомогою саморобних драбин, щоб дістатися до оглядових пунктів.

Десь було гаряче, попередньої ночі велика кількість силовиків намагалася прорватися до району відразу з декількох напрямків, що призвело до запеклих боїв, у яких декілька побратимів було поранено. Повторення масованого наступу цієї ночі не було, але окремі перестрілки продовжувалися раннього ранку і поліція неодноразово жбурляла сльозогінний газ у кварталі.

Ботан повідомляє, що його група почергово наглядає за шляхами вдень і вночі. Він з гордістю показав захисні споруди , які, за його словами, вони самі викопали бульдозером, потім перекопали коли поліція намагалася їх засипати, а потім ще й перекопали знову. Вони були достатньо великими для того щоб заблокувати навіть заїзд бронетранспортерів, але піший прохід кожна сторона дозволила, для місцевих пробиратися через них пішки чи на мотоциклі.

Він окреслив «команди» в його групі, організовані за різними ролями, включно з постачанням і використанням різної зброї, такої як ракети та коктейлі Молотова. «Ми тут маємо каміння, запалювальні бомби, феєрверки, а також пістолети на додачу”, як він сказав. «Коли стає гаряче, озброєні хлопці втручаються. Кожен має зобов’язання”.

фото 3 (1)

Діти грають навколо траншеї та барикади в кварталі Cizre. Фото Джона Бека.

Відчуття масового спротиву поширюється далеко за межі молодого покоління. Більшість мешканців вважають за необхідне зупинити, як вони вважають, антикурдські репресії, що характеризується масовими арештами молоді та надмірною поліцейською жорстокістю.

Репресії, як вони стверджують, є помстою. На всетурецьких загальних виборах 7 червня, прокурдська Народно-демократична партія (HDP) подолала 10-відсотковий прохідний бар’єр, вперше отримавши свою фракцію у парламенті. Внаслідок чого, амбіції Ердогана отримати «супербільшість» для Партії справедливості та розвитку були заблоковані, що б згодом дозволило йому змінити конституцію та значно розширити свої повноваження.

З початком авіаударів президент також зикликав зняти парламентський імунітет з членів НДП, звинувачуючи їх у зв’язках із РПК. Сотні людей, включно з членами НДП та Демократичної партії регіонів (DBP), були заарештовані за схожими обвинуваченнями.

 «Коли це державна політика і ми знаємо що це систематична атака на наших людей, ми вживаємо запобіжних заходів».

«Кожен зайнятий копанням траншей. До цього молодь була під прицілом, зараз кожен у своєму будинку є ціллю для поліції». Месут Нар, співголова місцевого відділення Демократичної партії регіонів каже VICE News у партійному офісі в Cizre. Поки ми говорили, репортажі про турецькі авіанальоти на село Zergele в горах Qandil, що забрали життя вісьмох мирних жителів, з’являлися на прикрученому до стіні телевізорі. Вусаті літні чоловіки трясли своїми головами і прицмокували від повторюваних кадрів з тілами загорнутими у ковдри, які виносили з під уламків будинків.

38-річний чоловік, який попросив називати себе «Загартований Cudi», тому що його щойно випустили з в’язниці, де він відбував термін за свою політичну активність, поводив удень VICE News по місту. Він сказав, що траншеї та барикади були потрібні щоб зупинити хвилі арештів, додавши, що вони були споруджені групами місцевих як тільки авіаудари та затримання розпочалися. «Коли це незначні інциденти, то цього не стається. Але коли це державна політика і ми знаємо, що це систематичний наступ на наш народ, ми вживаємо попереджувальних заходів».

 

Поліція пристосовується до оборони, він додав, а також перекидає військові бульдозери. Один був використаний минулої ночі, щоб прорватися через обидві стіни заводської огорожі для того щоб досягнути заблокованої дороги.

«Так як і авіанальоти, вуличні рейди відбуваються щоночі з метою психологічного тиску», він сказав. «Це ціна за 13 відсотків голосів (відданих за НДП)… Вони (ПСР) беруть реванш у НДП”.

фото 4

Дірка від кулі у вікні магазину поблизу від місця вбивства Хасана Нерсе. Фото Джона Бека.

Останньою жертвою насильства став 17-річний Хасан Нерсе, який, як повідомляють, був застрелений поліцією 29 липня. Фотографії, як стверджується, його закривавленого тіла поширювалися вже за декілька годин після інциденту. Він був одягнений у традиційний одяг та схоже що був страчений без довгих роздумів: його руки були закуті наручниками за спиною, одна куля прошила йому ногу і декілька груди.

Точні обставини його смерті залишаються нез’ясованими.  Його родичі кажуть що він з декількома друзями поїхали до міста за морозивом біля опівночі. У певний час, машина звернула вбік, щоб оминути поліцейський блокпост, призвівши до короткого автомобільного переслідування перед тим як хлопці потрапили в аварію і спробували втікти бігом, поки поліція стріляла по них. Виявилося що Нерсе був підстрелений у стегно та заарештований поки його компаньйони втекли. Результати розтину його тіла досі не довели до відома його родичів чи юристів.

На дорозі з двома рядами, де він був застрелений, кульові отвори здійснені як мінімум із двох різних позицій, пошкрябали фасади магазинів та прилеглу стіну. Коли це сталося вулиці були порожні, а магазини зачинені. Всі місцеві мешканці повідомляють що чули стрілянину, але більшість із них поховалися, а не стали досліджувати це опитання.

У протилежному будинку підліток розповів VICE News, що він чув вигуки  ніби хтось був поранений і намагався вийти назовні, але швидко повернувся коли полісмени націлили на нього зброю. Потім поліція підтягнула ближче машини, ніби для того щоб затінити місце події, він повідомив. Згодом, він описує що почув неодноразові накази комусь підняти руки догори.

Інший чоловік показав VICE News відео з телефона, яке, за його словами, він зняв з балкона. В ньому можна побачити молодого чоловіка, як стверджується Хасана Нерсе, що лежить закутий у наручники обличчям до землі поміж поліцейськими машинами, досі притомний та рухомий. Цей чоловік також описав як машини потім почали рухатися щоб заблокувати місце події.

Інший свідок, що також був поблизу в квартирі нагорі, дав VICE News схожі свідчення. «Люди казали що хтось був поранений, але в кожного хто висовував голову з вікна, поліція бризкала сльозогінним газом. Вони (поліцейські) вигукували «Що в твоїй руці?», задаючи йому питання на кшталт «Хто ці люди, що були з тобою?»…Але він не називав імен своїх друзів»

фото 5

Фотографія, на якій ймовірно зображено тіло Хасана Нерсе на мобільному телефоні родича. Фото Джона Бека.

Хасан походив з типової великої родини, в якій залишилися обоє його батьків, чотири брати та дві сестри. Близький родич, який попросив його не називати, спілкувався з VICE News на третій день панахиди в центральній мечеті Cizre. Сидячи в середині гурту чоловіків середнього віку, потягуючи то воду, то солодкий чай, та обдмухуючи себе смужками картону, він описав Хасана як чудового учня середньої школи, популярного серед ровесників і поведеного на футболі й подорожах, але аж ніяк не політично активного.

Пізніше того ж дня похоронна процесія рушила зі штабу Демократичної партії регіонів у супроводі родичів, місцевих посадовців та десятків місцевих жителів. Юрба, очолювана членами сім’ї, що тримають баннер з обличчям Хасана біля Оджаланового, вигукувала антиурядові лозунги і прокладала собі шлях до мечеті, пробираючись через барикади та траншеї.

 «Поліція не розрізняє жінок, дітей та підлітків, вони просто вбивають будь кого»

Розмовляючи за межами мечеті, в оточенні інших родичів-жінок, мати Хасана, 50-річна Еміне, демонстративно тримає фото свого сина обрамлене в курдські кольори. “Він був лише дитиною, він не мав нічого спільного з політикою», каже вона VICE News. «Він просто носив традиційний одяг. Це наш костюм, ми носимо його сотнями років. Він просто пообідав і поїхав зі своїми друзями на ринок»

Еміне також бачить його смерть як результат проваджуваної ПСР антикурдської політики. «Вони (поліція) не розрізняють жінок, дітей і підлітків, вони просто вбивають усіх підряд. Що ми вимагаємо, це лише наші права, використання нашої мови і нашу ідентичність… Це те чого наші діти хочуть також, як хоче й кожна людська істота. Ми не хочемо війни, ми хочемо миру і щоб наші матері мали мирне життя і бачили як їхні діти зростають».

фото 6

Група жінок здіймають руки з жестом «перемога» під час виконання курдського національного гімну «Ey Reqib» біля мечеті Cizre. Фото Джона Бека.

Але більше синів і доньок неминуче будуть втрачати свої життя в нинішні неспокійні часи. НДП та інші політичні групи закликають до миру, так як і співмер Лейла Імрет, яка  ремствує що полеглі були неминучими жертвами політичного процесу.

Ердоган сказав останнього місяця що мир був «неможливий» і Загрос Хіва, речник КСК, повідомив VICE News  що «нова ера боротьби і спротиву розпочалася для курдів». А насильство продовжується у Cizre майже щоночі. У п’ятницю, пов’язані з РПК нападники вели вогонь з гвинтівок і запустили з ракетниць гранати в поліцейську бригаду, що прибула на одну з їхній траншей, поранивши одного офіцера.

За декілька днів до того Ботан клявся що він сам і такі як він будуть битися до кінця. YDG-H складається з радикальної молоді, що виросла на конфлікті з державою. Але вони мають мало, як зараз кажуть, формального керівництва і це може бути непросто керувати ними. «У Туреччині буде громадянська війна», інший юнак у масці зауважив мимохіть. «Ми будемо йти від міста до міста».

Автор: Джон Бек (John Beck)

Твіттер-акаунт автора: @JM_Beck

Джерело

Переклав Олександр Січкар, спеціально для «Страйку»

[i] Ботан – досить поширене серед курдів чоловіче ім’я.:)

 
Loading...Залишити коментар