Як банки грабують населення через офшори - Перший Соціальний

Як банки грабують населення через офшори

0

120 копия

В той час, коли багатії уникають мільйонних податків, звичайні люди несуть на собі тягар скорочення бюджету. Тим часом, тих, хто намагається чинити цьому опір, жорстоко карають.

«Наскільки великою є винагорода, настільки великим є й покарання. Прибутки приватизовані – втрати соціалізовані». Едуардо Ґальяно, «З гори донизу: Обгрунтування задзеркального світу» (2001).

Цей тиждень показав, що HSBC, найбільший європейський банк, активно впроваджує та пропагує схеми масових ухилянь від податків через свої швейцарські філії, що дозволяє декому з найбільших міжнародних клієнтів приховати понад 120 мільярдів доларів у незадекларованих активах на 30 тисячах секретних рахунків Швейцарського банку. Ведучі британські регулятори і представники уряду були проінформовані про ці зловживання, знали імена потенційних неплатників податків (включаючи кінозірок, наркобаронів та глав держав), але ніколи не порушували кримінальних справ проти них.

Замість цього Великобританія, як і решта Європи, оголосила режим жорсткої економії. В той час, як мільйони багатіїв не оподатковуються в Швейцарії та на Кайманових островах, пільги для бідних урізаються для «збалансування» бюджету. Минулого року прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон намагався скоротити «марні» державні витрати на наступну декаду (10 років), мотивуючи це тим, що вони надходять з кишень тих платників податків, чиї стандарти життя ми хочемо покращити. Іронія полягає в тому, що прем’єр промовляв з «золотого трону», і вона, вочевидь, ніким не була поміченою. Ласкаво просимо до викривленої реальності «економних» політиків.

Якщо говорити про HSBC, то навіть старанний детектив може не здивуватись новині про черговий банківський мега-скандал. Повертаючись у 2012 рік, згадаємо, як журналіст Метт Таїббі, що спеціалізується у фінансових справах, заявляв, що HSBC задіяний в «найгірших вчинках, в яких може бути звинувачений будь-який банк». Незабаром банк зумів уникнути судового переслідування, не дивлячись на відмивання мільйонів доларів для декого з найбільш сумнозвісних мексиканських наркокартелів та саудівських банків, пов’язаних з Аль-Каїдою, і систематичну фальсифікацію міжбанківських процентних ставок, а також пожинає щедрі прибутки через ганебний скандал, пов’язаний з LIBOR (Лондонська міжбанківська ставка пропозиції, яка являє собою середню процентну ставку, яку розраховує Британська банківська асоціація на основі інформації, наданої великими фінансовими організаціями. Скандал виник, коли з’ясувалося, що банки показують штучно завищені або занижені ставки, щоб підвищити прибуток з операцій або створити враження, що вони більш кредитоспроможні, ніж є насправді).

Рішення американських та британських регуляторів відкласти рішення прокуратури по HSBС і не тиснути на кримінальну справу зі скандальними повідомленнями свідчить про подвійні стандарти в серці сучасної юридичної системи. В США, де більше половини тюремного контингенту відбуває покарання за незначні правопорушення, пов’язані з наркотиками, злочинці в «білих комірцях», які допомагають наркоторговцям, не отримують за це «по руках». Як висловився Таїббі, «за вчинені HSBC злочини, відбутись тільки штрафом – і навіть не за їх гроші, а за гроші акціонерів – це фактично отримати картку на вільний вихід з тюрми».

Дуже важливо не дозволити злочинній поведінці одного банку відволікти нас від загальної картини. HSBC – це тільки один сумнозвісний гравець у фінансовій системі, що домінує над деякими з найбільш злочинних організацій нашого часу. Фокусуючи свій гнів на індивідуальних діях негідної поведінки, ми ризикуємо втратити глибші та більші за розміром проблеми. В той час, коли більшість незаконних оборудок попадають в заголовки газет і викликають обурення, реальні крадіжки, поза межами закону, відбуваються в щоденних угодах зі звичайних фінансових операцій.

У цьому сенсі, найбільші скандали наших часів є системними за характеру і спираються на зримі трансформації світової економіки останніх чотирьох десятиліть. З початком фінансіалізації економіки в 70-х роках міжнародна банківська система почала діяти подібно чарівному «задзеркаллю» з книги Ґальяно: грубо підсилювати вже існуючі нерівності та викривленості процесу. В першому прикладі система висмоктує мільйони, крадучи податкові гроші звичайного населення. Починаючи з банкрутства Нью-Йорка в 1975 році і мексиканської боргової кризи, економність стала ключовим механізмом здійснення банками історично безпрецедентного перерозподілу ресурсів з верху до низу. В кінці чарівне «задзеркалля» створило передумови, завдяки яким найбільші світові олігархи, диктатори країн Третього світу і злочинці в «білих комірцях» можуть додатково збільшити свій акумульований капітал – отримати десятиліттями награбовані державні ресурси та суспільну власність – і покласти його на офшорні банківські рахунки та іноземні активи, де ці величезні вкрадені багатства уникатимуть оподаткування, регуляції та кримінальних розслідувань.

Їх фінансові привілеї отримані через процес, називаний Девідом Гарвеєм «накопиченням через вилучення», і має прямий зв’язок до вилучення фінансів знизу. В кінцевому рахунку, основні скандали, такі як схеми уникнення податків швейцарського HSBC, є лише гарячими точками, які пропонують нам для погляду на приховану динаміку роботи світової економіки: з якого боку не поверни – результат буде один; одним словом, немає жодної жорсткої економії, є тільки перерозподіл наших ресурсів. Виходячи зі зворотної сторони світу фінансового капіталізму, потік грошей не завжди неухильно тече вгору.

Тому є стабільні результати, в яких прибутки постійно приватизуються, а втрати систематично соціалізуються. І коли хтось запитує про стан справ, він чує, що «немає альтернативи». Ті, хто чинить цьому опір, як, наприклад, громадські рухи і прогресивні уряди латинської Америки, безжально караються. Спочатку поліцейські б’ють по голові звичайних людей, коли ті протестують, а згодом інвестори б’ють уряди по голові по тій самій причині. Іноземний капітал є знятий, прибутковість облігацій розкрита, фондові ринки зруйновані. Там, де банкіри нагороджуються за злочинну поведінку, ті хто бореться за справедливість на низах, можуть опинитися ув’язненими в найвужчому просторі.

Тепер зрозуміло, що за систематичні правопорушення не може бути систематичних відповідей. Звичайно, регулятори активно проводять кримінальні розслідування проти HSBC в останньому мега-скандалі, але без потужних антисистемних рухів зберегти вимоги до просування соціальної справедливості чи зробити значні зміни неможливо.

Повертаючись до «задзеркалля»: щоб змусити світ рухатись в протилежному напрямку, треба вимагати масової мобілізації і політичної організації, рівень яких тяжко собі уявити в найближчому майбутньому. Тепер, більше, ніж будь-коли, ми мусимо вийти на вулиці і почати розвиток протестного міжнародного руху, щоб протистояти злочинним законам глобальної фінансової верхівки.

Джером Рус

Переклад: Олександр Драгунов, для «Страйку»

Джерело
Loading...Залишити коментар