10 вражаючих жіночих протестів у 2016 році

0

fem4

Ми публікуєм 10 найяскравіших та вражаючих жіночих протестів, які відбулись в 2016 році.

Перше місце – чорний протест Польща (жовтень 2016)

Загальний страйк польок

Жінки з 50 польських міст не вийшли в жовтні на роботу в знак протесту проти планів влади посилити законодавство в області переривання вагітності. Закриті ресторани і магазини, порожні аудиторії університетів. А на вулицях – натовпи.

chornyj-ponedilok

Тисячі жінок вийшли на вулиці польських міст на акцію «Чорний понеділок» (Czarny Poniedziałek) – день всепольському жіночого протесту проти заборони абортів. Акція проходила в кількох десятках міст, в тому числі в Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Багато жінок не прийшли на роботу, скориставшись правом на день відпустки за власним бажанням. Вони вийшли на вулиці в чорному одязі з плакатами «Жарти скінчилися. Моє тіло – моє діло»,«Ми не відповідаємо за нашу гідність»,«Припиніть, радикали». «Ми тут для того, щоб пояснити: якщо парламент проголосує за заборону абортів, він буде нести за це політичну відповідальність. Підготовлений законопроект – варварський», – скандували тоді в натовпі.

Друге місце – флешмоб # ЯНеБоюсьСказати

Запущений в українськими феміністками в соціальній мережі Facebook флешмоб під хештегом #янебоюсьсказати, спрямований на боротьбу з дискримінацією та сексуальним насильством, за кілька днів підтримали тисячі користувачів мережі, поширившись на всі пострадянські країни Жінки розповідали власні драматичні історії та підтримували тих, хто через роки зважився розповісти про травматичний досвід зі свого життя. Та біль, яка роками таїлася всередині, раптово вирвалася назовні. Історії йшли нескінченним потоком – несподівано багато жінок згадали про те, що їм є що сказати. Розповісти про домаганнях, про зґвалтування, насильство, іншими словами про те, про що в суспільстві прийнято мовчати.

ja-ne-bojusj

Третє місце – марш протесту через убивство жінки в Південній Кореї (травень 2016)

Місцеві та світові ЗМІ були вражені кількість людей, які вийшли на акцію протесту.

Великий суспільний резонанс отримало в Південній Кореї вбивство молодої жінки в центрі Сеула. Чоловік зарізав її, сказавши потім, що «він занадто багато постраждав від жінок», але саму жертву не знав. Відповіддю на трагедію стали масові громадські маніфестації в Сеулі з вимогою захистити жінок. Жінки вимагали від влади зробити все, щоб не допустити повторення подібної трагедії. Як з’ясовується зараз, вбивця просто хотів убити будь-яку жінку, а загиблу до цього він не знав. Він сказав, що мстився жінкам взагалі. Подібні слова привели до вибуху обурення марш був викликаний прагненням домогтися безпеки для жінок, 85% злочинів в цій країні відбувається проти них. «Я хочу жити там, де жінці не будуть говорити, як себе вести, щоб залишатися в безпеці», – заявила учасниця протесту.

koreja

Четверте місце – парад на захист повій в центрі Петербурга. (Травень 2016)

Феміністки провели акцію в центрі міста, присвячену рейду та ультраправому активісту В’ячеславу Дацика. Нагадаємо, що відомий як Рудий Тарзан в ніч на 18 травня з соратниками напав на підпільні борделі. Напад супроводжувався розгромом приміщень і принизливим парадом повій по вулиці. Огорнувшись яскравими оголошеннями про послуги повій, феміністки пройшли по центру міста від каналу Грибоєдова по Невському до Михайлівської вулиці та площі Мистецтв. П’ятеро дівчат були пов’язані мотузкою, очолював хід чоловік- «сутенер». На площі Мистецтв він пошикував повій в ряд, після чого їх закидали камінням.

«Згвалтування, побої, страх, постійна загроза життю, відсутність захисту з боку правоохоронних органів, дефіцит медичної допомоги і суспільне презирство – так виглядає життя тих, хто ховається під яскравими оголошеннями «Маша»», «Севинч», «Дівчата», «Відпочинок», «Масаж», – переконані феміністки. – Недавній «рейд» «захисника моралі» Дацика повернув в суспільне поле дискусію про сексуальне рабство, яке суспільство і ЗМІ продовжують називати секс-роботою, і ще раз показав, що співчуття до цих жінок в суспільстві немає. Є тільки презирство. Виведи Дацик на вулицю голими будь-яких інших жінок, обурилися б всі. Але повії – не люди. Їх біди не цікаві нікому», – пишуть феміністки Росії.

poviji

На думку активісток, для багатьох Дацик здався навіть рятівником, адже він звільнив мешканців будинку від борделя. Однак дівчата впевнені, що на його місці незабаром відкриється інший.

«І так буде до тих пір, поки не буде проявлена політична воля, яка змушує таврувати і переслідувати тих, хто обманом і силою заманює жінок в рабство і продає клієнтам право на насильство. Люди повинні зрозуміти, що найменше в ситуації, що склалася винні самі повії, і повинні перестати вважати цих жінок злочинницями», – говорили активістки

П’яте місце – акція на знак протесту проти побутового насильства Алмати, Казахстан (квітень 2016)

В знак протесту до побутового насильства феміністки Алмати побудували цегляну стіну.

Картонна стіна, символізувала цегляну, а вибудувана була навколо лежачої на асфальті побитої дівчини. Так феміністки протестували проти побутового насильства.

На центральній вулиці Алмати активістки феміністської групи «КазФем» потроїли картонний перфоманс. Стіна з написами «Терпи», «Бережи вогнище», «Справа сімейна» була збудована навколо дівчини, яка лежачи на асфальті зображувала жертву.

pobyttja4

Перехожі могли спостерігати дівчину, покриту синяками і побоями. У відповідь на питання і пропозиції допомоги, її супроводжують заспокоювали людей: «вона сама винна» і просили не втручатися в сімейні справи. А потім і зовсім спорудили перед дівчиною стіну з картонних блоків, підписаних популярними в нашому побутовому дискурсі фразами, виправдовують насильство. На щастя, каліцтва дівчата виявилися бутафорією – звичайним гримом, а п’ятнадцятихвилинний перформанс повинен був лише привернути увагу до проблеми насильства в сім’ї. Як повідомляли активістки феміністкою групи «КазФем», за статистикою, в Казахстані від домашнього насильства гине до 500 дівчат і жінок в рік. Ситуацію, на їхню думку, посилює суспільний тиск і поширене негласне сімейне правило – «не виносити сміття з хати», тому загальну картину насильства встановити складно – велика частина справ так і не доходить до суду.

Шосте місце – Демонстрація проти гендерного насильства Чилі (жовтень 2016)

На південному заході Південної Америки, в столиці Чилі Сантьяго відбулася демонстрація проти гендерного насильства. В ході-протесті вулицями міста брали участь кілька десятків тисяч осіб

Протест демонстрував незадовільну долю більшості місцевих мешканок. Жінки Чилі часто стикаються з насильством в сім’ї. З боку чоловіків подібне ставлення до жінок стало нормою, буквально сім з десяти чилійських жінок часто зіштовхуються з порушенням своїх прав, серед яких і психологічне насильство. Активістки мирної ходи наклали грим, який символізував побої, і вийшли на головний проспект Сантьяго з плакатами в руках, на яких можна прочитати гасла «Смертна кара для вбивць і насильників», «Жінки в живих, завжди стійкі», «Чоловіки боятися втратити контроль». Одна з активісток говорить про те, що вони виступають за припинення жорстокого поводження з жіночим населенням республіки, будь то психологічна чи фізична жорстокість.

«Я – мати, і хочу, щоб мої діти росли в справедливих умовах вільного суспільства. До того ж в державі висновки судів за фактом насильства щодо нас часто бувають на користь чоловіків. В результаті цього ми змушені встати і заявити про свої права, висловити своє ставлення до насильства», – каже активістка.

pobyti2

Організаторки та учасниці демонстрації зробили пропозицію про включення в обов’язкову шкільну програму предмета по боротьбі з гендерною нерівністю. Протестуючі також закликали уряд посилити санкції проти побутового насильства і вбивства жінок.

Сьоме місце – акція протесту, проти табуювання проблем менструації Пакистан (квітень 2016)

Студентки з Пакистану організували акцію протесту, щоб звернути увагу на проблему табуювання менструації. У Південній Азії жінкам під час менструації не можна відвідувати громадські місця і навіть власну кухню – вважається, що їх дотик може «зіпсувати» продукти. В знак протесту дівчата розклеїли в університеті прокладки з феміністськими гаслами У Південній Азії ця тема вважається «брудною», через що багато дівчат не тільки соромляться говорити про місячні, але і пропускають заняття.

В знак протесту шість студенток повісили на стіні аудиторії прокладки з гаслами «Чому я повинна соромитися своєї фізіології?», «Регулярні місячні – знак того, що я здорова», «Під час місячних мені більше хочеться сексу» і «Не приховуйте мене». Також дівчата провели перформанс, в ході якого вони обливали червоною фарбою свої білі сальвар-камізи (традиційний костюм, що складається з довгої туніки і брюк). Як писала одна організаторша акції Мавера Рахім, в Пакистані тема менструації дійсно оточена ореолом сорому, при покупці засобів гігієни їх кладуть в непрозорі паперові пакети, розмови про місячні в школі, сім’ї і навіть з близькими подругами не заохочуються. На думку Рахім, багато жінок хворіють і неправильно піклуються про гігієну через те, що недостатньо поінформовані. Крім того більшість мешканок регіону живуть дуже бідно і в принципі не можуть собі дозволити купувати прокладки.

prokladky

Восьме місце – демонстрація проти гендерного насильства Перу (серпень 2016)

Близько 50 тисяч жінок вийшли в Лімі на марш проти насильства по відношенню до жінок.

Протестний перфоманс в столиці Перу демонструє незавидну долю багатьох місцевих жінок – домашнє насильство, масштаби якого тут одні з найбільш вражаючих в світі. Як мінімум сім з десяти перуанок постійно стикаються з подібним ставленням до себе з боку чоловіків.

Одна з учасниць акції Кармела Гарсія тоді сказала

«Ми всі тут виступаємо за те, щоб покласти край жорстокому поводженню з жінками. Будь то жорстокість фізична або психологічна. До того ж як мати я хочу, щоб моїм дітям ніщо не загрожувало, щоб вони росли у вільному суспільстві».

latynky

«У нашій країні вироки судів щодо випадків насильства по відношенню до жінок часто бувають не в нашу користь. Тому прийшов час нам усім, і жінкам і чоловікам, піднятися і заявити про свої права, заявити, що ми проти насильства. Ми – велика країна, сильна країна, але чому ми повинні терпіти, наша країна на третьому місці в світі за рівнем насильства по відношенню до жінок Я пишаюся цими жінками! … Неймовірна кількість демонстранток …!»

Дев’яте місце – протести проти закону, що заохочує насильство над жінками Туреччина (листопада 2016)

У Туреччині новий законопроект, прийнятий парламентом у першому читанні, викликав запеклу реакцію туркень. Цей законопроект звільняв від кримінальної відповідальності тих, хто вчинив сексуальне насильство над неповнолітніми, але потім одружився на жертві за релігійним обрядом. «Я уявила, що було б, якби зґвалтували мене. Мої майбутні діти запитали б: «Мама, як ти познайомилася з татом?». І я б відповіла: «Я вийшла за чоловіка, який мене зґвалтував!» – Заявила тоді одна з учасниць акції.

fem-protest2

Десяте місце – протести після загибелі зґвалтованої дівчини. Аргентина (жовтень 2016)

Аргентинські жінки протестували після загибелі зґвалтованої дівчини.

Вбивство 16-річної Лусії Перес призвело до масових демонстрацій і страйку

У Буенос-Айресі та інших містах Аргентини, Болівії, Парагваю та Чилі пройшли масові протестні демонстрації. Тисячі жінок залишили роботу і вийшли на вулиці, щоб висловити свій гнів через жорстоке зґвалтування і вбивства 16-річної дівчини Лусії Перес.

zginka3

Лусія загинула в невеликому провінційному місті Мар-дель-Плата: відомо, що двоє чоловіків привезли її в лікарню, заявивши, що дівчина прийняла велику дозу наркотиків. В ході огляду лікарі виявили сліди сексуального насильства, а через кілька годин Лусія померла від серцевого нападу, викликаного больовим шоком. Протестні акції отримали назву #MiercolesNegro – «чорна середовище» (за аналогією з польським «чорним понеділком»). Учасниці демонстрації одяглися в чорне на знак жалоби за Лусією Перес і сотням інших жінок: за даними правозахисників, кожні 36 годин в результаті домашнього насильства гине одна аргентинка. Багато несли плакати з написами «Жодної менше» (відомий слоган проти феміциду), «Ми хочемо жити» і «Якщо ти зачепиш одну з нас, ми дамо здачі» В Аргентині акція проти жорстокого поводження з жінками закінчилася зіткненнями з поліцією. Правоохоронці застосували для розгону протестуючих гумові кулі і сльозогінний газ. Всього протестувало більше 70 тисяч жінок.
Loading...Залишити коментар