Багаті далі багатіють: як за останні роки зросла глобальна нерівність

0

Організація Oxfam опублікувала чергову доповідь про майнове розшарування в світі. З неї випливає, що боси корпорацій стали ще багатшими, а робітники і селяни збідніли.

У традиційному звіті організації Oxfam, приуроченому до старту міжнародного економічного форуму в швейцарському Давосі, вказується, що статки найбагатших людей планети за рік зросли, і тепер лише 1% населення Землі володіє більш ніж половиною всіх багатств. Стан 3,7 млрд жителів планети – бідної половини світового населення – при цьому залишився незмінним.

За останній доступний рік (середина 2017 року до середини 2016- го) загальне глобальне багатство виросло на $9,3 трлн, і 82% цього збільшення ($ 7,6 трлн) дісталося надбагатому 1% світового населення, випливає з розрахунків Oxfam, заснованих на даних щорічної доповіді Credit Suisse – Global Wealth Databook. В результаті частка світового багатства, яка припадає на цей 1%, збільшилася до 50,1% (з 49% роком раніше). У 2000 році їх частка становила 45%.

Тоді як багатющий 1% населення володіє 50% світового багатства, бідна половина населення Землі задовольняється менш 1% світового багатства, або навіть 0,5%, якщо відняти їх чисті борги.

Oxfam окремо проаналізували динаміку багатства світових мільярдерів зі списку Forbes. У минулому році кількість мільярдерів зросла на 233 (рекордний приріст), до 2043 чоловік. Майже 90% – чоловіки.

Статки мільярдерів, які фігурували і в рейтингу Forbes від березня 2017 року, і в рейтингу від березня 2016 року, збільшилися на $762,5 млрд (у доларах 2017 року), і цього вистачило б, щоб в семиразовому розмірі ліквідувати бідність на планеті в 2017 році (846 млн людей, що живуть за межею бідності по всьому світу, було потрібно $107 млрд, щоб підтягнути їх доходи до розмежувальної лінії).

В Oxfam вказують, що загальне багатство мільярдерів з 2010 року збільшувалася зі швидкістю 13% на рік – в шість разів швидше, ніж доходи звичайних робітників і службовців по всій планеті. Автори доповіді пояснюють, що найзаможніші мешканці планети розбагатіли в тому числі за рахунок погіршення умов праці для робітників і службовців. Одночасно з урізанням прав трудящих зростає вплив великого бізнесу на прийняття державних рішень, а також збільшуються виплати основним акціонерам.

«Збільшення числа мільярдерів означає не зростання економіки, а навпаки, провал системи. Ті, хто шиє одяг, збирає телефони, вирощує їжу, експлуатуються заради створення безперервного потоку дешевих товарів і збільшення прибутку великих корпорацій», – заявив виконавчий директор Oxfam Вінні Бьяніма.

При цьому Бьяніма розповів, що експлуатації піддаються як жителі країн, що розвиваються, так і трудящі в США. Наприклад, у В’єтнамі на швейних фабриках жінки-працівниці місяцями не бачать своїх дітей, а жінки, які працюють на птахівницьких підприємствах Сполучених Штатів, змушені приходити на роботу в памперсах, бо під час зміни їм забороняють ходити в туалет.

В середині січня 2017 року Oxfam опублікували доповідь, з якої випливає, що капітали восьми найбагатших жителів планети і 50% людства зрівнялися. Тепер організація переглянула цей розрахунок: в 2016 році 61 мільярдер володів стількома же багатствами, скільки було у бідної половини людства. В 2017 році цей показник знизився до 42 мільярдерів.

Довідка: Oxfam були створені в 1942 році і виступають на захист людей, що опинилися за межею бідності і стали жертвами гендерної нерівності. Щорічно вони публікують доповіді з пропозиціями щодо поліпшення життя людей на всій планеті.
Loading...Залишити коментар