Дві помилки Михайла Горбачова

0


Сьогодні, 14 травня, проте в різні роки, Михайло Горбачов допустив дві політичні помилки, а дехто вважає, що і злочини – у 1986 на третьому тижні після Чорнобильської катастрофи нарешті її визнав, а у 1990 підписав указ, яким скасував декларації про незалежність Литви та Естонії.

Аварія на Чорнобильській атомній електростанції відбулась 26 квітня і, за традиціями радянської інформаційної політики, довгий час замовчувалась, зокрема і тодішнім лідером ЦК КПРС Михайлом Горбачовим. Вперше після трагедії він вийшов у ефір якраз 14 травня, де нарешті оголосив про катастрофу. При цьому дати вибуху на АЕС у своєму виступі генсек не згадав.

Цього ж дня, але вже 1990 року, тепер вже Президент СРСР Михайло Горбачов підписав указ, яким скасовував декларацію про незалежність перших радянських республік, котрі наважились піти – Литви та Естонії. 11 березня 1990 Литовський парламент оголосив про відновлення листовської незалежності, проте вже 20 квітня СРСР ввів економічну блокаду проти країни, а 14 травня президент СРСР скасував декларацію про її незалежність. Згодом через півроку радянські силовики спробують здійснити збройний переворот у Литві, проте мирні мешканці Вільнюса зійшлись до центру столиці та, хоч і з жертвами, проте відстояли свою незалежність.

25 жовтня 1992 року громадяни Литовської Республіки проголосували на референдумі за прийняття чинної Конституції Литовської Республіки. 14 лютого 1993 року під час загальних виборів Альгірдас Бразаускас став першим президентом Литовської Республіки. 31 серпня того ж року останні частини Радянської Армії залишили територію Литви.
Loading...Залишити коментар