Феміністки про пенсійну реформу РФ

0

Уряд Російської Федерації схвалив підвищення пенсійного віку на п’ять років для чоловіків – до 65 років, і на вісім років для жінок – до 63 років. Депутати пояснили реформу прагненням до гендерної рівності. Письменниця Марія Арбатова і соціолог Ірина Костеріна розповідають, чому ні про яку рівність тут мови не йде.

Марія Арбатова, письменниця.

Я, як феміністка, вважаю, що жінки і чоловіки повинні виходити на пенсію одночасно. Але для визначення вікового порога виходу на пенсію потрібно враховувати час, витрачений на виховання дитини (неважливо, хто це робив – чоловік чи жінка) та службу в армії (в нашій країні тільки чоловіки служать за призовом). При цьому ініціатива з підвищенням пенсійного віку мені в цілому не подобається, просто тому що ринок праці не витримає такої кількості людей. Росія перетвориться в країну типу Індії або Китаю, де пенсія існує тільки для державних чиновників.

Демографи завжди говорять, що у безробіття – лице втомленої жінки середнього віку. Подивіться, хто зараз займається малим бізнесом – як правило, жінки у віці від 45 років. Все тому, що їх видавлюють з робочих місць. Звичайно, далеко не всі можуть займатися бізнесом, тому для цього потрібна підприємницька жилка. І люди, зокрема жінки, виселені з робочих місць, будуть пропадати. Вони б могли врятуватися, перейшовши в сферу послуг, але ця ніша вже зайнята більш молодими жінками, і ті, хто старший, виявляються на ринку праці непотрібними. Виходить, що спочатку вони платили податки в бюджет нашої країни, а потім залишаються ні з чим, колективно отримують стусан під зад. Втім, як і чоловіки, яким теж підвищують пенсійний вік. Я категорично проти того, щоб це відбувалося зараз, в умовах нинішньої економічної ситуації.

Варто відзначити, що пенсійну реформу проводять дуже тихо і непомітно. Народ навіть не встиг зрозуміти, що сталося. Також цікаво, що сама розмова про підвищення пенсійного віку як для чоловіків, так і для жінок сталася на тлі Чемпіонату світу з футболу. Тобто першою значимою новиною виявляється то, як молоді мужики ганяють футбольний м’яч по полю, а другий – що люди залишаться голодними, відпрацювавши багато років на країну і сумлінно сплачуючи їй податки. Я вважаю, що це аморально. Несистемні ліві тут же виведуть людей похилого віку на вулиці, і це буде правильно. І я із задоволенням піду в їхніх рядах. Хоча отримую пенсію.

Ірина Костеріна, соціолог, координатор гендерної програми Фонду імені Гайнріха Бьолля.

Пенсійний вік підвищувати потрібно, і він поступово підвищується в тих країнах, в яких був відносно низьким. Це неминуча міра, якщо йде зростання тривалості життя. В іншому випадку на молоде населення лягає дуже велике економічне навантаження.

У Росії жіночий пенсійний вік спочатку був дуже низький – 50-55 років. Чоловіки тут живуть менше, ніж жінки, і в Росії ця різниця в тривалості життя одна з найбільших в світі. Багато російських чоловіків просто не доживають до пенсійного віку, що економічно вигідно державі.

В ідеалі потрібно було б зрівняти пенсійний вік чоловіків і жінок. Але збільшення трудової діяльності на десять років стало б шоком для російських жінок, тому уряд залишив невелику різницю – два роки психологічного комфорту. Хоча в цілому пенсійний вік збільшується пристойно.

Проблема не в тому, що люди будуть працювати довше, а в тому, що пенсія в Росії дуже маленька і жити на неї дуже важко. Крім того, чоловіки у нас отримують зарплату на 30% вищу, ніж жінки, це відбивається і на розмірі пенсії в подальшому. Але саме тому, що чоловіки до пенсійного віку не доживають, Росія все-таки країна жебраків-бабусь. При цьому у нас літніх, особливо жінок, неохоче беруть на роботу і платять їм менше, тобто присутня гендерно-вікова дискримінація. Роботодавець упереджено ставиться до претендента, навіть якщо йому тільки 45 років: все одно скоро на пенсію, і взагалі фахівець літній, мізки вже не ті, треба брати молодь. До літніх чоловіків відносяться трохи краще.

Молоде покоління на пенсію вже не розраховує. Воно розуміє, що держава в цьому сенсі не є гарантом соціальної стабільності, постійно відбуваються якісь форс-мажори. У молоді кілька варіантів: працювати до самої смерті, мати якийсь стабільний бізнес або здавати нерухомість.

Вся ця історія з підвищенням пенсійного віку вигідна державі, а не її громадянам. Потрібно не підвищуватимуть пенсійний вік, а зарплати і пенсії, але на цю тему влада не заморочується. Ми стали ще на один крок далі від соціальної держави.

Матеріал Анни Алексєєвої, Ганни Архипової для Snob.ru
Перекладено з російської спеціально для Першого соціального. 
Loading...Залишити коментар