Кожен третій українець працює неофіційно

0

Державна фіскальна служба (ДФС) виявила 3,5 тисячі неофіційно працевлаштованих робітників за січень-жовтень 2017 року.

За той же період Державна служба з питань праці відзвітувала про виявлення 1605 працівників, допущених до роботи без оформлення трудових відносин. А якими насправді є масштаби цієї проблеми?

“Виявлені факти порушень — це крапля в морі. Офіційно в Україні зайнято 8 мільйонів чоловік. І близько 4,3 мільйона працює без оформлення трудових відносин, — каже Експрес Онлайн Віталій Дудін, юрист ГО “Соціальний рух”.

Різниця у даних, які надають офіційні органи, зумовила низька інституційна спроможність Державної служби України з питань праці – там банально не вистачає співробітників. Державна фіскальна служба України показує значно вищі показники виявлення нелегальних працівників — адже у податківців більше співробітників та повноважень, але варто зазначити, що трудові відносини – це не їхній головний профіль.

Працедавці на початку цього року збільшили кількість оформлених відносин, але ця тенденція протривала недовго. У другому півріччі дані Міністерства економічного розвитку і торгівлі України показують, що “тінь” знову збільшилась на кілька відсотків”.

Працівників поспішали оформити, побоюючись високих штрафів — 96 тисяч  гривень за кожного неоформленого — та очікуючи жорсткого контролю. Однак, очевидно, побоювання не справдились. Із січня по жовтень Державна служба з питань праці оштрафувала лише 19 субʼєктів господарювання на суму 320 тисяч гривень.

“Процес оформлення на роботу включає такі етапи: укладення трудового договору, видання наказу про зарахування в штат та повідомлення до ДФС.  Якщо колись відсутність третього етапу трактувалось як повне неоформлення відносин, то сьогодні лише карається невеликим штрафом, цьому сприяла остання судова практика, — додає експерт.   Варто також зауважити, що зараз в окружному адміністративному суді Києва оскаржується новий порядок перевірок із дотримання трудового законодавства. Якщо підприємці виграють суд проти Кабміну, то не виключено, що певний час у нас певний час взагалі не буде жодних перевірок”.

– У яких сферах українці найчастіше працюють без оформлених трудових відносин?

– Найчастіше йдеться про тимчасову працю: у торгівлі, будівництві,  аграрному секторі, ломбардах (мікрофінансових установах), у закладах харчування, особливо під час роботи на фізичних осіб-підприємців тощо.    У таких випадках часто порушуються норми про охорону праці, яких роботодавець повинен дотримуватись за трудовим договором. Нерідко можемо чути про гучні випадки смертей на будівництвах, а потім з’ясовується, що людина там навіть не була працевлаштована.   Є і момент із пенсією. Пенсійна реформа передбачає, що чоловік повинен мати 35 років трудового стажу для виходу на пенсію, але ж через неофіційне працевлаштування у багатьох людей цього стажу не буде.    Також багато хто з роботодавців використовує цивільно-правові угоди замість трудових договорів. У таких випадках працівник втрачає право на відпустку, лікарняні, декретні відпустки тощо, а роботодавець — повністю “чистий” перед законом.

– Чи є ефективні способи боротьби з незадекларованою працею в Україні? 

– Якщо в Державній службі України з питань праці здійснюватимуть належний контроль, то законодавство цілком може бути реалізоване. Але необхідне збільшення кадрової чисельності і фінансування відповідно.   Ще одним важливим кроком є заборона цивільно-правових угод у певних шкідливих і небезпечних сферах. Зокрема, у сільському господарстві та на будівництві.   Окрім того, було б  слушно надати повноважень за оформленням трудових відносин профспілкам. Законом також передбачене право на здійснення контролю органами місцевого самоврядування. Реалізується ця форма дуже повільно і на рівні окремих територіальних одиниць. Можливо, якщо ця реформа буде запущена, то місцеві громади зможуть покращити фінансові показники — отримувати додатковий дохід у місцеві бюджети за рахунок виявлення нелегальних працівників.

Нині однією з перешкод у боротьбі з незадекларованою працею є положення Закону України про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності. У ньому забороняється здійснення державного контролю через проведення перевірок  суб’єктів господарювання за анонімними заявами. Це суперечить конвенціям, які Україна мала б виконувати – перевірки в сфері праці навпаки повинні будуватись на анонімності заявників. Це загальновизнаний стандарт Міжнародної організації праці. Тому роботодавець може посилатись на цей закон, доводячи, що перевірка незаконна, бо вона на основі анонімної скарги. Також цей Закон дозволить визнати неправомірною перевірку за скаргою профспілки чи органу Пенсійного фонду України.
Loading...Залишити коментар