Пам’яті російських антифашистів

0

У суботу, 19 січня, у Києві відбудеться вже десята акція пам’яті адвоката Стаса Маркелова та журналістки Анастасії Бабурової, яких вбили російські неонацисти. Акція присвячена недопущенню поширення ультраправого насильства, яке на собі повноцінно відчула Україна за останні роки. 

Відповідна зустріч була створена у соцмережі Facebook.

“Представники правозахисних організацій, громадських та соціальних ініціатив, журналісти та антифашисти, що об’єдналися в “Комітет 19 січня”, вийдуть на вулицю, аби звернути увагу на проблему неофашизму в Україні та світі.

Вже 10-й рік поспіль в Києві проходить захід,приурочений пам’яті правозахисника Станіслава Маркелова та журналістки Анастасії Бабурової (громадянки України). Маркелов захищав жертв військових злочинів у Чечні, Бабурова робила репортажі про російських неонацистів. 19 січня 2009 року їх обох убили в Москві ультраправі бойовики.

Кожного року друзі Стаса і Насті, активісти та активістки, просто небайдужі проводять в багатьох країнах світу публічні заходи, намагаючись вплинути на ситуацію з ультраправим терором. В Україні ці заходи часто межують з ризиком агресії з боку тих, при чию небезпеку для суспільства говорять демонстранти.

За 2018-й рік сталися десятки нападів на активістів і простих громадян з боку ультраправих. Це й ромські погроми (включно з вбивством Давида Папа), і побиття та нанесення ножових поранень людям з “неправильними” поглядами на політику, історію або ґендер. Наприклад, після заходу 19 січня 2018 року учасники “контракції” побили громадянина Великобританії – за кольорове волосся. Ультраправі перетворюються на політизованих тітушок, що діють на замовлення – вони виявилися замішаними в найрезонансніших вбивствах 2018-го року (справи Катерини Гандзюк та Віталія Олешко).

Минулого року ультраправе насильство набуло такого розмаху, що це змусило висловитися навіть представників влади. Під час зустрічі з послами країн G7 6 липня 2018 року, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков висловився про необхідність обмежити для українських неонацистів можливість виїзду за кордон.

Виступаючи у Верховній Раді 20 вересня 2018 року, президент Петро Порошенко згадав про правий радикалізм як одну з основних політичних проблем сучасної України. Утім, той факт, що більшість з насильницьких дій залишаються безкарними, вказує на декларативність заяв вищих чиновників.

Ці сумні тенденції не залишилися непомітними для міжнародні партнерів України. У квітні 2018 року 56 конгресменів звернулися до Держдепартаменту США з приводу зростання антисемітських настроїв в Україні.

13 грудня 2018 року Європарламент ухвалив резолюцію, у якій детально розібрав успіхи й слабкі сторони процесу втілення Угоди про асоціацію. Зокрема, євродепутати засудили “фізичні атаки проти правозахисників і журналістів”, наявність зброї у правоекстремістських угруповань, “атаки радикальних правих сил на меншини та інакодумців”. Євродепутати вимагають, аби українська влада “послідовно переслідувала тих нападників, які скоїли подібні кримінальні злочини”.

Тож ми закликаємо усіх приєднатися до акції та показати, що у суспільстві ще є сили, здатні висловити обурення нездоровими процесами, які відбуваються в Україні”, – йдеться у описі події.
Loading...Залишити коментар