Порядок перевірки декларацій сприяє легалізації корупції - Перший Соціальний

Порядок перевірки декларацій сприяє легалізації корупції

0

Перші результати перевірок декларацій показали: е-декларації вперто і успішно перетворюють на нульові. Іншими словами – легалізують корупційні статки чиновників без будь-якої відповідальності.

Робити це абсолютно законно дозволяє існуючий порядок перевірки декларації. Якщо його терміново не виправити – притягнути високопосадовців до відповідальності за задекларовані мільйонні статки буде неможливо.

Про це пише експерт Реанімаційного пакету реформ Олександра Дрік для Української правди.

Врна пояснює, що “Порядок перевірки декларацій” – це по суті інструкція, яка визначає, чиї декларації, як і коли має перевіряти НАЗК. Він був розроблений Мін’юстом і затверджений рішенням НАЗК 10 лютого 2017 – аж через 5 місяців після запуску системи е-декларування і подачі перших декларацій. Протягом цих місяців вся країна спостерігала за бюрократичним пінг-понгом між безвідповідальним НАЗК і Мін’юстом, який вирішив всіх врятувати, взявшись за розробку порядку. Ну і розробив – такий порядок, який дозволяє високопосадовцям уникнути відповідальності.

Так, згідно зазначеного Порядку, НАЗК прямо заборонено проводити оцінку задекларованих активів. «Тобто задекларувала суддя Київського апеляційного господарського суду Алданова, наприклад, придбання авто за ціною в 4 рази меншою за ринкову – і НАЗК не буде перевіряти, хто міг їй його продати і як вона могла його купити», — наводить приклад експерт.

Також НАЗК зобов’язане провести повну перевірку декларації за наявними у нього відомостями, навіть якщо не вистачає інформації, бо, скажімо, не надійшли відповіді на запити. Тобто не відповіли по декларації Міністра юстиції Петренка 6 органів включно з самим Міністерством юстиції, а НАЗК все одно мусить затвердити результати, по суті нічого не перевіривши.

НАЗК може перевіряти лише те майно, яке зазначене в декларації, але не те, що НЕ зазначене. Тобто приховав посадовець, наприклад, нерухомість за кордоном – і НАЗК не буде перевіряти, чи вона в нього насправді є.

НАЗК навіть не порівнює доходи з видатками (так званий логічний та арифметичний контроль), бо в порядку написано, що усі подані декларації вважаються такими… що його пройшли.

Про недолугість існуючого порядку говорив і сам відповідальний за перевірку декларацій член НАЗК Руслан Радецький після появи перших результатів перевірок. Говорив – проте за півроку після його затвердження нічого не зробив для того, щоб це змінити. А це значить – НАЗК продовжує перевіряти декларації за існуючим порядком, легалізуючи статки прем’єра, міністрів та ще майже трьох сотень чиновників, перевірки чиїх декларацій вони вже розпочали або навіть завершили. І всіх все влаштовує, застерігає Олександра Дрік.
Loading...Залишити коментар