Російсько-грузинська війна. Як це було?

0

8 серпня 2008 року розпочалася російсько-грузинська війна. З кінця липня того року в Цхінвальському регіоні Грузії (Південна Осетія) наростало напруження між грузинськими прикордонниками і бойовиками сепаратистських угруповань Південної Осетії. Сказати, хто тоді почав першим – встановити міжнародній комісії Євросоюзу вже після війни не вдалося.

За деякими даними, ескалація була вигідна, перш за все, “президенту” Південної Осетії Едуарду Кокойті, йдеться в матеріалі Букв. Як писали опозиційні російські ЗМІ, над ним збиралися хмари невдоволення з Москви щодо його оборудок з фінансовою та гуманітарною допомогою. Щоб уникнути усунення з посади, Кокойти вирішив “відвернути увагу” маленькою війною, яка “все спише”.

У ніч на 8 серпня 2008 року, після обстрілу грузинських сил з боку невизнаної республіки, а також більш ранніх провокацій проти офіційної влади, в Тбілісі анонсували відновлення конституційного ладу в самопроголошеній республіці. В результаті наступу грузинська армія зайняла більшу частину Цхінвалі.

Однак Кремль не захотів миритися з поразкою проросійських сепаратистів, і Збройні сили Росії безпосередньо втрутилися в цей внутрішній конфлікт.

Російські державні ЗМІ звинуватили Грузію в навмисному обстрілі Цхінвалі. 7 серпня РФ почала перекидати війська в зону конфлікту.

Під час прямого сухопутного вторгнення російської армії в країну танкові бригади росіян вийшли за межі невизнаної Південної Осетії, вклинившись до Кодорської ущелини. Крім того, Росія бомбардувала грузинські міста, військові бази і об’єкти цивільної інфраструктури, а також задіяла свої Військово-морські сили.

10 серпня Київ застеріг Росію від участі кораблів Чорноморського флоту РФ в конфлікті.

У той же день офіційний Тбілісі заявив про відвід військ з Цхінвалі і одностороннє припинення вогню. Президент Міхеїл Саакашвілі підписав план перемир’я, запропонований Євросоюзом.

Незважаючи на це, російські війська почали просуватися вглиб грузинської території – були зайняті міста Горі, Сенакі, Поті, перерізана Стратегічна дорога, що сполучає Західну і Східну Грузію.

26 серпня Кремль визнав “незалежність” Абхазії і Південної Осетії, відповідний указ видав президент Дмитро Медведєв (крім Росії, ці утворення визнані Венесуелою, Нікарагуа, Науру, Сирією).

Після окупації частини Грузії і зачисток грузинських сіл навколо Південної Осетії сторонами таки було досягнуто згоди про припинення вогню.

“Не Росії вирішувати, якими повинні бути кордони Грузії”, – так прокоментував конфлікт президент Франції Ніколя Саркозі.
Loading...Залишити коментар