Справжні подарунки на 8 березня – це гідна праця, зарплата та рівні можливості

0

В київському прес-клубі «Територія реформ» відбулась прес-конференція профспілковців щодо святкування 8 березня, пише КВПУ.

Останнім часом в Україні розпочалася дискусія щодо доцільності святкування 8 Березня на державному рівні. За рішенням ООН, з 1977 року ця дата – День боротьби за права жінок і міжнародний мир. На пострадянському просторі у цей день за традицією чоловіки вручають жінкам квіти й подарунки. А ось у Європі 8 Березня – привід нагадати про необхідність захисту права жінок. Напередодні Дня боротьби за права жінок і міжнародний мир Конфедерація вільних профспілок України закликає звернути увагу на рівень забезпечення трудових прав, соціальних гарантій та зайнятості трудівниць в Україні. КВПУ вважає, що саме гідна зарплата, належні умови праці, захист від насильства й рівні можливості стануть для представниць прекрасної статі найкращим «подарунком».

КВПУ констатує, що становище жінок на ринку праці незавидне. Як розповіла заступниця голови Конфедерації вільних профспілок України та Незалежної профспілки гірників України Наталія Левицька, в Україні все ще існує дискримінація та нерівність в оплаті праці, ґендерна сегрегація та обмеження економічних можливостей жінок.

«Хоча у нас законодавство забороняє дискримінацію, та вона фактично існує. На жаль, роботодавці часто надають перевагу працівникам чоловікам. У цьому можна пересвідчитися, переглянувши сайти вакансій. Крім того, зарплати жінок, як джерело їхніх доходів та економічної самостійності, на третину менші, ніж у чоловіків. У багатьох галузях з високим рівнем зайнятості жінок порівняно низькі зарплати. Гендерна нерівність у доходах найбільш помітна у сфері мистецтва, спорту, розваг і відпочинку, де ця різниця між доходами чоловіків і жінок становить більш ніж 2,2 раза. Крім того, ми знаємо, яка ситуація із зарплатами в охороні здоров’я, торгівлі, освіті, де також зайнято багато жінок. Згідно зі статистикою, саме жінки найчастіше отримують і мінімальний розмір пенсії», – пояснила вона.

Також Наталія Левицька звернула увагу на те, у яких умовах працюють жінки у вугільній галузі. «Усі знають, що наше законодавство забороняє роботу жінок під землею у шахтах. Та, насправді, вони працюють машиністками підйому та конвеєрних установок, прибиральницями, на вибірці породи. Згідно із законодавством, жінки не повинні за зміну у шахті переміщати більше 10 кг вантажів. Але ця норма не виконується. У шахтах також є підземні медичні пункти. І у них працюють жінки: ходять під землею, де прохолодно й може бути вода до колін. На збагачувальних фабриках жінки працюють при великому шумі, дихаючи пилом, і підіймають важкі шматки породи. Усі ці шкідливі фактори негативно позначаються на здоров’ї працівниць. Але складна економічна ситуація у нашій країні змушує жінок згоджуватися на таку роботу на вугільних підприємствах», – зазначила вона.

У свою чергу заступник голови Конфедерації вільних профспілок України Петро Тулей торкнувся питання соціального захисту жінок. Він висловив занепокоєння, що найближчим часом можливе підвищення пенсійного віку для жінок.

«До речі, незалежні профспілки вже піднімають питання пенсійного забезпечення жінок. Наприклад, КВПУ подала позов до Кабінету міністрів України щодо незаконного скорочення урядом Списків №1 та №2, які дають право працівникам, зайнятим у важких і шкідливих умовах, на пільговий вихід на пенсію. Від цього постраждали й жінки. Наприклад, на збагачувальній фабриці ПАТ «Львівська вугільна компанія», де трудяться переважно жінки, провели атестацію робочих місць, яка підтвердила їх шкідливість, а урядовці вирішили не давати жінкам пільгові пенсії. Крім того, працівниці вже чотири місяці не отримують зарплат», – сказав він.

Чимало жінок працюють на залізниці. Про їхні умови роботи рохповіла Алла Савчишина, член профкому первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України (ВПЗУ) Вагонної дільниці (ВЧ-1) станції Київ-Пасажирський.

«Я сама провідниця й мені та моїм колежанкам доводиться працювати у постійному стресі. Частими є випадки, коли нам дають вагони непідготовлені до рейсу, не відремонтовані, коли їх належно не укомплектовано. А ми, провідниці, не просто надаємо послуги пасажирам і повинні дбати про їхній комфорт у дорозі, а перш за все відповідаємо за їхню безпеку. Але ми змушені працювати в умовах, які від нас не залежні. Пасажири ж про це не думають і з усіма скаргами йдуть до нас. Ось і працюємо ми у суцільному негативі, постійному стресі. Та й більшу частину ночі нам доводиться проводити на ногах. Усе це негативно впливає на здоров’я. При цьому зарплати у нас невисокі», – розповіла Алла Савчишина.

Є проблеми й у жінок, котрі покликані дарувати людям прекрасне – мистецтво. Віра Корнілова, голова первинного осередку ВППУ у Національній опері України імені Тараса Шевченка розповіла, чому працівницям доводиться думати не тільки про мистецтво і як їм працюється на сцені рідного театру. Адміністрація закладу, спираючись на Закон №955-8 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних і комунальних закладів культури» вирішила перевести працівників на контракти строком на 1,5 року.

«Водночас самі керівники уклали трудові договори на 5 років. У наших колективах багато жінок. Через короткострокові контракти незахищеними стають вагітні жінки та ті, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, самотні матері. Їх можна буде легко звільнити через 1,5 року. Загалом створюються умови, коли творчі люди працюватимуть під тиском та страхом звільнення. Наша профспілка бореться за те, щоб у Національній опері працівники мали гідні умови», – пояснила Віра Корнілова.

КВПУ вважає, що в Україні необхідно покращити політику щодо жінок на ринку праці. Профспілківці звертають увагу на те, що судова практика розгляду справ дискримінації жінок на ринку праці перебуває на низькому рівні. Держава повинна вживати дієві заходи для боротьби з нерівністю чоловіків і жінок на ринку праці, зокрема для забезпечення однакових розмірів заробітної плати та доступу до гідної зайнятості. Також необхідно покінчити як із психологічним, так і з фізичним насиллям щодо жінок, у тому числі на робочих місцях та по дорозі на роботу. Для цього органи влади повинні реально діяти, а не декларувати свої наміри.
Loading...Залишити коментар