Світові витрати на адаптацію до змін клімату зростуть в десятки разів

0

pustelja

Нездатність країн світу скоротити викиди парникових газів призведе до різкого збільшення витрат на процес адаптації до змін клімату.

До 2050 року сума таких витрат може скласти від 280 до 500 мільярдів доларів США щорічно, що в чотири-п’ять разів вище за попередні прогнози. Такі висновки підготовлені програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) для доповіді про нестачу адаптаційного фінансування (Adaptation Finance Gap Report).

Експерти ЮНЕП підрахували, що загальна сума двостороннього і багатостороннього фінансування адаптації до зміни клімату в країнах, що розвиваються, значно зросла за п’ять років, що передують 2014 р., і досягло 22,5 мільярдів доларів США. Проте без додаткових джерел фінансування до 2050 року між обсягами доступних і необхідних фінансових ресурсів утворюється значна різниця.

«Вкрай важливо, щоб уряди розуміли масштаби витрат на процес адаптації до змін клімату, – зазначив Ібрагім Тіо, заступник виконавчого директора ЮНЕП. – Ця доповідь є потужним нагадуванням про те, що зміна клімату буде залишатися зв’язаною зі значними економічними витратами. Недолік адаптаційного фінансування великий і, ймовірно, істотно збільшиться в найближчі десятиліття, якщо ми не досягнемо значного прогресу для залучення нового, додаткового та інноваційного фінансування адаптації».

Підготовлена Світовим Банком в 2010 р. доповідь «Економіка адаптації до зміни клімату» прогнозував, що в 2010-2050 роках вартість пристосування до зміни клімату складе від 70 до 100 мільярдів щорічно. У новій доповіді ЮНЕП йдеться, що реальні витрати на процес адаптації до змін клімату в країнах, що розвиваються, досягне 140-300 мільярдів в 2030 році і 280-500 мільярдів доларів США у 2050 році. Обсяги таких витрат можуть значно зрости з плином часу, навіть якщо глобальне потепління вдасться обмежити двома градусами Цельсія до 2100 року.

Доповідь ЮНЕП зазначає, що розвинені економіки висловили готовність надавати 100 мільярдів щорічно до 2020 року для фінансування проектів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації в країнах, що розвиваються, проте сторонам не вдалося досягти угоди по типах фінансування, які повинні бути мобілізовані для досягнення цієї мети. Крім того, для забезпечення ефективного використання інвестицій необхідно функціонування належних систем вимірювання, відстеження адаптаційного фінансування і звітності про використані кошти.

За оцінками експертів ЮНЕП, витрати на адаптацію вже в два-три рази перевищують обсяги виділених на ці потреби міжнародних фінансових ресурсів. Щоб подолати недолік адаптаційного фінансування, у 2030 р. на процес адаптації до змін клімату потрібно буде направити в шість-тринадцять разів більше коштів, ніж виділяється зараз.

Спеціалізовані кліматичні фонди дозволяють усунути бар’єри, які стоять на шляху інвестицій в адаптаційні проекти в країнах, що розвиваються, проте внески до таких фондів залишаються низькими в порівнянні з коштами, які виділяються для пом’якшення наслідків зміни клімату. Очікується, що поліпшити ситуацію допоможе заснований в 2010 р. Зелений кліматичний фонд ООН.

Нагадаємо, 22 квітня 2016 року представники понад 160 держав зібралися в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку, щоб підписати Паризьку хартію, першу загально обов’язкову угоду по клімату, яка покликана прокласти шлях до екологічно сталого майбутнього.
Loading...Залишити коментар