Турецькі війська в Сирії воюють з курдами, а не з ісламістами - Перший Соціальний

Турецькі війська в Сирії воюють з курдами, а не з ісламістами

0

kurdy

Про ситуацію в Сирії та долучення турецької армії в цей конфлікт розповів Ігаль Левін, військовий експерт, лівий активіст та колишній офіцер Армії оборони Ізраїлю.

«Туреччина вторгається в Сирію. Що це означає для курдського опору?

Вранці 24 серпня бойовики ісламістських і протурецьких угруповань «Фейляк аш-Шам» і «Нур ад-Дін аз-Зінки», під прикриттям турецьких танків, РСЗО, артилерії і авіації, перейшли кордон на півночі Сирії і зайняли більше п’яти населених пунктів, зачистивши прикордонне місто Джараблус, до цього утримуване Ісламською державою (ІД).

Поки що участь турецької армії мінімальна, бере участь турецька бронетехніка і артилерія. Свою піхоту турки на даному етапі бережуть і посилають в бій протурецьку міліцію, яка складається з найманців. Анкара ставить ставку на гібридну війну, вельми популярну в 21 столітті (Подібний сценарій ми можемо спостерігати у війні РФ проти України). Активно працює авіація. До речі, я передбачав турецький наступ більш ніж півроку тому, не заперечуючи можливості якраз гібридної війни.

Захоплені зненацька фактом вторгнення, загони SDF (Сирійські демократичні сили) і курдської міліції YPG і YPJ зокрема кинулися в сторону Джараблус з метою першими зайняти місто або відбити його у протурецьких міліцій, але були зупинені ударами турецької авіації. Після невеликих перемог курдів турки перейшли в контрнаступ і відбили населений пункт Амарін (що знаходиться на південь від Джараблус). Не чекаючи такого запеклого опору від курдів, турки стягують все більше регулярних сил до кордону. У тому числі і свою кращу техніку. Були помічені ешелони з танками «Леопард», які прямували до фронту. Частіше і завзятіше завдає удари авіація Туреччини.

Примітно, що авіація США, яка до цього підтримувала курдів, тепер на боці Туреччини і більше не забезпечує підтримки курдам. Це логічно. Туреччина є членом НАТО і США, як союзник по блоку, повинні бути на її боці. Цікаво те, що західні ЗМІ називають «Фейляк аш-Шам» і «Нур ад-Дін аз-Зінки» «бійцями ССА», хоча обидві організації співпрацюють з угрупуванням ісламізму «Джебхат Фатах аш-Шам» (кол. «Джебхат ан-Нусра»).

При цьому Джо Байдена заявив, що курди повинні виконати вимоги Анкари і повернутися на схід від річки Євфрат. В іншому випадку, вони «можуть втратити підтримку США». Держсекретар США, Джон Керрі, навіть стверджував, що формування сирійських курдів відходять на схід від Євфрату. Трохи пізніше, правда, Редур Хеліл, спікер YPG, спростував ці слова: «Ми на своїй землі і не збираємося залишати її ні на вимоги Туреччини, ні на чиїсь інші». При цьому сама Туреччина виділила 3 дні на те, щоб курди покинули свої позиції.

Важливо підкреслити, що такий хід подій вигідний насамперед ІД. Я не хочу впадати в конспірологічні теорії, але бойовики ІД вивели свої сили з Джараблус за тиждень до початку турецького вторгнення. Військовий геній і далекоглядність або банальна домовленість? Так чи інакше ІД вже почала використовувати ситуацію в своїх інтересах, почавши великий наступ на місто Шададі (південь кантону Джазіра), яке вони втратили раніше. Сирійські курди перекидають всі свої сили на кордон з Туреччиною, що означає ослаблення фронту з ІД з усіма звідси витікаючими наслідками.

Курди вперше зустрілися з таким цинізмом і зрадою своїх колишніх покровителів в США. В курдському керівництві намічається розкол по лінії більш лояльних до США та тих, хто готовий до «опору турецьким окупантам за всяку ціну, навіть якщо це означає війну проти НАТО і США». Якщо переможе антиамериканська фракція, то керівництво Рожави в пошуках нових покровителів швидше за все піде на зближення з РФ.

У будь-якому випадку курди Рожави зараз знову надані виключно тільки самі собі і як ніколи актуальною звучить їх знаменита приказка – «єдині друзі курдів – гори».
Loading...Залишити коментар