В Італії проводять реформу трудового законодавства

0

Італійський парламент прийняв закон про зміни в законодавстві. Реформа була позитивно зустрінута профспілками, але розкритикована правими політиками.

Які зміни в соціально-економічне життя країни вносять нові перетворення і наскільки ефективними вони будуть в довгостроковій перспективі? Про це пише РКД.

Пакет змін трудового законодавства запропонував новий міністр економічного розвитку, праці та соціальної політики Італії Луїджі Ді Майо, що представляє популістську партію євроскептиків «Рух п’яти зірок». Ці нововведення були частиною передвиборної кампанії партії (що дозволило залучити багато молодих виборців, незадоволених рівнем безробіття), а ситуація на ринку праці країни в результаті політики попередніх кабінетів спонукала діяти якомога швидше.

Офіційно оприлюднена мета змін – підвищити гнучкість ринку праці. При цьому ліквідується частина наслідків попередніх заходів в цій сфері. Новий закон, названий «Указом про гідність», скасовує положення трудової реформи 2015 року, яку проводила Демократична партія на чолі з колишнім прем’єром Маттео Ренці.

Незважаючи на лівоцентристську спрямованість партії демократів, прийняті ними заходи спростили процедуру звільнення, а також ввели систему, при якій працівник міг розраховувати на певні пільги і надбавки тільки після придбання певного стажу. Кроки уряду Ренці були вкрай непопулярні у профспілок і спровокували страйки по всій країні. Крім того, проти цієї реформи виступала і частина членів Демократичної партії.

Зміни включають скорочення тривалості короткострокових трудових контрактів з максимальних трьох років до двох і припускають збільшення витрат для фірм, що використовують такі контракти. Так, планується полегшити умови подачі скарги на несправедливе звільнення, і якщо скаргу задоволено, розмір одержуваної компенсації за таке звільнення буде збільшений в порівнянні з нинішнім. Крім того, новий закон передбачає збільшення виплат по соціальному забезпеченню на 0,5%. Сама ж сума виплат (яку передбачається збільшити) розраховується за кожним конкретним випадком: роботодавець здійснює цю виплату, якщо хоче повернути раніше звільненого або звільненого за власним бажанням працівника «в стрій» – і якщо працівник згоден.

Є певні зміни і для бізнесу. Якщо компанія, раніше зареєстрована в Італії, після вступу в силу закону буде перереєстрована за кордоном, її керівництво зобов’яжуть виплатити державі певну суму. Якщо компанія отримує фінансову допомогу від держави (а таких в Італії після кризи 2008 року чимало) і протягом п’яти років з моменту отримання траншу «залишає» країну, вона повинна повернути державі «боржок». Якщо той «закордон», куди переїжджає компанія, знаходиться поза зоною Європейського союзу, то сума виплат державі збільшується для компанії в чотири рази від суми фінансової допомоги. Фактично перетворення спрямовані в тому числі на те, щоб італійські компанії в першу чергу допомагали розвиватися місцевій економіці – ну і, відповідно, платили податки в італійську казну за італійськими правилами.

Нововведення оцінюються по-різному. Найбільш негативно до них налаштовані ділові кола Італії. Загальна конфедерація італійської промисловості Confindustria, що представляє інтереси понад 150 тис. компаній, зрозуміло, піддала реформу критиці.

Профспілки Італії розцінили перетворення швидше позитивно, хоча не можна не відзначити свого роду дисонанс, з яким вони зіткнулися: в цілому сприятливі для профспілок зміни вводяться партіями, що не належать до лівих. Відзначимо, що ще в кінці липня профспілки Італії зустрілися з міністром Ді Майо. На зустрічі також були представники найбільших компаній паливно-енергетичного сектора, об’єднань роботодавців та місцевих держорганів. За повідомленням генерального секретаря CISL (Італійська конфедерація профспілок трудящих) Луїджі Сбарро, “міністр Ді Майо наголосив на необхідності регулювання і забезпечення серії основних заходів захисту для працівників, визначаючи форму, яка відповідає цим потребам”. Сбарро також відзначав мету для самого профцентру в плані змін у законодавстві: “Для нашого союзу пріоритетом є визначення на користь працівників серії заходів захисту і правил оплати праці, розподілу робочого часу, охорони здоров’я і безпеки, соціального забезпечення та запобігання нещасних випадків”.
Loading...Залишити коментар