Держслужбовці теж мають право на протест - Бригинець - Перший Соціальний

Держслужбовці теж мають право на протест – Бригинець

2

У Верховній раді зареєстровано проект закону №2204а ”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо приведення у відповідність до норм Конституції України положень законів, що регламентують право на страйк)”. Як зазначається у пояснювальній записці, наразі українські держслужбовці не мають права на страйк. На думку авторів законопроекту, це суперечить міжнародним стандартам захисту трудових прав, а також чинному законодавству. Зокрема, ст. 44 Конституції України та 4 ст. 6 Європейської соціальної хартії. Також про необхідність надання українським держслужбовцям права на страйк йшлося у Звіті Європейської Комісії про хід реалізації Європейської політики сусідства у 2010 році. Співавтор документу, народний депутат “Батьківщини”, Олександр Бригинець розповів СтрайкUA про те, в чому полягає необхідність прийняття даного законопроекту.

Які категорії населення наразі не мають право страйкувати?

В даному випадку ми говорили тільки про державних службовців. Про людей, які є державними службовцями і влада чомусь думає, що якщо людина є державним службовцем, то вона повинна служити державі завжди, за будь-яких умов, незалежно від того, чи правильно діє держава, чи ні. Тому ми і підготували з Андрієм Павловським такий законопроект, який дозволяє, як і в багатьох країнах Європи, держслужбовцям висловлювати свої думки, а не просто наївно кивати головою і підтверджувати. Я розумію, що коли йдеться про певних працівників, які забезпечують діяльність країни, припустимо, в транспорті чи для міліції, яка несе патрульну службу, то таким категоріям під час дискусії може і треба залишити заборону на участь в акціях в робочий час. Тобто, вони мають право брати участь в страйках, але в свій робочий законний час, коли вони займаються забезпеченням життєдіяльності країни в першу чергу, то, можливо, в робочий час вони не повинні цього робити. Але поза робочим часом вони повинні мати право це робити. І в світі, якщо ви бачили як відбувались події в Туреччині, –  там люди ходили на роботу, а після роботи виходили на протести, страйки і т.д.

В законодавстві яких країн держслужбовцям дозволено страйкувати? Наскільки подібна практика поширена серед країн СНД?

В багатьох країнах. А країни СНД мене взагалі не цікавлять. Я навіть не вивчав їх законотворчість. Україна не є країною СНД, і не планує вступати в це СНД, а планує вступати до Євросоюзу. Тому мене більше цікавить те, що відбувається в Євросоюзі.  В багатьох країнах (серед яких Франція, Італія, Канада, Швеція, Греція і багато інших) дане право присутнє.

Що спонукало Вас до розробки даного законопроекту?

Вимоги громадян, які звертались. Тобто, будь-коли основою будь-якого мого закону є звернення до мене громадян. До мене неодноразово звертались державні службовці й прямо казали: “Ми раби Януковича, з нами що хочуть те й роблять, ми не можемо навіть пострайкувати проти влади. Допоможіть нам”. Тому ми й внесли такий закон.

В чому урізають права держслужбовців в Україні?

Їм платять більше грошей, їм гарантують кращі пенсії, ніж іншим людям, але в той же час їхні права як громадян на акції протесту, на страйки у нас в Україні чітко урізані.

Чи знаєте Ви приклади, де право на страйк могло б це змінити?

Будь-яка ситуація, сьогодні їх безліч. Зверніть увагу, такий факт. В Києві знайшли розкрадання грошей в бюджеті на 9 млн. грн. Для того, щоб компенсувати ці 9 млн. керівництво місто вирішило на 10 млн. скоротити бюджет на зарплату київським державним службовцям. А як ви думаєте, вони скоротять голову КМДА, його секретарів, заступників, водіїв, чи вони скоротять людей, які реально виконують свою роботу спілкуючись з людьми, допомагаючи їм? Звичайно, вони скоротять не чиновників вищого ешелону, а таких людей, які реально корисні для міста працею. Такі люди не можуть вийти на страйки, тому що це заборонено законом про їхній статус.

Прикладів безліч. Міліцію кидають боротися з неозброєними людьми, ОМОНівців. ОМОНівці можуть висловити свій протест проти цього? Ні, не можуть. Вони не мають права. Вони не мають права не виконувати наказ, хоча цей наказ і є злочинним. Людина повинна мати право протестувати. На жаль, його в цьому випадку немає. І таких випадків дуже багато.

 Наскільки вірогідним є прийняття даного закону? Які можуть бути перешкоди?

Це залежить від того, яким чином себе буде позиціювати Партія регіонів. Якщо вони хочуть довести свою прихильність європейським цінностям, а ви бачили, ми навели вимоги європейських установ про те, що Європа вимагає від нас прийняття цього закону, тоді цей закон буде прийнято. А якщо не буде такого, то буде прийнятий раніше. Рано чи пізно цей закон все одно буде прийнято.
Loading...2 Comments

  1. Киевлянин on

    Е-мое, столько горя, проблем у народа, а этим несостоявшимся шоумэнам вроде Бригинца все неймется народ натравить друг на друга…

  2. Житомир on

    “В чому урізають права держслужбовців в Україні?

    Їм платять більше грошей, їм гарантують кращі пенсії, ніж іншим людям, але в той же час їхні права як громадян на акції протесту, на страйки у нас в Україні чітко урізані.”
    Більше грошей??? Посадовий оклад 1147, разом з премією та надбавками виходить трохи менше 1500 грн. Нехай у ВР затвердять Інструкцію як прокормити сім’ю з такою зарплатою.

Залишити коментар