Перемога страйкарів «Walmart» - Перший Соціальний

Перемога страйкарів «Walmart»

0

141 копия

Завдяки тяжкій трьохрічній боротьбі, 500 тисяч працівників крупної мережі роздрібної торгівлі «Walmart» отримуватимуть підвищену зарплатню.

Вже понад три останніх роки страйки та пікети, які влаштовують низькооплачувані робітники мережі «Walmart» постійно розширюються. Під час останньої «Чорної п’ятниці», початку передріздвяних розпродажів, протести проти низької зарплати пройшли у більше тисячі магазинах «Walmart» по всіх Сполучених штатах Америки. Частина співробітників навіть була заарештована.

Наприкінці останнього місяця найбільший національний приватний власник погодився підвищити працівникам оплату до 9 доларів за годину, а вже з квітня робітники отримуватимуть 10 доларів за годину. Ця перемога стосується близько півмільйона найменш оплачуваних робітників, а це майже 40% робочої сили, яка задіяна в компаніях США. Підвищення також стосується і тих 6 тисяч працівників, які отримують мінімальну федеральну оплату – 7,25 доларів за годину.

Після підвищення найнижча зарплата працівника «Walmart», який працює на повну ставку, становитиме 20 090 доларів на рік; звичайний 28-годинний робочий тиждень на половину ставки складатиме оплату в розмірі 14 560 доларів на рік. Зазначимо, що межа бідності для сім’ї з трьох чоловік становить якраз 20 090 доларів на рік.

Надзвичайно низька структура оплати у «Walmart» змусила багатьох співробітників компанії шукати додаткового прибутку в благодійних громадських програмах. Громадське харчування, медичне страхування, допомога в будівництві житла – для працівників «Walmart» державне оподаткування США становить 6,2 мільярди доларів на рік, як стверджує дослідження Американської організації справедливого оподаткування. Наразі оплата не ліквідується, але знизиться, а американцям «Walmart» платитиме субсидії.

Головний виконавчий директор «Walmart» отримує 1070 доларів на годину, навіть коли спить.

Для порівняння, колишній Головний виконавчий директор компанії Майк Дюк за три останні роки отримав 44 мільйони доларів і 4 мільйони 751 тисячу з погодинної оплати за 60-годинний робочий тиждень. Його пенсійний пакет досяг рівня 140 мільйонів доларів. Якщо пан Дюк перетворить свою «золоту заначку» на щорічну ренту, його щомісячний прибуток складатиме 770 тисяч доларів. Ось вам і 1070 доларів за годину, які він отримує навіть тоді, коли спить.

Але і це ще не все. Існують ще більші випадки несправедливості. Всього за п’ять останніх років спадкоємці засновника мережі «Walmart» завдяки росту цінності акцій, які вони успадкували, «заробили» 445 776 доларів на годину!

За минулий 2014 рік невістка засновника компанії Сема Волтона Крісті, а також діти Еліс, Джим і Роб Волтони, які є власниками половини акцій компанії, спільно отримали чистий прибуток у розмірі 157 мільярдів доларів. Ця сума дорівнює прибутку 42% американських сімей. В списку найбагатших американців за версією журналу Forbs вони займають шосте місце.

В той час, коли звичайні американці борються з Великою рецесією, з 2009 року сім’я Волтонів подвоїла свої статки, які становили на той момент 79,4 мільярди доларів на рік. Якщо додати їх статки за останні п’ять років і розрахувати погодинну оплату, виходить, що кожен з цих чотирьох «акціонерів» в середньому отримує 445 776 доларів нетрудового прибутку за одну годину!

Але є й хороші новини – боротьба робітників за підвищення оплати в роздрібному секторі торгівлі продовжується.

«Walmart» – не перша компанія, яка збільшила оплату свої працівникам, які отримують найменші заробітні плати. Наприклад, швецька меблева компанія IKEA заявила, що піднімає мінімальну оплату для своїх американських робітників до 10,76 доларів за годину, включно з робітниками низькооплачуваної сфери, які будуть фінансово підтримуватись 8,69 доларами за годину. Працівники високооплачуваної сфери отримуватимуть зарплату у розмірі 13,22 долара за годину.

Компанія GAP також приєдналась до списку компаній, які підвищили зарплати своїм співробітникам у 2015 році. Минулого року працівники GAP отримували 9 доларів за годину, цього ж року – 10 доларів. Страхова компанія Aetna підняла оплату для низькооплачуваних працівників, яка становила 16 доларів за годину, на 12% відсотків.

Компанія Costco, яка конкурує з «Walmart» і займається оптовою торгівлею, використала кризову бізнес-модель, при якій добре платить працівникам. При цьому оборот компанії залишається низьким. Costco платить своїм працівникам в середньому 20 доларів за годину – це значно більше, ніж працівникам з роздрібної торгівлі, оплата яких становить 11,49 долара за годину. Це менше, ніж п’ять відсотків робітників із загальної кількості.

«Walmart» може дозволити собі платити робітникам набагато більше, ніж зараз.

Хоча заява «Walmart» про збільшення оплати і є кроком у правильному напрямку, але компанія може дозволити собі набагато більше.

Зараз компанія генерує прибуток з вирахування податків у розмірі 13 866 доларів з одного працівника тільки в США (також після сплати цього податку залишаються й інші – наприклад, податки із зарплат, коштів від мерчендайзингу, комунальних оплат і додаткових виплат). Рівень виплат «Walmart» однаковий в різних сферах, в тому числі і в роздрібній торгівлі. Крім того, виплати компанії для співробітників повинні були збільшуватись більше, ніж на 10% щороку, починаючи з 2010-го.

Також «Walmart» отримує більше прибутку від праці кожного свого працівника, ніж більшість конкурентів з роздрібної торгівлі.

Тож наразі робітники «Walmart» радіють своїй першій перемозі і збираються повернутись до тиску на компанію, вимагаючи, щоб вона справедливо ділилась своїми надприбутками з робітниками, власне завдяки яким компанія та її власники це багатство отримують.

Скотт Клінґер

Переклад: Олександр Драгунов, для «Страйку»
Джерело:
CommonDreams 

 
Loading...Залишити коментар