Презумпція правоти поліцейського як терор українського суспільства - Перший Соціальний

Презумпція правоти поліцейського як терор українського суспільства

3

331

Всю країну сколихнула новина про вбивство двох поліцейських у Дніпропетровську. І цим одразу вирішила скористатись влада.

Не будемо розглядати саме вбивство, його причини і  чому так сталось. Ця тема вже спаплюжена адептами теорій конспірології та змов. Просто констатуємо той факт, що цією ситуацією цинічно скористались владні органи, а конкретно МВС, щоб «просунути» так звану презумпцію правоти поліцейського.  Це наче повинно якимось чином забезпечити безпеку не так поліцейським, як самим громадянам.  І виходить, що саме випадок в Дніпрі спонукав силовиків до такого рішення. Проте, всі усвідомлюють, що людина, яка перебувала у розшуку чи має намір здійснити злочин або ж вже це зробила чхати хотіла на те, що полісмен апріорі правий у всьому. В таких ситуаціях там зовсім інші пріоритети – не бути пійманим, а відповідно «або ти, або тебе».

Якби на даний момент вже була чинна ця абсурдна ініціатива МВС, то вона всерівно не врятувала б цих двох працівників поліції.

Трішки відступимо від причин і перейдемо до самого значення презумпції правоти.

Всі знають термін «презумпція невинності», згідно якого до рішення суду людина вважається не винною у злочині.

У нашому ж випаду до рішення суду будь–які вчинки поліцейського вважаються правильними і виправданими. Патрульний може змусити вас хоч повіджиматись 100 раз на дорозі, хоч змусити бігати голим на морозі. Звичайно, це невеличке перебільшення, але його відкидати не слід.  Що найгірше, буде заборонено фіксувати дії патрульного на камеру. Тоді виникає питання – а як потім оскаржувати поведінку працівника поліції, якщо єдиний метод доведення буде заборонено цією ж горе-презумпцією?

До цієї ж таки ініціативи входить і начебто покарання за непокору та образу поліцейського. Виходить, коли вас безпідставно зупинили і ви відмовляєтесь виходити зі свого авто – це непокора, а коли ви зробите зауваження працівнику правоохоронних органів – це образа. І караються вони позбавленням волі або штрафом. Це як кому повезе.

Впровадження такої ініціативи на законодавчому рівні приведе до жахливих наслідків, серед них буде і чимало летальних.

Загалом же, як різного роду експерти, так і в цілому українське суспільство не надто радіє таким змінам. Виправдання, вмовляння чи переконання МВС діють досить слабо.

І причин цьому є достатньо. Повертаючись таки до випадку в Дніпрі, абсолютна більшість погодиться, що сьогоднішні нові копи із своїми 3-ма місяцями підготовки елементарно не готові до таких ситуацій. Особливо морально. На жаль, керівництво МВС, готуючи реформу силових структур зовсім не врахувало того факту, що значка та форми для збереження спокою та життя громадян не достатньо. Отож, перше, чим би мали зайнятись Аваков і його компанія – професійна підготовка патрульних. Презумпція правоти в такому стані речей абсолютно нічого доброго не дасть. Коли на вулиці виходять особи не підготовані ні морально, ні фізично до своєї роботи, проте з необмеженими правами – тікай подалі. Бо саме на простих смертних падатиме важка рука презумпції. В результаті у нас в країні ситуація з криміналом ніяк не зміниться, бо для нього презумпція правоти що є, що нема – ролі не грає. А от свавілля поліції, яке і так прекрасно процвітає у нашій країні легалізується. В результаті українських громадян «нагинатиме» влада, правоохоронні органи та кримінал. Вмикаємо телепередачі Бера Грілза (Bear Grylls) про виживання, бо інакше це важко буде назвати.

А тепер трішки про досвід інших країн, на який так посилався Арсен Аваков. Зокрема, поговоримо про Німеччину. Видання DW в Україні відзняло сюжет на дану тему, де висвітлило коментарі кількох німецьких чиновників. І ось що вони кажуть:

«У німецькому законі чітко прописано до яких заходів і за яких обставин можуть вдаватись поліцейські. Все залежить від ситуацій. Але якоїсь загальної ухвали про те, що вони завжди праві не має. Це не витримало б жодної правової перевірки», – розповідає Ірене Міхаліч, депутат Бундестагу, колишня поліцейська.

«Слід усвідомити, що розуміння суспільством презумпції поліцейського з’явиться не із заяв міністра, а з багаторічної практики», – Андре Конце, поліцейський.

Німецькі експерти, як і українські, радять владі та безпосередньо МВС зосередитись на професійній підготовці правоохоронців. Зокрема, в тій же Німеччині таку підготовку проходять три роки!

Хтось скаже, що грузинські менеджери вже мають досвід реформування силових відомств і тепер застосовують його в Україні. Але ніхто не враховує того, наскільки правоохоронна система сама хоче змінитись.

Кожного дня ми перечитуємо низку новин про те, як патрульного чи слідчого впіймали на хабарі або торгівлі наркотиками. Нові поліцейські не раз вже стрясали українське суспільство вбивством, спричинене перевищенням повноважень.  Рівень довіри до старої правоохоронної системи в новій обгортці зазнав незначних позитивних змін. І в такому стані речей,  коли українець не може розраховувати на патрульного, а то і боятись його, впроваджувати насильно презумпцію правоти українського копа дорівнюватиме де факто терору.

Василина Бойко, спеціально для «Страйку»
Loading...3 Comments

 1. Нельзя не согласиться с объективными аргументированными выкладками автора статьи.

 2. Громадянин on

  Етапи “реформ”.
  1. Презумпція правоти поліції.
  2. Презумпція правоти сільських органів.
  3. Презумпція правоти мерів міст.
  4 . Презумпція правоти обласних органів.
  5. Презумпція правоти міністерств.
  6. Презумпція абсолютної правоти прем’єра.
  7. Презумпція правоти АП.
  8. Презумпція абсолютної правоти ЙОГО (жінки, дітей, онуків та праонуків…).

  А за лаштунками – презумпція абсолютної правоти СИЛИ (а не розуму).

 3. Виктор Иванович on

  Щоб не казав автор цієї статті-поліція має мати більше прав і повноважень. Це скаже кожен законослухняний громадянин, у якого є діти , батьки, дружина, рідні. Можливий перегиб буде при будь якому рівні повноважень силових структур. Але невідворотність покарання за свої вчинки принесе свої позитивні плоди в суспільство.

Залишити коментар