Студенти України та Європи - в чому різниця соціальної політики? - Перший Соціальний

Студенти України та Європи – в чому різниця соціальної політики?

0

57_

Перед тим як бути зарахованою до лав студентства молода людина будь-то в Україні, Австрії, Угорщині чи на Кіпрі повинна визначитись з вищим навчальним закладом та професією, яку вона хоче здобути. На даному етапі фактори, що впливають на вибір молодої людини в Україні та країнах ЄС вже починають різнитися і проблема тут полягає не тільки у ментальності і ступені втручання рідних. Держава з її політикою теж грають вкрай важливу роль у цій площині.

Розглянемо наступну ситуацію – ми маємо дві однаково здібні молоді особи, що прагнуть одного дня стати інженерами. Один з них – громадянин Австрії, а інший – українець. Нехай обидва живуть не в великому місті, а в малому населеному пункті. Які в них шанси здійснити свою мрію та зробити кар’єру в обраній галузі? Якщо коротко – австрійцю доведеться подолати меншу кількість перепон і в нього більше можливостей проявити себе ніж в українця. Австрієць не зіштовхнеться з проблемою корупції при вступі – система подачі заявки до, наприклад, Національного Віденського університету є досить прозорою – чим вищий рейтинг успішності у школі – тим вища ймовірність вступу до ВНЗ. В українця ж ситуація дещо інша. Часто бути розумним учнем виявляється просто замало.  Окрім можливої корупції або необхідності мати так звані “зв’язки” під час вступу, гарантії потрапляння на так звані “бюджетні” місця ніхто не дає. Часто знайдеться фактично менш талановитий кандидат, з вищим рейтингом ніж у вас.

5a69722437_139056

Полишивши попередні міркування уявімо, що обидві молоді людини успішно стали студентами – що далі? Припустімо, що і австрієць і українець намірені поселитись в студентському гуртожитку на час навчання. І в одному і в другому випадках студентам доведеться сплатити за їх проживання. Варто зазначити, що як і в Австрії так і в Україні в окремих випадках є певні пільги на проживання студентів. Крім того, як і в Австрії, так і в Україні  ціни на проживання студентів різні в залежності від якості житла.

Тепер розглянемо можливі доходи студентів. Українець, за умови, що він успішно навчається за державний кошт в кращому випадку отримує крихітну стипендію в розмірі 800-1000 грн. У австрійця ситуація дещо інша. Громадяни Австрії з вересня 2013 року платять за навчання та не отримують стипендій. Тим не менше, здібний і талановитий молодий австрієць може отримати як державну так і приватну стипендію для досліджень і продовження навчання. Розміри такої стипендії коливаються, але, звичайно, її достатньо для підтримки пристойного рівня життя. Крім того, як і в Україні існує багато виключень щодо стягування плати за навчання – для бідних та багатодітних сімей, інвалідів тощо. Варто зазначити ще й те, що усі громадяни ЄС мають однакові умови щодо оплати освітніх послуг на території ЄС. Тобто, як австрієць, так і нідерландець або будь-який інший громадянин ЄС сплачують однакову суму за навчання у Віденському університеті.

Винаходи, новітні розробки та дослідження підтримуються грантами та стипендіями на навчання, на проживання та інші витрати. При чому студент може отримати грант або стипендію з іноземних фондів та програм, або ж навіть від Європейського Союзу. Тобто, окрім національної та приватної підтримки, австрієць ще може отримати і соціальні виплати від ЄС, такі як Marie Curie Actions Fellowships. Окремої уваги тут заслуговує й програма обміну студентів ERASMUS MUNDUS, в якій наш австрієць може взяти участь та в якій передбачена повна фінансова підтримка студентів.

11(4)

 В Україні, на жаль,  дослідження ще не настільки підтримуються як у ЄС і вітчизняний студент мало поінформований щодо стипендіальних та грантових програм та і самих програм не так багато. Досить актуальним залишається і питання прозорості відбору учасників таких програм. Крім фінансової підтримки досліджень та талановитих студентів, необхідно ще надавати практичні навики роботи молодим спеціалістам уже під час навчання. В освітніх програмах ЄС уже давно існує практика зарахування літніх стажувань як необов’язкових навчальних дисциплін. Крім того, в таких країнах, як Фінляндія молода особа проходячи стажування навіть в іншій країні отримує стипендію в розмірі 800-1000 євро. На жаль, наша держава не в змозі запропонувати ніякої підтримки молоді, що проходить безкоштовні стажування.

Варто зазначити, що безкоштовна вища освіта у державних навчальних закладах доступна в деяких країнах ЄС для усіх громадян Союзу. У Фінляндії, Швеції, на Мальті і багатьох інших країнах пропонують безкоштовну освіту для усіх громадян ЄС, а деякі держави, такі як Мальта навіть пропонують стипендію тільки для своїх громадян – студентів, не залежно від їх успішності. Крім того, Мальта виділяє студентам певні кошти на покупку необхідного для навчання один раз на рік і розмір такої виплати може сягнути до 900 євро.

Варто зазначити, що в багатьох країнах, таких як Велика Британія та Ірландія також надають підтримку студентам вищих навчальних закладів. Ці країни мають спеціальні органи, що займаються грантами для студентів з певних верств населення – для осіб, чий рівень доходів нижче середнього та які проживають далеко від навчального закладу. Кожна окрема  заявка на державний грант або стипендію розглядається в цих країнах окремо.

Що можемо сказати про Україну? У нас студентство соціально підтримується певною мірою, але не до такої міри, як у країнах ЄС. Молоді та талановиті українці, на жаль, мають дуже обмежений доступ до державних грантів для розвитку своїх наукових праць. А це в свою чергу означає менше інвестицій у майбутній прогрес. У ЄС наші студенти часто виграють гранти та знаходять своє покликання в науці.  Молоді українці навіть не з багатих сімей все частіше обирають закордонні університети, а не вітчизняні. Вони пояснюють свій вибір, окрім якості освіти і якістю соціальної підтримки, яку вони можуть там отримати. Як би це не було парадоксально, освіта в сусідній Польщі чи Чехії часто обходиться їм дешевше ніж аналогічна освіта в Україні. Якщо ми не хочемо і надалі втрачати свою молодь – нам просто необхідно вводити систему прозорих грантів та реальних стипендій для молоді та переглядати соціальну політику щодо студентів.

Юлія ВеллаСтасів,  для Страйку
Loading...Залишити коментар