SYRIZA і протестні рухи - між великими ризиками і можливостями - Перший Соціальний

SYRIZA і протестні рухи – між великими ризиками і можливостями

0

112 копия

Інтерв’ю італійського сайту Infoaut зі Спіросом Т., активістом реформістського крила грецького анархічного руху «AlfaKappa Athens», про соціальну і політичну ситуацію в Греції, на яку вплинула перемога на парламентських виборах коаліції радикальних лівих SYRIZA.

Запитання: Тепер, коли СІРІЗА взяла більшість місць в грецькому парламенті, на які перші кроки нового уряду ви чекаєте? Які питання будуть пріоритетними: внутрішні чи зовнішні?

Спірос: Ми входимо у політичний період, коли рішення усіх політичних гравців генеруватимуть рішучі результати, які визначатимуть майбутнє. Ще рано передбачати перші кроки нового уряду в такій нестабільній обстановці. Я думаю, що партія ще не приймала остаточних рішень з ключових питань. Алексіс Ціпрас (лідер SYRIZA, новообраний прем’єр-міністр Греції, – авт.), який дотримується жорсткої лівої програми, приймає прагматичні рішення, керуючись загальним парламентським консенсусом. Участь ANEL у парламенті (ультраправа грецька партія, – авт.) вставлятиме «палки в колеса» рішень SYRIZA щодо імміграції, прав людини, сепарації церкви й держави та інших відповідних питань. Звісно, що головне питання – зовнішній державний борг. Я думаю, що SYRIZA  має створити національний альянс всередині парламенту, щоб більш ефективно узгоджувати питання з європейськими «партнерами», тому я вважаю, що зараз завдання №1 для уряду – виграти політичний час, аби підготуватись до перемовин за кордоном.

Запитання: Які контрзаходи зараз можна реалізувати стосовно людей, які керують потоками внутрішнього капіталу в країні? Цими місяцями Ціпрас з усіх сил намагався заспокоїти ліберальні сили, говорив про «широкі дискусії», а не про обіцяну «жорстку розмову» з Євросоюзом. Незважаючи на це, представники міжнародних фінансів вже негативно висловились про потенційну перемогу SYRIZA і ситуація цілком може продовжуватись в цьому ж ключі наступні дні…

Спірос: Це питання, на яке можуть відповісти лише державні чиновники. Вони мають чітке уявлення про перспективи фінансування програми партії. Багато що залежатиме від рішень європейських лідерів, які теж ще не прийняли чіткої позиції щодо того, що вони будуть терпіти, а що ні.

Запитання: Актуальним є питання, яке стосується «Золотої зорі» (ультраправа грецька партія, – авт.); хоч значна кількість її лідерів знаходиться у тюрмі, сама партія, незважаючи на відразу суспільства до ультраправої ідеології, набрала 6-8% на виборах, і такий результат є доволі значним. Недавно «Золота зоря» заявила, що провал політики уряду SYRIZA поверне нацистам владу. Що ти про це думаєш? Як «Золота зоря» поводила себе під час виборчої кампанії? На твою думку, чи може нелюбов до цієї партії продовжити перебування SYRIZA при владі?

Спірос: Фашисти завжди були присутні на грецькій політичній арені, хоч і були замасковані всередині інших партій та широких патріотичних дискурсів, які, в своїй загальній масі, мають всі грецькі парламентські сили. «Золота зоря» була магнітом, який організував і зробив фашистів серйозною загрозою як для суспільства, так і для інших політичних течій в парламенті. Суд над «Золотою зорею» розпочнеться в березні, а сама партія втратила свій «авторитет» після арештів (оскільки втратила свою безпосередню підтримку поліції). В цій партії значний відсоток складали нацисти і прихильники хунти, і зараз у правому середовищі йдуть інтенсивні дискусії і переговори, які, ймовірно, призведуть до створення нової партії, яка «очищатиме» екс-членів «Золотої зорі» від нацизму і радикалізуватиме «нову демократію». Якби, в разі колапсу SYRIZA, я шукав для себе наступну політичну течію, я обрав би союз «екстремістів-центристів» і неоконсерваторів, наприклад, партію «Річка» (центристська грецька партія, – авт.), але далеко не правих.

Запитання: Після екстраординарного циклу страйків та демонстрацій проти меморандуму, починаючи з 2012 року, протести проти кризи в Греції залишили колосальний досвід самоорганізації й утворили масу антифашистських та антиавторитарних рухів. Які стосунки у SYRIZA з цими соціальними і політичними рухами? Які революційні перспективи відкриваються у них з цією партією при владі?

Рух (з вел. букви) – загальне визначення антиавторитарних (лівих, комуністичних, анархістських, антифашистських) ініціатив, організацій, об’єднань та рухів Греції.  

Спірос: Запитання підсумувало основні проблеми грецького політичного руху, відповідь на яке повинна появитись в наші дні. SYRIZA – це результат як і боротьби, так і поразок на низовому рівні. Антиавторитарному Рухові не вдалось серйозно протистояти консерваторам на усіх рівнях, які також мають і підтримку ЄС. SYRIZA була також обрана голосами людей з Руху і це розумно, тому що представляє реалістичну можливість боротись з тими речима, які Рухові не вдалось подолати, наприклад, захистом від оподаткування, скасуванням праці у неділю, відміною строгого режиму у тюрмах.

З іншого боку, ні «лібертарний» уряд, ні будь-хто інший не будуть застосовувати заходів, які сприятимуть боротьбі за інтереси пригноблених класів. Участь правих міністрів-популістів і колишніх членів ПАСОК (лівоцентристська грецька партія, – авт.) в уряді підтверджує цю  тезу. Тож Рух повинен брати до уваги новий політичний ландшафт і створювати нову стратегію. Я хотів би розказати про три основних елементи, які повинні її характеризувати: перший – тиск на уряд для забезпечення програми, пропонованої Рухом (закриття таборів і утримання під вартою біженців та надання їм громадянства, скасування антитерористичних законів, скасування строгого режиму в тюрмах). Другий – займати, створювати і розширювати нові соціальні простори для Руху, і останнє, але найголовніше – створити спільний ґрунт, загальний центр для боротьби проти контролю й диктату з боку держави та капіталу. Соціальні центри повинні сфокусуватись на обслуговуванні соціальних потреб, створенні інститутів взаємної підтримки та обміну (соціальних банків, які сприятимуть різним проектам; солідарної економіки, розподільних мереж тощо). Антифашистські активісти повинні об’єднатись і пропагувати антифашистський дискурс і активність на вулицях.

Опанування нового простору та трансформація, так би мовити, «метрополії» в «галактику» соціальних ініціатив потребує немалого рівня координації та організації, якої грецька політична сцена собі навіть не уявляла. Найбільшою загрозою тут є небезпека інтеграції в державу, а найбільшим випробуванням є збереження повної автономії і, в той же час, життєздатності антиавторитарних проектів.

Існує також і четвертий елемент – це міжнародна координація і підтримка. Грецькі автономні/анархістські/антиавторитарні рухи (далі а/a/a) завжди декларували, що рішення можуть бути лише міжнародними, але фактично майже нічого не зробили для того, щоб це реалізувати. Зараз настав час створити перманентну і ефективну мережу між європейськими і середземноморськими автономними та антиавторитарними ініціативами, які наслідуватимуть наш дискурс і практику. Всі ці чотири елементи, які я назвав, потребують багато роздумів, дискусій і опрацювань зі сторони a/a/a рухів і, наскільки я знаю, є багато людей, які поділяють таку думку.

Запитання: Чи СІРІЗА вже натякала на те, як вона реформуватиме поліцейський апарат, який відповідальний за численні зловживання, репресії і частково успіх «Золотої зорі»? Якою може бути успішність таких планів? Як щодо політичних в’язнів та реформи пенітенціарної системи?

Спірос: Міністерство поліції (так звані «захисники громадян) перебуватиме у віданні міністерства внутрішніх справ. Міністром внутрішніх справ буде Нікос Вуціс – батько екс-політв’язня, засудженого за збройне пограбування. Його перший виступ був доволі агресивним по відношенню до поліції, Вуціс згадував жорстокі і расистські інциденти, поліцейське свавілля останніх років. Я думаю, що він прикладе зусиль до реформування поліції Греції за європейськими стандартами з прав людини. Але є й інша сторона медалі – віце-міністром поліції буде криміналіст Янніс Панусіс, екс-член ПАСОК та соціал-демократичної партії DIMAR. Його політична точка зору складається одночасно з демократизації поліцейської діяльності і посилення її «антитерористичної» роботи. Цікаво, що 50% поліцейських вже вдруге проголосували за «Золоту зорю», тож концентрація нацистів в поліцейському апараті дуже глибока й сильна, тому я не впевнений, що уряд зможе її переламати. Але все одно щирі зусилля в цьому напрямку безумовно будуть. Найближчими днями «Золота зоря» збирає свою щорічну демонстрацію, а антифашисти-антикапіталісти вже скликають традиційну контрдемонстрацію. Події цього дня і позиція уряду стосовно цього дадуть першу картину найближчого майбутнього.

Що стосується пенітенціарної системи, уряд вже оголосив про скасування жахливо строгого режиму в тюрмах. Результатом переповнення грецьких в’язниць є занадто строгі кримінальні покарання за злочини, наркотики, а також расизм грецьких суддів та поліцейських і зловживання досудовим позбавленням волі. Позитивні кроки в цьому напрямку визначатимуться внутрішніми протиріччями SYRIZA і ANEL в уряді, але ми повинні розуміти, що офіційні особи SYRIZA є дійсно прогресивними і здатні згладити постійний соціальний тиск в тюрмах.

Питання політичних в’язнів зараз стоїть дуже серйозно і щодо нього SYRIZA не зробила жодної заяви. Зараз в Греції існує близько 50 політичних в’язнів. Деякі з них це турецькі члени DHKP-C (заборонена марксистсько-леніністська турецька партія, – авт.), які звинувачуються турецькою державою у тероризмі. Інші були засуджені на багато років завдяки тоталітарному «антитерористичному» законодавству, яке передбачає величезні штрафи за незначні злочини і кримінальну відповідальність навіть за особисті стосунки. Питання політичних в’язнів не просуватиметься, якщо низові рухи не почнуть серйозно тиснути на уряд.

Запитання: Після того, як SYRIZA отримала шанси на перемогу у виборах (так би мовити, після закінчення великого циклу низової боротьби), чи змінились її стосунки з Рухом?

Спірос: Чим більше шансів на входження до парламенту партія отримувала, тим більше вона віддалялась від Руху. Те, що партія взяла до себе багато популістів з PASOK, дало нам зрозуміти, що SYRIZA є продуктом представницької демократії, а не діалектичного розквіту соціалістичного руху. Члени SYRIZA ведуть себе як справжні сталіністи, що характеризує всі ліві партії в Греції, захищають будь-яку абсурдність свого керівництва замість його критики і просування низових ідей. Існує думка, що близько 10 тисяч урядових і міністерських посад є критичними, і кожен уряд повинен ставити на ці місця своїх людей і виробляти свою власну політику. Зараз в SYRIZA є 35 тисяч членів, і якщо один з трьох членів займе місце в державному апараті, тоді це буде партія, яка швидко стане державною і контролюватиме усі бюрократичні процеси в державі. Тож багато активістів SYRIZA зараз зіткнуться з важливою дилемою: або повертатись до низового Руху, або навіки розпрощатись з ним. Одне можна сказати напевно – держава і Рух є двома елементами, які конфліктують між собою. Якщо цього не буде, вони швидко інтегруються і бюрократизуються.

Джерело

Переклад: Олександр Драгунов, для «Страйку»
Loading...Залишити коментар