Три версії того, що відбулось у Княжичах - Перший Соціальний

Три версії того, що відбулось у Княжичах

1

1234
Вночі 4 грудня в селі Княжичі, що на Київщині трапився досить таки прикрий інцидент. Дехто називає це трагедією. Можливо, дійсно місце має трагедія – непрофесійність, маніпулювання суспільством ціною людських жертв, лицемірство держави.

Ситуація, на перший погляд та із попередніх висновків ГПУ, виглядала наступним чином:
київські оперативники розгорнули спецоперацію по затриманню «домушників». За їхньою інформацією, саме у Княжичах, саме у відповідному будинку повинні були діяти злочинці. Так сталось, що у сусідньому будинку спрацювала сигналізація і на місце прибула поліція охорони. По свіжих слідах, які вели до будинку «Х» вони натрапили на оперативників і затримали їх. На допомогу затриманим, не зрозуміло чому, приїхав КОРД і всіх розстріляв. При чому(це вже не із висновків ГПУ) розстріляв і оперативників, і поліціантів впритул. Справжні злочинці при тому за цим всім спостерігали і вирішили тихо зникнути. Принаймні, так стверджують у МВС. Їх все ж таки затримали. Зі слів Вадима Трояна, дехто з них мав відношення до правоохоронних органів.

У цій ситуації є дуже багато запитань. Наприклад, чому оперативники, затримані поліцією, не поїхали у райвідділок, де можна спокійно розібратись у ситуації? Для чого було викликати КОРД? І найголовніше, чому КОРД розстріляв своїх товаришів, які мали розпізнавальні емблеми, табельну зброю і т.д.? Крім того, очевидна недбалість і недолугість.

У ЗМІ та серед суспільства витають вже мінімум три версії того, що відбулось насправді.

Перша – незкоординованість. Саме цю версію намагаються проштовхнути в МВС. Вже навіть звільнили керівників трьох підрозділів. При цьому звучать закиди, немов би то винні так звані “реформатори” МВС, які реструктуризували правоохоронні відомства і звільнили старих професіоналів. Як результат – абсолютне нерозуміння своєї роботи.

«Продовжується невпинний поступ поліцейської реформи. Деканоїдзе та Згуладзе вже збігли, але їх справа живе та перемагає: 4 грудня 2016 року в селі Княжичі Броварського району поліцейські помилково перестріляли один одного. У результаті організаційного хаосу, що царює в поліції, результатом операції по затриманню грабіжників стали п’ять трупів поліцейських. Грабіжники живі та здорові й лише зі здивуванням спостерігали за дуеллю між відреформованими поліцаями», – коментує Володимир Бойко, журналіст.

Підтримує таку версію і Геннадій Москаль:

«Це розбалансування служб зроблено в ході «реформи поліції». Єдиний керівний центр МВС зруйновано, професіоналів, які мали величезний досвід оперативної роботи, вигнали, бо вони не пройшли так звану атестацію, а на їх місце набрали недосвідчених людей, які не можуть професійно спланувати спецоперацію й кидають під кулі своїх підлеглих».

Можна зробити висновок, що незкоординованість є основною і поки офіційною версією того, що сталось.

Друга версія –  підстава проти Арсена Авакова. Практично всі політологи та громадські активісти, аналізуючи політичні ігри нашого політикуму, помітили, що Петро Порошенко підбирає під себе, скажемо, всі «сфери впливу». Залишилось тільки МВС, на яке велику ставку робить Аваков. Звичайно, що тримати при собі міністра, який не є підконтрольною людиною президента – ризиковано для нашого очільника влади. Тим більше, якщо це міністр силових відомств.

В останній місяць дуже часто чути негативні відгуки про Авакова, не безпідставно, проте саме на піку цих невдоволень відбувається стрілянина у Княжичах. Арсен Аваков, без перебільшення, людина надзвичайно амбітна і зробила достатньо лиха для українського суспільства, проте аж страшно подумати хто, у разі його відставки, очолись відомство.

«Дивний збіг обставин. Аваков летить у відрядження. “Автомайдан” готується проводити акцію з вимогою відставки міністра. А напередодні трапляється така жахлива трагедія … І вже ніхто не згадує Онищенка, і його гігабайти компромату на Порошенко …Аваков – поганий міністр. У нас взагалі немає хороших міністрів. У нас немає дійсно успішних реформ. У нас процвітають корупція, кумівство, і незначна дрібна сірість біля керма держави. Наш президент – боягуз і жмот, і щось там ще … і напевно він нічим не краще Авакова. Але хіба справа в Авакові?», – пише Юрій Касьянов, волонтер.

Очевидно, що «наверху» відбувається серйозна гра і Арсен Аваков у цій партії може здати позиції. Вже не вперше чути від юристів, зокрема від Анни Маляр, що найкращий вихід для чинного міністра – піти у відставку, до яких би висновків щодо причин інциденту не дійшли.

«Відставка – це не просто політична культура, це механізм, який знімає напругу в суспільстві, яке виникає після таких ситуацій. Правду нам не скажуть ні суспільство, ні суд … А це і створює напругу. Навіть якби й була відставка, то на це місце прийде такий самий чоловік. Тобто влада нічого б не втратила – напруга спала б, а місце все одно зайняла їхня людина», – коментує жінка телеканалу NewsOne.

Наступна версія – злочинцями були самі оперативники.

Цю версію озвучив Констянтин Стогній, телеведучий та колишній радник голови МВС. На його думку, вона найбільше має шансів бути правдою.  Якщо ж злочинцями були не оперативники, то чому чоловіки відмовились співпрацювати із поліцією охорони та пояснити ситуацію?

«Найпоширеніша і культурна – це те, що поліцейські самі промишляли крадіжками в будинках. А ДСО їх затримала. Приїхав Корд по команді згори, щоб відбити затриманих. Але дсошніки їх не віддали і хотіли доставити до райвідділу. Після ОБМІНУ «люб’язностями» і залякуваннями у когось першого здали нерви», – пише Стогній у себе на сторінці в мережі Фейсбук.

В принципі, його припущення підтверджують і слова водія охорони, який вижив. Сьогодні, 7 грудня, у ЗМІ появились публікації, де товариш розстріляних поліцейських, водій екіпажу Валентин, коментує події. На похоронах хлопців чоловік не витримав і, попри заборону, розповів, що відбулось у Княжичах.

«Я запитав у одного з них – хто ти такий? Він не став відповідати. Я знайшов у нього документи, де були права на ім’я Рудько та пропуск у госпіталь МВС. Я подумав, що людина добре знає сигналізацію та вирішив підробити на вихідних…», – розповів Валентин.

Після того, як оперативників затримали та посадили в машину, приїхав КОРД.

“Ми не встигли нічого сказати. Вони вискочили і через три секунди почали стріляти. Я думав, що вони вийдуть і розберуться, але тут відразу стрільба. Я ледь встиг втекти. Першими стріляли працівники КОРДу. Це було в двох метрах від мене”, – додає чоловік.

Враховуючи, як часто вже при новій поліції, трапляються ситуації, де у злочинах, у тому числі і важких, замішані чинні працівники силового відомства; яка досі низька довіра до правоохоронних органів через їхнє «кришування» криміналу – відсоток того, що самі ж оперативники «погоріли» на гарячому є досить високий. Проте, у цьому вже розбиратимуться компетентні органи, а оцінку суспільство зможе дати згодом.

Василина Бойко, спеціально для «Страйку»
Loading...1 коментар

Залишити коментар