Україна масово втрачає свої ліси - Перший Соціальний

Україна масово втрачає свої ліси

0

337-1

Останнім часом в українському суспільстві почало підніматись питання незаконної вирубки лісу. Якщо колись ситуація була досить критичною, проте мала шанс на виправлення, то зараз наглість деяких держпідприємств чи “лісових браконьєрів” довела українське лісництво фактично до межі екологічної катастрофи.

Згідно даних Держлісагенства, за 2015 рік було незаконно вирубано 24,1 тисяч квадратних метрів. І це тільки офіційні дані, які, зі слів самого відомства, і близько не відображають реальний стан речей.

Ще у 2010 році фахівцями було розроблено законодавчий документ про основні засади екологічної політики України. Згідно цього документу, наша країна входила в число держав із дефіцитом лісових масивів. Вже на той час вони становили 15,7% території України, замість норми 20%. Екологами було розроблено план дій, за яким до 2020 року Україна повинна була б зменшити дефіцит до 17%. Проте, сьогоднішня ситуація явно не обіцяє нічого оптимістичного в цьому плані.

Особливо в останні роки масовість незаконної вирубки стала помітна в Карпатах. Одна із туристичних візиток України перетворюється на гористу пустелю, у підніжжях якої накопичується сміття – ще одна проблема українців.

Чим загрожує вирубка лісів?

Зрозуміло, що незаконна вирубка дає свої негативні наслідки на екологію та, звісно ж, економіку.

Це, у першу чергу, активізація ерозійних процесів та обвали. Окрім зміни атмосфери та знищення видів тваринного та рослинного світу, це ще і паводки.

Ні для кого не секрет, що Закарпатська область часто страждає з цього приводу. В останні роки підтоплення сіл в області, розмивання доріг і т.д. стало звичним ділом. Зокрема, у листопаді цього року через рясні дощі підтопило низку закарпатських сіл. Журналісти назвали паводок одним із найбільших за останні кілька років.

Із такими темпами Україна скоро перетвориться на своєрідну пустелю.

“Через коріння дерева живляться підземними водами. При цьому вода піднімається до листя і випаровується. Вирубка лісу робить цей процес неможливим, що призводить до більш сухого клімату. Збезлісення, крім усього іншого, негативним чином впливає на здатність ґрунту затримувати опади, а також на проникнення вологи всередину материків”, – пишуть у ГО “Збереження ЛІСІВ Полісся”.

Як вирубується ліс?

Одними із найпоширеніших методів незаконної вирубки є санітарна чистка. Під виглядом хворих дерев вирубують молоді і здорові. При цьому збільшується площа санітарної вирубки. За документами все наче чисто, а насправді відбулись незаконні дії.

Інший метод – списати якісну деревину під дрова, рубати під одним і тим же квитком і т.д.

Переважно наш “кругляк”(необроблені стовбури) вивозять закордон. Як відомо, Україна одна із найбільших в Європі постачальників деревини. І вивіз, згідно документів, визнається цілком легальним. Очевидно, що документація є  підробленою або ж не підлягає дійсності.

Деякі екологи зазначають, що проблема полягає і в місцевих жителях лісистих зон, які вирубують “не ті” дерева для власних потреб. Даний факт дійсно має місце, проте у порівняні із корупційними масштабами при державних структурах – це мізер.

Яскравим прикладом є інцидент в Ходорові Львівської області цього року. Саме там активістами було зупинено масовий незаконний вивіз українського кругляку. За даними небайдужих мешканців, близько 53 вагонів були наповнені деревиною із, ймовірно, центральної України.

Інший випадок в Одеській області, де митниця затримала незаконну відправку кругляку в Китай! Як пишуть ЗМІ, близько 500 тонн українського лісу намагались вивезти в іншу країну за підробленими документами.

“Ми є свідками варварського розграбування наших природних ресурсів, тому що без жодних погоджень, а документи були підроблені, незаконно вирубаний ліс вивозиться з території України”, – коментувала тоді подію керівник Одеської митниці ДФС Юлія Марушевська.

Окрім незаконного вивозу лісу закордон існують і внутрішні перевезення, хоч і не такі масові. Зокрема, вже всім відомий той факт, як було виявлено перевезення деревини на непідконтрольні території для військових потреб терористів.

Таких інцидентів по Україні надзвичайно багато, як і звільнених чиновників лісових господарств, що виконують функції “цапів-відбувайлів”. У нашій країні поки не відомо жодного прецеденту, за яким би суворо було покарано як чиновників, так і власників браконьєрських кампаній, що якраз створюють попит на незаконні дії.

Що робити?

У 2015 році Петро Порошенко підписав закон про мораторій на вивезення українського кругляку(необробленої деревини) закордон протягом 10 років. Цей закон нібито мав зменшити популярність незаконної вирубки, однак досі він практично не діє. І як ми писали вище – питання в документах та справності роботи митників. Зрештою, цей закон не запобігає вирубці лісу. Деревина може не виїхати закордон і таким чином Україна не втрачає нічого в економічному плані –  її застосують на місці. Проте, як бути із винищеним лісом?

Абсолютно всі екологи стверджують, що цього закону мало.

“Країна намагається або, в крайньому випадку, декларує бажання реально боротися з браконьєрськими рубками законним чином. Взяти до уваги хоча б мораторій на вивіз деревини. Але цього недостатньо, корупції ніхто не скасовував. Найперше – потрібно прикрити цей “бізнес”, – резюмує журналістам Ярослав Зедесенець, Асоціація зелених України.

А річ у тому, що мораторій – це лише одна сторона “палки”. Інша – недофінансування відповідних структур та невизначений механізм контролю. Навряд чиновники у цій сфері зацікавленні виправленням цієї страшної ситуації, адже мова йде про мільйонний “тіньовий” бізнес.

Недавно, як тільки мова пішла про доопрацювання механізмів контролю, одразу ж виникли розмови і про відміну мораторію.

Так, 26 жовтня на засіданні Кабміну була видана постанова про зміни в правилах вирубки лісу.

“Суцільні санітарні рубки забороняються у різних видах заповідниках, заказниках та національних парках, навколо місць гніздування рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення хижих та інших птахів. Забороняється вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев для забезпечення представників фауни природним укриттям…Вперше вводиться можливість контролю громадськості. Планування, обґрунтування та обсяги санрубок будуть оприлюднюватися на сайтах лісгоспів та облуправлінь”, – стверджує Христина Юшкевич, голова Держагентства лісових  ресурсів.

У свою чергу відомий еколог Оксана Станкевич-Волосянчук запевнила, що відміна мораторію не спричинить катастрофи.

“…щоби не були “лисі Карпати”, то для цього потрібен не мораторій, а реформа лісової галузі та наявність правоохоронної системи, якої в Україні досі немає. Усі протягом дії мораторію мали можливість спостерігати вагони “дров” на експорт, серед яких вивозився першосортний “кругляк”, – зазначила вона у коментарях Інтернет виданню “Uzhgorod.in”.

І з нею важко не погодитись. Абсолютне недбальство в лісовому господарстві – одна із причин незаконної вирубки та вивезення українського лісу.

Практично усі експерти згідні з тим, що основними шляхами вирішення цієї проблеми є не тільки боротьба з корупцією, запровадження нових правил вирубки чи мораторій, а й реорганізація господарства та законодавства. Як приклад для цього служить Європа. А точніше, вид контролю – там ліс біркується на місці, згідно з цим можна дізнатись де і коли було зрубано дерево.

Але ж і тут активісти зазначають, що не все так просто. Така система контролю може діяти тільки на папері, оскільки, знову ж таки, ми стикаємось із корупцією. В принципі, як і у всіх сферах діяльності держави.

Василина Бойко, спеціально для “Страйку”
Loading...Залишити коментар