"Визволення", 1940 - Перший Соціальний

“Визволення”, 1940

0

“Визволення” — документально-історичний фільм-хроніка про приєднання Галичини до Радянської України у 1939 році.

У вересні 1939 року, коли за пактом Молотова — Ріббентропа територія Західної України і Західної Білорусі перейшла до Радянського Союзу, Довженка відрядили в Галичину як режисера-документаліста. Впродовж двох місяців Довженко з операторами об’їжджає західні землі України для створення фільму, що мав демонструвати похід Червоної Армії землями, які вийшли з-під влади Польщі. Група побувала у Тернополі, Добрушині, Галичі, Станіславі, Коломиї, Косові, Львові, Чернівцях.

На початку 1940 року режисер вже повідомляв через газету «Пролетарська правда», що активна робота над художньо-документальним фільмом «Визволення» вже розпочалась. 25 травня 1940 року у іншій газеті повідомлялось, що фільм буде закінчений та зданий Довженком дирекції студії 26 травня 1940. Але не встиг він змонтувати цей фільм, як вже в червні 1940-го поїхав знімати фільм про приєднану до СРСР Бессарабію.

Відгуки на «Визволення» були позитивні, але їх було дуже мало. Картина вийшла на екрани 25 липня 1940 року українською та російською мовами. Довженко написав до неї дикторський текст, був автором монтажу. 11 вересня 1940 року її демонструють у Львові з нагоди річниці возз’єднання. Після цього картина швидко зникає з екранів.

Не викликає сумнівів, що фільм поповнив скарбницю документального кіно, зокрема й за своїми художньо-естетичними якостями.
Loading...Залишити коментар