Всіх об'єднує бажання змінити Туреччину та зняти Ердогана - активіст - Перший Соціальний

Всіх об’єднує бажання змінити Туреччину та зняти Ердогана – активіст

0

Для більшості українських громадян Туреччина це порівняно недорогий і якісний відпочинок. Для меншості – один з центрів боротьби за громадянські права та демократичне майбутнє. Що відбувається в країні, уряд котрої прагне відродити нову Османську імперію? На ці та інші питання в інтерв’ю СтрайкUA відповідає київський лівий активіст, котрий зараз перебуває в Туреччині, Іван Шматко.

 Чи можна виділити нйбільш активні групи протестувальників? Це ліві, профспілки, представники інтелігенції, звичайні робітники?

 В Туреччині справді дуже сильні ліві: від сталіністів і до анархістів. Вони приймали участь в протестах з самого початку і мають великий вплив. Але одночасно надзвичайно активні також і націоналісти з Народно-республіканської партії (ліво-центристи в економіці). Зараз мова йде не про боротьбу в протестному таборі. Всіх об’єднує бажання змінити Туреччину та зняти Ердогана. Як саме? Будуть вирішувати, якщо скинуть правлячу партію.

Дуже важливу роль відіграють фанати. Особливо футбольного клубу Бешикташ з однойменного району. Вони організовані, радикальні, мають анархістські симпатії. Ми неодноразово бачили також прапори ЛГБТ та феміністську символіку.

 Чи проявляють свою активність військові, які традиційно підтримують ідеї Ататюрка?

 Багато людей сходиться на тому, що після чисток в армії військові вже не є окремою силою. Звичайно, все може бути. Щось прогнозувати складно, але поки що армія мовчить. В будь-якому випадку, багато протестувальників не хочуть, щоб армія вмішувалася, адже вона не набагато краща за Ердогана. Військові – це диктатура, пригнічення курдів та інші речі, противні значній кількості демонстрантів. Протест демократичний, а армія – це традиційний гарант секулярності, але аж ніяк не громадських свобод.

 Наскільки в останній час загострились стосунки між протестуючими та прихильниками Ердогана?

 Ердоган активно формує собі підтримку. Дискурсивно: у своїх виступах та заявах він розділяє суспільство на “алкоголіків”, “терористів”, “безбожників” та мусульман-сунітів. Він створює образ внутрішньої загрози, яка б об’єднала його прихильників для того, щоб залишитися при владі. Це дуже небезпечна гра, адже він формує сили та конфлікт, який навряд зможе контролювати. Вже зараз на акціях та в університетах відбуваються напади на лівих та профспілкових активістів. Прихильники Ердогана використовують палиці, каміння, ножі. Цього не було ще декілька днів назад.

 Які наразі є головні вимоги та гасла активістів?

 Говорити про якісь спільні вимоги неможливо. Звичайно, це збереження парку. Але ж мова давно вже не про це. Всі вимагають демократичних прав, свободи зібрань, припинення жорстокості. Частина бажає відставки Ердогана. Але уніфікованих вимог не існує.

Після сутички біля Таксіму, місцевий хлопець привітав нас: “Вітаю в повсякденному фашизмі”. Мабуть, це основна причина невдоволення всіх. Ердоган має занадто багато влади і застосовує занадто багато насилля.

 Чим, в свою чергу, керуються прихильники уряду?

 Мені складно говорити про прихильників уряду, в цілому. Але частина людей, які підтримують Ердогана в Стамбулі говорить, що їх пригнічували військові, їм забороняли носити хіджаби в державних установах та навчальних закладах і тоді їх ніхто не захищав. Вони питають, де були протестувальники тоді? Насправді доволі риторичне запитання. Більшість протестувальників – молоді люди, які народилися в 90-х роках і аж ніяк не могли когось захищати від військової диктатури.

 Якою є вірогідність задіяння урядом армії для придушення протестів?

 Прем’єр вже погрожував армією. Вже були задіяні внутрішні війська. Наскільки армія контрольована прем’єром? Навряд хтось відповість на це запитання.

Чи справді, на твою думку, громадянська війна стає реальною?

Зараз немає ніякої громадянської війни. Але, якщо Ердоган буде продовжувати свою непримириму політику, розраховувати лише на силу та закликати своїх прихильників виходити на вулиці, то цілком ймовірно, що все частіше будуть відбуватися сутички. В Туреччині традиційно дуже високий рівень насилля і тому там, де будуть сутички – будуть вбиті і покалічені. Ситуація може вийти з під контролю.
Loading...Залишити коментар