Депутатів закликають ратифікувати Стамбульську конвенцію - Перший Соціальний

Депутатів закликають ратифікувати Стамбульську конвенцію

0

nasylstvo

Більше 400 громадських активістів, журналістів, письменників та громадян різних професій чи покликань підписались під зверненням від Центру інформації про права людини до депутатів Верховної ради України.

Звернення стосується відкладеної депутатами ратифікації Стамбульської конвенції щодо запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьби iз цими явищами.

Звернення

iз приводу відкладання ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу iз цими явищами (Стамбульської конвенції)

Пані та панове народні депутати!

Учора, 17 листопада, під час засідання Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону „Про запобігання та протидію домашньому насильству“ з вилученням слів „ґендер“ та „сексуальна орієнтація“. Це зазіхання не на „окремі слова“ – це порушення прав людини.

Звертаємо вашу увагу на те, що ці терміни не є чимось новим для українського законодавства.

Так, термін „ґендер“ затверджений ще 11 років тому в Законі України „Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків“.

А терміни „сексуальна орієнтація“ та „ґендерна ідентичність“ містяться в українському законодавстві з 2011 року, зокрема в Кодексі законів про працю України, низці вже ратифікованих Верховною Радою конвенцій Ради Європи та міждержавних угод.

Україна підписала низку конвенцій, декларацій і відповідно до них взяла на себе зобов’язання щодо забезпечення ґендерної рівності, реалізувала поспіль чотири державні програми, спрямовані на реалізацію ґендерної політики.

Ми вважаємо, що неприпустимо вилучати ці терміни із законопроекту „Про запобігання та протидію домашньому насильству“ (навіть задля компромісів), оскільки вони пояснюють важливі причини виникнення ґендерно обумовленого насильства – в усьому цивілізованому світі цей термін уже став правовим. Більш того – у науковому та освітньому просторі України ґендерні студії легітимізовані вже понад 20 років.

Учора, 17 листопада, також не відбулася довгоочікувана ратифікація Стамбульської конвенції, підписаною Україною ще 2011 року, до якої прикута увага не тільки міжнародних партнерів держави України, а в першу чергу – жінок України, громадянок України, жінок-втікачок та шукачок притулку, жінок без документів, що посвідчують особу, чиї права держава Україна зобов’язалась дотримувати.

Статистика звернень із приводу ґендерно обумовленого насильства (зокрема, домашнього насильства) шокує. Ці цифри ви чули в стінах парламенту.

„Зі 100 % жінок, які потрапляють до лікарні швидкої медичної допомоги, 50 % – це побиті вагітні жінки. Усі вони народжують хворих дітей… 95 % шлюбів розривають через домашнє насильство“ (Народний депутат Ірина Луценко).

„Щорічно 100–150 тисяч осіб зазнають домашнього насильства“ (Наталя Федорович, Заступник міністра соціальної політики).

Також за нашими даними, зібраними в межах кампанії „Війна, яка не відпускає“ про насильство в сім’ях учасників АТО, тільки впродовж першого півріччя 2016 року на Національну „гарячу лінію“ з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, яку супроводжує „Ла Страда-Україна“, надійшло 16 685 дзвінків. Левова частка, а це 93,1 %, стосується питань домашнього насильства.

Незрозумілою є також позиція щодо залучення Ради церков до розробки законопроекту та погодження його „з нормами християнської моралі“. Адже повноваження Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій поширюються тільки на ті законодавчі процеси, які стосуються свободи совісті та засад діяльності в Україні релігійних організацій.

Ми закликаємо не зволікати з ратифікацією Стамбульської конвенції та не шукати безпідставних компромісів для законопроектів, коли йдеться про захист прав більшої частини населення України – а саме жінок. Ми закликаємо дослухатись до голосу експертного середовища та громадськості, і дати шанс людям в Україні жити без насильства в європейській країні, де забезпечені для всіх рівні права й можливості.

Центр інформації про права людини

Під зверненням можна підписатися за посиланням:
Loading...Залишити коментар