Грошова поміч може вберегти від бездомності,-дослідження - Перший Соціальний

Грошова поміч може вберегти від бездомності,-дослідження

0

bezhatchenky

Якщо комусь загрожує ймовірність незабаром стати бездомним, надання такій людині суми грошей, що становить в середньому близько 1000 доларів, може бути достатнім, щоб уберегти її від бідності, як мінімум, на 2 роки.

Такий висновок нового дослідження, згідно з яким програми щодо запобігання бездомності не тільки допомагають нужденним, а й здатні принести користь суспільству в цілому.

«Я думаю, що це дуже важливе дослідження, і воно дійсно добре зроблено», – говорить Бет Шинн (Beth Shinn), соціальний психолог з університету Вандербільта (Vanderbilt University) в Нешвіллі, яка спеціалізується на проблемі бездомності, але не брала участі в дослідженні .

Від бездомності страждають не тільки самі бездомні – це тягар всього соціуму. Попередні дослідження показали, що період бездомності одної людини може коштувати американським платникам податків 20 тис. доларів або більше – в формі соціального забезпечення, роботи поліції, охорони здоров’я, утримання притулків для бездомних та інших витрат. Борючись з безпритульністю, благодійні організації намагалися допомогти людям (в т. ч. фінансово) зберегти їх житло або відновити його вже після того, як ті опинилися на вулиці. Але чи справді видача грошей на руки може вберегти людей, які перебувають на межі бездомності, від життя на вулиці? До недавнього часу було занадто мало даних, щоб відповісти на це питання.

Тому економіст Джеймс Салліван (James Sullivan) з Університету Нотр-Дам (University of Notre Dame du Lac) в Саут-Бенд, штат Індіана, скористався природним експериментом. Фінансування програм з профілактики бездомності вельми непередбачуване, і тому багато програм часто не можуть надати гроші людям, які ось-ось втратять житло, навіть якщо вони мають право на допомогу. Це дозволило Саллівану і його колегам порівняти можливу долю окремих громадян та сімей, які зверталися в центр з профілактики бездомності в Чикаго, штат Іллінойс, коли кошти були доступні, з тими, хто дзвонив, коли коштів не було.

Ці програми надають разові грошові суми людям, що знаходяться на межі бездомності. Ці люди повинні бути здатні продемонструвати, що вони зможуть в майбутньому самостійно оплачувати оренду житла, але в даний час постраждали від якогось несподіваного інциденту, наприклад, отримали великі медичні рахунки. Середня сума допомоги, згідно Саллівана, становить близько 1000 доларів.

Команда відстежувала дві групи протягом декількох місяців. У тих, хто дзвонив, коли було фінансування, і отримав гроші, було на 88% менше ймовірності стати бездомними після 3 місяців і на 76% менше через 6 місяців. «Ми не знайшли ніяких доказів того, що цей ефект зникає, – говорить Салліван. – Є дані про те, він залишається стійким і 2 роки по тому».

Хоча може здатися очевидним, що надання людям грошей врятує їх від життя на вулиці, багато критиків соціального забезпечення стверджували, що така благодійність тільки затягує сповзання в бездомність. Але, схоже, це не так, зауважує Салліван.

Дослідники також виявили, що орієнтація тільки на тих людей, які дійсно скоро стануть бездомними, одночасно збільшує ефективність програми і знижує її вартість. Багато людей, що стали об’єктами дослідження, мали право на фінансову допомогу, але не отримали її через брак коштів. Однак вони не стали жити на вулиці, оскільки знайшли інше рішення, щоб оплатити рахунки, або ж змогли оселитися у друзів або родичів. Визначити, хто насправді стане або не стане бездомним, непросто, але дані свідчать, що найбільш бідні люди – живуть за межею бідності – більше схильні до ризику і, таким чином, отримують найбільшу вигоду від отримання готівки.

Згідно з дослідженням Саллівана, якщо програми можуть знайти кращий спосіб орієнтуватися на найбільш вразливі групи населення, то в довгостроковій перспективі вони могли б заощадити кошти всіх членів суспільства. Дослідження показало, що на запобігання бездомності в середньому потрібно 10 300 доларів, якщо врахувати витрати на експлуатацію колл-центрів і підтримка мереж фінансування, які і будуть видавати 1000 доларів потрапила в лихо. Але цю суму можна знизити до 6800, якщо орієнтуватися на сім’ї з найбільш низьким рівнем доходу. Вона все одно може здатися високою, особливо беручи до уваги те, що лише частина цих грошей йде безпосередньо нужденному людині, але навіть в першому варіанті (10 300 доларів) ця сума становить лише близько половини від тих 20 000 доларів, яких може коштувати суспільству період бездомності одного з його членів.

Дослідження показує, говорить Шинн, що ці типи програм абсолютно ефективні і заслуговують постійного фінансування. Також варто розуміти, що, якщо опустити економічну сторону, існує певна моральна користь від допомоги людям, що зіткнулися з перспективою бездомності, стверджує соціолог Денніс Калхейн (Dennis Culhane) з Пенсільванського університету (University of Pennsylvania). «Якезправило, це дуже, дуже бідні люди, яким не допомагає наша система соціального захисту, оскільки вона була значно підірвана за останні 30 років», – пояснює він.

Калхейн каже, що програми щодо запобігання бездомності можуть допомогти вберегти людей від проституції та інших небезпечних моделей поведінки, до яких вони вдаються, щоб виплатити борги по мікрокредитів.

Оцінки кількості бездомних в США різняться. Згідно з даними Міністерства житлового будівництва і міського розвитку США (United States Department of Housing and Urban Development) в 2012 році в США налічувалося 633 782 бездомних. За приблизною оцінкою Національного юридичного центру проблем бездомності та бідності (National Law Center on Homelessness and Poverty), в 2007 році в країні налічувалося 3,5 мільйона бездомних, 1,35 мільйона з яких – діти. У порівнянні з 2007 роком спостерігається зростання кількості бездомних сімей на 9%, що стало наслідком економічної кризи в США.
Loading...Залишити коментар