На Волині заборонили російськомовний культурний продукт - Перший Соціальний

На Волині заборонили російськомовний культурний продукт

0

Депутати Волинської обласної ради проголосували за введення мораторію на використання російськомовного культурного продукту на території області.

Проект заборони опублікували на офіційному сайті облради, передає Центр інформації про права людини, назвавши рішення антиконституційним.

Історія із забороною російськомовного культурного продукту в Україні почалась у вересні, коли Львівська облрада запровадила такий мораторій на території Львівщини. Депутати тоді рекомендували органам місцевого самоврядування області ухвалити аналогічні рішення щодо встановлення мораторію на “публічне використання російськомовного продукту в будь-яких формах” до моменту повного припинення окупації території України. Вже за місяць стало відомо, що через заборону в області більше не продаватимуть мистецький журнал “ШО”, який видається в Україні з 1995 року. Згодом ініціативу львівських депутатів підхопили в Тернополі та Житомирі.

Нещодавно заборону ввели депутати туристичного міста Славське на Львівщині, проте там вони не тільки встановили мораторій на культурний продукт, але й рекомендували готелям не використовувати російську для спілкування з туристами.

Питання про заборону російськомовного культурного продукту до Волинської обласної ради внесли депутати від партії “Свобода”.  Чиновники рекомендували місцевим радам області ухвалити аналогічні рішення. Під час обговорення заборони один з депутатів ради, як повідомляє Громадське, запитав автора проекту рішення Анатолія Вітіва, як саме каратимуть порушників мораторію, адже поліція “навряд братиме за вуха всіх, хто слухає російську попсу і шансон”. На що автор відповів, що питання покарання вони доручать обласній адміністрації, а не власне раді. Та додав, що діяти треба законними методами.

Нагадаємо, що заборона використання російськомовного продукту на території будь-якої області чи населеного пункту – порушення статті 10 Конституції, яка говорить, що єдиною державною мовою в Україні є українська, а держава забезпечує всебічний її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Водночас в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.

Саме це рішення недолуге, абсурдне і просто незаконне. Воно порушує права і російськомовних громадян України, і неросійськомовних громадян – споживачів російськомовного культурного продукту, й іноземних громадян, які проживають на території України. Воно є дискримінаційним, а політично – просто подарунком тим, хто старанно створює імідж України як неправової держави, де порушуються права меншин“, – коментував введення мораторію на Львівщині координатор проекту “Без кордонів” Максим Буткевич

Через порушення Конституції на Львівську облраду подав до суду адвокат Роман Лихачов.

ДОВІДКА: згідно з дослідженням, протягом останніх 20 років російська мова стає дедалі менш популярною в пострадянських незалежних державах, у тому числі й в Україні, де в 1994 році налічувалося майже 34% російськомовних, а у 2016-му – вже 24,4%. Згідно з переписом населення 2001 року, у Львові майже 10% населення спілкувалося російською. 
Loading...Залишити коментар