Звільнені з полону так і не отримали обіцяної допомоги від держави - Перший Соціальний

Звільнені з полону так і не отримали обіцяної допомоги від держави

0

Від часу великого обміну полонених минуло вже три місяці.

За цей час звільнені з полону так і не отримали обіцяної допомоги від держави. Тоді, 27 грудня 2017 року, людям пообіцяли і реабілітацію, і грошову допомогу, і сприяння у відновленні документів, пише Громадське.

Зокрема, міністр соціальної політики Андрій Рева розпорядився, щоб їм виплатили по 100 тисяч гривень фінансової допомоги. Місяць по тому в міністерстві нам пояснювали, що спершу треба встановити, чи дійсно потребують звільнені такої допомоги. Тим часом у постанові, затвердженій Кабінетом міністрів, звільненим з полону дали всього шість місяців, щоб зібрати і подати документи на допомогу.

Звільнені досі нарікають, що не можуть відновити документи й просять про допомогу в соцмережах. Громадське знову спитало в чиновників — чому?

Процедура для отримання грошової допомоги залишилася незмінною — спершу треба відновити втрачені документи, а відтак звернутися по допомогу. Водночас довести, що дійсно її потребуєш. Без документів на будь-яку соціальну допомогу годі й розраховувати. Із 74 осіб, звільнених 27 грудня, 28 людей мешкали раніше на непідконтрольних територіях, 12 цивільних не мали документів.

Процедура відновлення документів нині на різних стадіях у різних людей, адже залежить і від міграційної служби, і від людського фактору.

Приміром, Олексій Канарський — мешканець окупованого Шахтарська, який провів у полоні майже три роки, вирішив залишитися жити й працювати в Києві. За три місці з документів, яких він не мав зовсім, йому вдалося відновити лише ідентифікаційний номер. Ще є довідка від Служби безпеки, що він справді був у полоні, а от паспорта все ще немає. Чоловік неофіційно влаштувався на роботу в Києві, зарплатня невелика. Відновлювати документи треба в Маріуполі.

Про грошову допомогу Олексій Канарський просить у Facebook та через волонтерів:

«Зарплата невелика, вистачає тільки на харчування, знімаю койко-місце у квартирі на Троєщині за 2000 гривень. Ось на це нині реально не вистачає грошей. Попереду ще поїздка до Маріуполя на судове засідання для підтвердження особи, щоб суд виніс рішення для видачі мені документів. Прошу всіх небайдужих допомогти матеріально».

Кожен, хто виїхав з непідконтрольних уряду територій, і хоче отримати допомогу, мусить отримати довідку переселенця. Складність у тому, що один документ без іншого не видають, виходить замкнуте коло.

В офісі уповноваженого президента з питань реабілітації учасників АТО, який займався допомогою звільнених з полону, запевняють, що ситуація на контролі, але затримки все ж є:

«Телефонуємо до міграційних служб, питаємо, що з документами, коли трапляються затримки. Це складна структура, все залежить ще й від регіону, де відновлюють документи. Намагаємося їх прискорювати, дзвонитимемо ще», — пояснила Громадському керівниця офісу Наталія Зарецька.

Ніхто зі звільнених донині не отримав 100 тисяч гривень, що їх спершу обіцяв прем’єр-міністр Володимир Гройсман, а відтак і міністр соцполітики Андрій Рева. До останнього часу не могли визначитися навіть, хто повинен цю допомогу виплачувати.

Спочатку цей обов’язок поклали на Міністерство соцполітики, але Кабмін 16 березня відредагував постанову. Тепер гроші повинно платити Міністрество з питань тимчасово окупованих територій та переміщених осіб, беручи з держбюджету за програмою «Заходи щодо захисту і забезпечення прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань та/або органів влади Російської Федерації…»

Невідомо насправді і хто зі звільнених може претендувати на таку допомогу, адже згідно з постановою її призначили 74 особам, звільненим 27 грудня та Роману Савкову, якого звільнили 24 січня 2018 року. Але перед тим, як виплатити звільненим по 100 тисяч гривень, їх мають перевірити в СБУ. Адже уряд попросив затвердити списки тих, хто має право на ці гроші, саме Службу безпеки. Там Громадському повідомили, що списки вже склали й передали до профільного міністерства, проте назвати кількість осіб, які пройшли перевірку, не змогли:

«За моєю інформацією ми передали списки тижнів зо два тому», — прокоментувала речниця СБУ Олена Гітлянська Громадському. На питання про те, за якими критеріями спецслужба проводила перевірку звільнених, не відповіла.

Цікаво також те, що у постанові йдеться про термін, за який треба встигнути звернутися до управління соцзахисту і подати необхідні документи, якщо хочеш отримати грошову допомогу — всього шість місяців. Три з яких, вже минули.

Викладений також і перелік необхідних документів:

— заява про бажання отримати допомогу;

— реквізити банку, куди перераховувати гроші;

— копія документа, що посвідчує особу громадянина України, іноземця або особи без громадянства (з пред’явленням оригіналу);

— копія ідентифікаційного номеру.

Але спочатку Міністерство з питань окупованих територій має надати списки людей в органи соціального захисту — це саме ті списки, які досі не дійшли з СБУ.

Отже, коли почнуть виплачувати гроші, у відомстві наразі сказати не можуть, але точно не раніше, ніж дочекаються на списки.

Поза тим, у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій кажуть, що Кабмін ще має колегіально затвердити процедуру, як саме ці гроші отримувати та які документи для цього знадобляться.
Loading...Залишити коментар